şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte bile oldukca fazla örnegini gördügüm olay. simdi burda amacim atatürk'e saldirmak falan degil tabi, ki bu sadece atatürk icin de gecerli degil, konu erdogan olunca da birden aptallasan insanlar var ama atatürk'teki gibi göze batmiyor.

  örnegin, sözlükte bazi yazarlar var entrylerini okudugum, gayet bilgili, acik görüslü, akli basinda kisiler. lakin biri atatürk'e karsi bir laf etti mi bu akli basinda kimseler birden yobazlik iksiri icmiscesine "siz atatürk ün dassagini yiyin" ya da "atatürk olmayaydi baban kimdi bilmezdin serefsiz" gibi gibi sözler edip sanki kosullanmiscasina hic düsünmeden atatürk'ü savunmaya kalkiyorlar.

  ve bunun cocukluktan beri kafamiza sokulan(empoze edilen) atatürk sevgisi, atatürk kahramanligi, türk milliyetciligi vb. örneklerin sonucu oldugunu düsünmek cok da zor olmasa gerek. daha ilk okuldan beri her sabah cocuklarin okudugu "andimiz" bile "türküm" diye basliyor. türkiye'de sanki baska millet yokmus gibi, hele türkiye'nin 5te 1inin kürtler oldugunu düsünürsek, bu ilk basta kürtlere karsi olmak üzere, türkiye'de yasayan diger baska milletlerden olan kisilere saygisizlik, haksizlik degil midir?

  "actigin yolda, gösterdigin hedefe durmadan yürüyecegime ant icerim" bu sözleri her sabah tekrarlayan cocuklar? hangi yolda? hangi hedefe? daha atatürk ün kim oldugunu dogru dürüst bilmeyen cocuklar onun gösterdigi yolda yürümeye ant iciyor. buna beyin yikama demezler mi?

  tabi bir de istiklal marsi var ki ona hic girmiyorum. tekrardan, burada atatürk'e saldirmiyorum. söylemek istedigim daha el kadarken cocuklara bu gibi anlamadigi ama durmadan tekrar ettigi, ezberledigi, zorla kafasina sokuldugu bu düsüncelerle büyüyen cocuklar, kafalarinda atatürk'ü bir ilah gibi kusursuz, mükemmel, kahraman olarak resmediyorlar ve herhangi biri buna karsi bir laf ettiginde birden hircinlasip, düsünmeden karsidaki kisiye saldirmaya basliyorlar.

  haliyle normalde gayet bilgili ve akli basinda görünen kisi konu atatürk'e geldiginde böyle hircinlasinca, aptal durumuna düsüyor. bir de uzunca zamandir türklerle beraber yasayan kürtleri düsününce durum gercekten absürd bir hal almaya basliyor. örnegin almanya da yasayip da 7-8 yasindaki cocugunuzun hergün siniflara girmeden "almanim, dogruyum, caliskanim" diye bagirip, alman milliyetciligine maruz kaldigini düsünün?
 • atatürk 80 sene önce öldü. 80 senede onun gösterdiği hedefe ulaşamadık. ulaşmamız için de en az bir 80 sene daha çalışmamız lazım. bu yüzden çocuğum, torunum hatta torunumun çocuğu bile her sabah atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyeceğine ant içerse mutlu olurum. ayrıca andımız ilkokuldayken bile bana çok şey ifade ederdi. tabii herkesin durumu aynı olmayabilir, ona bir şey diyemem.