• bende şöyle bir anı barındıran, sevdiğim ilhan irem şarkısı;

üniversite yıllarında, final dönemi bir arkadaşın evinde oturup sınavlar için çalışmaya çalışırken arka planda ilhan abimizle huzura ermeye çabalıyorduk. neyse efendim, ses biraz fazla olacak ki yan odadan elektronik çalışmaktan beyin hücreleri kısa devre olan arkadaş bir hışımla " konuş amına koyayım konuş, bi konuş sende rahatla bende" diye daldı odaya. ve ilhan abimizden tüm dinginliğiyle cevap gecikmedi; " konuşursam, gözyaşlarım beni boğacak." en son arkadaşın ağlayarak odasına geri döndüğünü hatırlıyorum.
  • enfes bir ilhan irem klasiği..

gökkuşağı kadar güzel bir sevgilinin ardından.. yağmurlar altında sırılsıklam yürürken.. 'gitme' demek için yanıp tutuşurken..
    'sensiz ben yolumu bulamam!' diye haykırmak isterken.. ama tek kelime bile edemezken..
    o tek kelime sonunda gözyaşlarıyla boğulacağını bildiğinden.. yalnızca 'bak ve gözlerimden anla' derken.. boğazında düğümlenen bir aşkın arkasından bakarken..

biliyorum.. duyuyorum.. görüyorum..
    konuşamıyorum.........
  • gelmiş geçmiş en iyi türkçe şarkılardan biridir. harbiden de konuşamıyorum, konuşursam göz yaşlarım beni boğacak :(
  • muhtemelen en unlu ilhan irem sarkısı.

sazlıklardan havalanan bir ördek gibi sesin
    ürkek şaşkın kararsız duyuyorum
    ve sen bir gökkuşağı kadar güzelsin
    rengarenk biraz sonra gidecek görüyorum
    ve ben yağmurlar altında bir yolcu
    ıslak yorgun tutkulu yürüyorum

sensiz ben yolumu bulamam
    haykırmak istiyorum
    konuşamıyorum konuşamıyorum konuşamıyorum
    ko0nuşursam gözyaşlarım beni boğacak
    biliyorum görüyorum duyuyorum
    konuşamıyorum

bu ayrılık akşamında sen sustuğuma bakma
    konuşmaya yüzüm yok beni anla
    söyleyemediklerimi bak gözlerimden anla
    her zaman yanımda kal hiç bırakma
  • ya burada bir ördek gibi sesin derken, yani nası ördek yani, o belli olmuyo hiç
  • "konuşursam gözyaşlarım beni boğacak" cümlesi yeterlidir aslında şarkının ana fikrini anlatmaya karşınızdaki, biricik sevgilinize öyle çok anlatmak istediginiz vardır ki sahipsiz satırlara sıkıştırılmış, ondan bile saklanmış. gizliniz yoktur hiç ondan oysa, tüm düşündükleriniz gizliniz olmuştur onu üzmemek için. işte tam o anda iki cümle geçer zihinden;
    "sensiz ben yolumu bulamam" , " konuşamıyorum"

hepsi bu.
  • bazı durumlarda konuşamamak öyle habis bir durum yaratır ki, insan konuşamadığı için ya bir insandan gider ya da kendinden.
  • çok güzel parça, ilhan irem'den de dinleyince insanın için bir acayip oluyor ama youtube'u açmış kendini parçanın duygusallığına kaptırmış olarak bu parçayı dinlerken insanın gözü klibin hemen altındaki "köylü milletin efendisidir orospu çocuğu.", "ilhan ireme küfredenlerin yedi ceddini" yorumlarını da görünce kainatta muhtemelen türünün ilk örneği olan karışık duygulara gark oluyor insan. bu da böyle bir anımdır.
  • ilhan iremin fısıldar bir havayla sizin yerinize aşık olduğunuz kimsenin kulağına söylercesine içten icra ettiği bir baş yapıt..
    "türk pop müzzüğü bi daha böyle şarkılar göremedi ya" nın arkasından her tür küfürü getirmeye haklı bir gerekçe oluşturacak kadar damardır da.

böyle şarkıları pop olamsa da bir de coşkun sabah yapmıştır.alışılmış ancak kaliteli bir arabesk ruh hali içerir.
  • içimden bir nokta kayıyor, yavaşça ve geriye gidiyor. bazen konuşmak istesem de zaruri susmak zorunda kalıyorum. yaptıklarımın ve yapacaklarımın düzeni avuçlarımın arasından kayıp gidiyor. zavallı meselelerin ürkekliği altında, yolumu bulmak için gölgemin zihniyetine ayna tutmaya çalışıyorum; kararsızlığım ve tutarsızlığım sazlıklardan havalanıyor.

düşüncelerim meselelerimi hafife almaktan vazgeçti. birkaç dörtlüğün giysileri arasında ayrılık akşamlarını arıyorum ve suskunluğumu ticari kaygıların arasında boğmak ve yönlerimi konuşulamayanların üst geçidinden sarkıtmak ve anlamsız vazifelerime uluslararası karakter uydurmak istiyordum.

geniş zamanlı, geçmiş zamanlı ve gelme ihtimalli zamanda kendimi tutmasını bilmeyeceğime sözcükler içerim. bu yüzden de çok kaybederim ve ümitlerim anlam kaymasına uğrar. ben de konuşamıyorum ve kendi kendime sessizce söyleniyorum.

yalanların siyah olduğu bir şarkıda milattan önceki rakamsız beytlehem. gelecek polonius'un ellerinde. konuşamamak dillerimde.
hesabın var mı? giriş yap