• günümüzde gitgide önemi artan kontrol sistemleri ışığında alan öğrencilerin -özellikle mühendislik öğrencilerinin- öğrenmesinde ve anlamasında sonsuz yarar olan ders ve konu. örneğin elektrik mühendisleri otomatik kontrol sistemleri dersini alırlar.(en azından itüde böyle) ki bu ders her ne kadar diğer derslerden bağımsızmış gibi görünse de, bir geri beslemeli devre veya kart yapılmak istendiğinde önemi kavranır. şu an elektronik ve makine ana dallarının en önemli alt dalını oluşturmaktadır.
  • hem makine mühendisliğinde , hem de elektronik mühendisliğinde hayli önemli olan ; özellikle robotikalanının temelini oluşturan , bunun yanında üretim sistemleri ve daha genelinde her tür mekanik sistemde kullanılan , sanayide hayli önemli bir yere sahip olan bilim dalı.
  • çoğu okulda eğitimi verilmeyen alan. halbuki sanayide elektrik mühendisi olacakların illa ki bilmesi gereken konuları barındırır bünyesinde. öğrenenlerin önemli bir kısmı kurslarla veya kendi çabalarıyla öğrenirler bu mevzuları.
    (bkz: plc)
  • içim dışım oldu pid controller .. daa neyleym
    esasen gelişime ve uygulamaya çok açık, gelecek vaadeden bir konudur kendileri. basit bir tezgah kontrolünden tutun da savaş araçlarının hedef takip sistemlerine kadar çok geniş çooooook
  • bode diyagramı, nyquist kriteri , root locusve bir sürü abidik gubudik çizim yapılan haberleşme opsiyonunda olanların nefret ettikleri ders
  • elektronik mühendisliğinde belirli bir değerde kalma ya da belirli bir objeyi takip etme gibi sürekli kontrol gerektiren sistemlerin kontrol mekanizmalarını değişik analizler (kararlılık gibi) yardımıyla oluşturma ve uygulama bilimi veya bu bilimle oluşturulmuş sistemler veya bu bilimin öğretildiği dersin adı. örneğin hedef izleme, jet uçaklarında denge, termostat sistemleri gibi sistemler kontrol sistemlerine örnek olarak verilebilir.
  • routh-hurwitz diye bir kararlılık kriteri barındırır
  • bir bu bir de makine dinamiği. bu ikisine çalıştığım kadar diğer derslere çalışsam 3.50 ortalamayla mezun olurdum. ha çalıştık da ne oldu? 3. kez alıyoruz, sınav sonucu 33.
  • şu yaşıma geldim hala bir şey anlamadım ben şu dersten.
    (bkz: illallah)
hesabın var mı? giriş yap