şükela:  tümü | bugün
 • arkadaşlar sakin... herkese yetecek kadar kitap mevcut. sizden ricam, işi gücü bırakıp hepsini indirmeye çalışmayın. tane tane okuyun. gerçi her gün istisnasız bir kitap bitirseniz (ortalama 300 sayfa) 2050'ye anca biter... bir tane indirin, okuyun. sonra üzerine düşünün, tartışın, özet çıkarın. sonra bir başkasını indirirsiniz. zira hepsine sahip olmanın verdiği hararet ve şehvet, yani 25.000 kitaplık bir arşivi miniminnacık bir flaş bellekte taşımanın verdiği güven duygusu anlaşılır bir şey olmakla birlikle fena bir yük. omuzları göçüren bir yük hem de... ardında samimi ve uslanmaz bir merak olmadığı sürece okumak çok matah bir eylem değil. sadece belirli bir süre kağıdın ya da ekranın karşısında sabrederek oturup yan yana konmuş harfleri deşifre etmek. ereği, menzili, takip edilecek izleği bilerek başlamak mühim olan. gerisi sabır işi... yunus emre misali "kalp kırdıysan kıldığın namaz değil" denebilir. okumak sevgiyi, empatiyi, sanatı, yaratıcılığı, hoşgörüyü mü getirecek; yoksa horgörüyü, hodbinliği, ukalalığı mı... bilmiş bilmiş konuştuğuma bakmayın; ummanda bırakın damlayı, bir atom çekirdeği bile değilim.

  ***

  okumadan geçmeyin: #44275492 ve #55296035

  ***

  kitapları inceleyiniz. baktınız, hoşunuza gitti eserin içeriği; hemen idefix, kitapyurdu, amazon gibi sitelerden sipariş veriniz ya da montunuzu, atkınızı, eldiveninizi, berenizi geçirip şehrinizdeki kitapçıları şöyle bir gezmeye çıkınız.

  ***

  hukuki maraz doğacaksa da kaldırabilirim. vurmadan evvel bir dinleyin, uyarın öyle bir şey olursa, sualsiz uçurmayın e mi. gerçi öyle bir şey olsa "ekşi meritokrasi"nin kellesi uçardı ilk herhalde galiba sanırım kesin. telif hakları konusunda bilgili birileri mesaj atabilir mi? torrent sitelerini anlayabiliriz belki, ama youtube o zaman telif hakları konusunda dünyanın en yasadışı, en kriminal kurumu?

  ya da makale aranıyor duyuruları... sözlüğün en kalabalık başlıklarından biri. birçok yazarın sözlüğe girme nedeni hatta. burada makale arayan kişinin şahsen ya da bağlı olduğu üniversitenin kurumsal olarak para ödeyerek üye olmadığı veritabanlarından elde ettiği makalelerle bilim yapması da telif hakkı ihlali değil midir?

  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  bu başlığı haddinden fazla uzun hale getirdiği için arşive buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  esas derleyen yahut şahsım gibi c/p eyleyen arkadaşa, teker teker emek verip tarayan, internet ortamına salan arkadaşlara teşekkür etmeliyiz. ayrıca yayınevleri ümüğüme çökmezse sürekli güncelleyeceğim. ayrıca inşallah apır sapır bir şekilde uçurmaz sözlük yönetimi.

  ***

  vesikalık fotoğraf koleksiyoncusu sevgili halam mesude ile tanışınız.

  ***

  yandex'e buradan üye olabilirsiniz. bu linke tıklayıp üye olursanız siz fazladan 1 cigabayt, ben ise 512 megabayt alan kazanmış olacağım.

  ***

  ent3l we h0$ qı21@r eqle5in.
 • -niyet etttim allah rızası için işbu entry'i favlamaya.

  (bkz: bugün sözlük için ne yaptın)
 • favlayıp geçmeyiniz ey cemaati müslimin. amellerinizi indiriniz ki iyilikleriniz paylaştıkca çoğalsın. gördüğünüz üzere linkler yandex. eğer üye olup indirirseniz hızlı indirme seçeneği de var. üye olurken de şu linkten üye olursanız extradan kendinize 1 gb, bana da 512 mb kazandırmış olursunuz.

  danım: dadından yenmeyen arşivdir. meritokrasi uyuma, kullanana sahip çık.

  not: yandex'in masaüstü uygulaması ile indirme konusu çok daha rahat ve bahsedilen extra alan bu uygulamanın yüklenmesi ile beraber geliyor.
 • helel olsun kardeş
 • (bkz: allah)!
 • emeğe sonsuz saygımız olsa da bol bol pdf barındıran bir arşiv olduğunu söylemeden edemeyeceğim. 3-5 tane epub'a rastladım. dolayısıyla elektronik kitap okuyucularda okunabilecek türden kaynaklar içermeyen bir arşivdir.
 • nefes alıyorsan umut vardır sözünün sözlükte hayat bulmus hali olan arşivdir. çöplük içinde parlayan pırlantadır. emektarına çay ısmarlanasıdır....
 • "gerçekten mi?" dedirten arşivdir. bikaç defa okuduğum başlıktır. cicidir, minnaktır, candır.
 • kitaplıkta yer almıyorsa hiçbir kıymeti harbiyesi kalmayan arşivdir. kitaplık kültürünün yerleşmesi lazım artık canım ülkemde. düşünsene, her sabah karşında kitaplarınla uyanıyorsun, dijital kopyalar entelektüelite anlamında tam doyurmuyor, doyuramıyor. yine de takdir edilesi bir ileti tabii. neşriyattan şaşmayınız.