şükela:  tümü | bugün
 • hıyarlıkta önde giden insanlara mahsus davranış şekli.
 • turk halkinin cok fazla yaptigi; kotu, kaba ve sacma bi eylem..
 • konusu hakkında bilgisi olup da boku tutmakla yükümlü şahsın fıttırmasına, delirmesine yol açan sinir bozucu eylem.
 • neye bok atildigi tam olarak (veya hic) bilinmediginden, kolaylikla lafinizi elinize verebilecek hareket. olmamasi bu nedenle iyidir.
  ayrica (bkz: bilip bilmeden bok atmak)
 • bok atmak fiili konunun objektifligi ya dasubjektifligine gore bilip bilmemelere tabi olur. "armut cok denyo bir meyvedir, sevmem" derseniz kimi ayiyi kizdirabilir "olur mu be! armut oyle degildir, senin yedigin armutlar kotudur. senin yedigin armutlardan armudun kotulugune ulasilmaz, bilip bilmeden bok atmayin" yanitini alabilirsiniz. armudun denyo olusunun sizin bilisinizden, tad alma duyularinizdan yansiyan sinyallerinden ote bir kriterinin sizin icin gecerli olmadigi bu durumda, bilip/bilmemek argumani ayi disinda kimse icin gecerli ya da belirleyici degildir.

  ve fakat ayi halinizle dile gelip "armut cok sahane bir meyvedir, kimi curuk, carik armutlari yiyip, armuda bok atanlar yanlistadir, bilip bilmeden bok atmaktadir" diyebiliyorsaniz, tad alma duyusunu bilip bilmediginiz kimi kisilerin yedigi, kimi bilip bilmediginiz armutlar hakkinda bilip bilmeden konusuyor, netice itibariyla bilip bilmeden bok atiyorsunuz demektir. burada ayi tas atip kollarini yoracak yerde, ait oldugu ursa liginde gorulmeyen bok atmalara girisirse, yedigi fisege muteakip "aman avci vurma beni, ben bu daglarin maraliyam" diye turkuler yakarak somine basina asilacak postunu kurtaramaz. "bu avcilar hep boyle. bok da atsak, tas da atsak vuruyorlar" diyerek avci namli kisilerin ustune horelenmeler de bok attiginiz gercegini degistirmeyecek, akabinde postunuzda olusacak deliklerde herhangi bir iskontoya da yol acmayacaktir.

  sen armudunu ye, balini kovandan al, kicinla agaclari devir de, herhangi bir yanlisin olmadan av mevsimi disinda vurulursan cagir "yesil" barisi yardima.
 • kedi bu durumda cigerin adinin ciger oldugundan, yapisindan bi haberdir ustune ustluk bir de bok atiyordur. dolayisi ile bkz bir anda "kedi ula$amadigi eooo neyeydi ya, dur ben bir $eye bok atayim da anlarlar nasilsa" halini alacaktir.
 • babamın devamlı yaptığı olay.

  ben fox sports'ta amerikan futbolu maçı seyrediyorumdur mesela. o akşam babam evdeyse pazar günkü futbol maçını kaçırdığı için canı sıkkındır, ve amerikan futbolu maçları uzun sürdüğü için şansalla erman'ı da kaçırdığı için canı sıkkındır. (ki onlara da bok atar. adamın toplam iq'sü şansalla ermanın toplamından fazla).

  bu can sıkkınlığından dolayı oyunculara bok atar, oyuna bok atar, yorumculara bok atar. hızını alamaz mtv seyrederken şarkılara ona buna bok atar. aha örnekler:

  ya nasıl spor bu iki adım koşuyorlar sonra hepsi çullanıyor. (o anda takımlardan biri zaman geçirmek için koşu oyunlarına yüklenmektedir)
  ya nasıl bir aksan bu, bunlardan yorumcu mu olur? (fox nfl sunday elemanları)
  bu herif kesin alman. almana benziyor. (troy aikman)

  bu da müzik mi bea? kakafoni olmuş bu. bütün sesler birbirine girmiş. (blue, britney falan gibi şeyler çalıyordur)

  bu cem yılmazların falan nesine gülüyorsunuz? (cem yılmaz'ın sahne dışı yaptığı bir maymunluk ekrandadır.)

  örnekler çoğalır ki nasıl çoğalır. yalnız şunu farkettim ki yaşım ilerledikçe aynı şeyleri ben de söylemeye başlıyorum. böyle zibidi zibidi adamlar 80'lerin efsane gruplarının şarkılarını cover ettikçe içim gidiyor, bok atıyorum, atıyorum, atıyorum...
 • "boku bilmeden helaya kurşun sıkmak" da denebilir...