şükela:  tümü | bugün
  • teknolojinin en bi boka yaradığı süper olay.

geçen bir arkadaşın babasının cenazesine gideceğim. vakit akşam. o eve hiç gitmemiştim. orada bulunan başka bir tanıdıktan bana konum atmasını söyledim ve konum atıldı. sonra evi elimle koymuş gibi buldum. süper lan.
  • teknolojinin artık o kadar da olsun dedirten bi boka yaraması olayıdır.
  • sen şimdi tam olarak nerdesin gerilimine son verir.

kıskanç eşlerin dostu.
    yalanı huy edinenlerin amansız düşmanı.

film çevirenler için son derece tehlikeli bir teknoloji.
    kaçak et kesenlerin baş belası.

aksiyom: (bkz: erkeğin konum at ricası kızın şarjını o an bitirir)

- askitom yaa, sen vatsaptan konum at dedin ya, iste tam o anda şarjım bitti.
    - tüh. peki sana aldığım yedek şarj deposu?
    - annemlerde unutmusum bitanem.
    - hay allah. arabada dursun diye aldığım şarj seti?
    - senle konustuğum esnada arabayı yıkamaya vermiştim.
    - o sırada ablanlaydın dimi? dur bi açıp ona sorayım şarj aletini annenlerden alıp buraya getirebilir mi diye. nasılsa kızcağızın yolunun üstü.
    - iyi dedin, getirir valla. ama şimdi sinemadadır. çıkınca ararız.
    - tamam o zaman. hem zaten sen ara sor... kendi ablan, kendin konuş.
    - hahaha doğru söylüyosun hihihi ilahi.
    - sürahi. ama hoparlörü açık tut da ben de ona bir selam söyleyeyim.
    - ...

.
  • özellikle de benim gibi sosyofobik insanların çok işine yarayan watsapp özelliği.

yol sorup gereksiz sosyalleşme derdine son!!!
  • yeterince yaygınlaşmadı ama çok işe yarayan bir şey.
  • bunu cep telefonundan yapıyorsanız telefonunuzdaki konum ayarlarına dikkat etmeniz faydanıza olcaktır. sırasıyla fiziksel yerinizi belirleyen uydu>wi-fi üzerinden bağlı olduğunuz tercihen sabit hatlı internet ile ip geolocation>mobil şebeke olmak üzere doğruluğu büyükten küçüğe sıralanmaktadır.

telefonunuzda glonass+gps destekli iyi çeken sağlam bir alıcı varsa açık alanda tüm yardımcıları kapatıp gps'i kullanın. evdeyken harita programlarıyla kontrol ettiğiniz konumunuzun doğruluğundan eminseniz geolocation yöntemini kullanın. donanımsal olarak zayıf gps/glonass alıcısı olan telefonunuz varsa tümünü kombine eden ayar uydu konumları hakkında yazılımsal yardım sağlayıp gps'in cold start süresini kısaltacaktır.

bazen ip location gps kadar kesin sonuç verirken bazen farklı şehirde dahi gösterebilmekedir. şebeke bazlı konum tahminimce; lost izleyenlerin hatırlayacağı üzere en yakın baz istasyonlarını tarayıp sinyal kalitesine göre ortalama bir konum göstermekedir. doğruluk payı çok yüksek olmasa da istanbul'daki birini ankara'da göstermesi pek mümkün değildir.
  • google maps navigation kullanılarak bir yere gidilecekse, kişinin işini daha da kolaylaştırabilecek yöntemdir.
  • hayat kurtarandır. birilerine şuraya nasıl giderim diye sormaya gerek bıraktırmazdır.
  • teknolojinin geldiği noktayı en güzel ifade eden terimlerden biri. ona buna yol sormaya gerek kalmadan istediğiniz yere gidebiliyorsunuz böylece.

kullanınız, kullandırtınız.
  • fatihten geçeceğim zaman telefonda konumun kapalı olduğuna iyice emin oluyorum ama yine de fatih ilçe sınırları içerisine girdiğim an ''fatihe hoşgeldiniz'' diye belediye mesaj atıyor. konum kapalıyken nasıl biliyorsunuz, nasıl bir teknoloji kullanıyorsunuz siz *