şükela:  tümü | bugün
  • itü kosgeb bünyesinde desteklenen konuşarak ingilizce öğrenme projesi. sürekli yazıp-çizip, gramer öğrenen ama tek kelime ingilizce konuşamayanlara ilaç gibi proje. çok pratik, ücretsiz kaydoluyorsunuz arayıp seviye tespit sınavı yapıyorlar. hocaları espirili, kakara kikiri bir sınav yapıyorlar. neticede amaç kişiyi konuşturmak. sınav bitiminden bir kaç saat sonra da arayıp 10 üzerinden seviyenizi bildiriyorlar. devam etmek isterseniz istediğiniz derse kayıt oluyorsunuz gün içinde abd'li hocalarınız arayıp telefonda konuşarak ders yapıyorlar.
    merak edenler için adresi : http://www.konusarakogren.com/
  • tahmin ettiğimden çok daha başarılı ve yararlı öğrenme yöntemi. öğretmen konuşmanın ardından sözlü olarak hataları ve doğrularını söylüyor sonrasında da sayfanıza yazıyor.

öğretmenlerin gün sonunda türkçe konuşarak vedalaşmaları ise oldukca güzel bir jest.
  • eğer hem gün içinde hem de gün sonunda değişken programa sahipseniz dersleri kaçırmanız an meselesi. sonra da hemen arkasından arayıp niye katılmadınız diyiveriyorlar. haklılar. örneğin bir proje yetiştiriyorsanız geceniz gündüzünüz yoksa bu sisteme dahil olurken düşünün derim.

ancak reklam kokan hareketler olsa bile yukarıdakilerin doğruluk payı da vardır.
  • (bkz: #34343429)
  • ben bu sistemle dört ay önce tanıştım. derdim doktora mülakatında (bkz: odtü) sıçıp batırmamaktı. şimdiye kadar hep türkçe eğitim veren kurumlarda takıldığım için birkaç ay bu sistemle konuşma egzersizi yaparsam yararlı olacağını düşündüm ve hakikaten oldu da. önce üç ay, günde on dakika konuştum. şimdi ise yedi aylık bir programa geçtim ve günde yirmi dakika konuşuyorum. yirmi dakikalık programa geçeli bir ay oldu ve gayet iyi geldi. tavsiyem ilk başlayacaklar doğrudan yirmi dakika ile girsinler. zira ilk hafta filan dakikalar geçmek bilmese de, ilk haftadan sonra on dakika az geliyor. yirmi dakika ideal. ilk başlarda kelimeler ağzımdan çıkmıyordu. şimdi ise en azından doğru yalan demeden seri olarak konuşabiliyorum. bunun çok önemli olduğunu fark ettim. zira bir konuşmayı doğru da olsa, yanlış da olsa sürdürebilmek; diyaloğu devam ettirmek, büyük sessizlikler, boşluklar vermemek filan önemli. bu konuda kesinlikle yardımcı oluyor. doktora mülakatını geçtim, şimdiki hedefim dersler başlamadan biraz daha konuşmamı düzeltmek. yoksa okul başlayınca derslere katılma ya da sunum yapma konusunda problem yaşayabilirim. programın yürütücüleri de çok ilgili insanlar. valla anamdan babamdan çok arıyorlar beni. her hafta bi kaç kere konuşuyoruz, kanki olduk. ayrıca herhangi bir konuda bir öneri getiriyorsunuz, mantıklıysa tak diye yapıyorlar. mesela ben "bir hocayla bir haftadan fazla konuşunca, insan alışıyor, muhabbet otomatiğe bağlıyor. hocaların sık değişmesi lazım" demiştim. aradan birkaç hafta geçti, herkese otuz kere saat yani hoca değiştirme hakkı verdiler. zaten erteleme olayı vardı. şimdi saati de değiştirebiliyorsun. ben mesela gecenin köründe konuşuyorum şimdi. önceden mesai saatinin sonunda konuşuyordum. neyse, sonuç olarak bence başarılı bir sistem. milletçe en büyük derdimiz olan konuşma konusunda derde derman oluyor. hem de görece ucuz ve etkili bir şekilde. hele de istanbul, ankara gibi merkezi bir yerde değilseniz konuşma yetinizi ilerletebilecek kurs bulma ihtimaliniz yok. dolayısıyla bu program işinizi görebilir.
  • konuşma dönem dönem oldukça bir sike yaramayacak yöntemdir. diyelim birkaç ay böyle on numara geliştirdin dilini. ee sonra? dil dediğin şey uzun süre konuşmamaya başladın mı ölen bir şey. gerileyen bir şey. e türkiye'de de bırak günlük hayatı en taşşaklı üniversitede bile ingilizce konuşulmadığına göre...

her ne olursa olsun bir dili en etkili konuşma ve en pratik öğrenme yolu o dilin konuşulduğu ülkede uzun zaman geçirmektir. yani ben bu işin ticaretini yapmayan, uzmanı olmayan adamım ama ben bile bunu bilmiş ve tecrübe etmişsem uzun yıllardır, bir dilci olarak, bu insanlar hala neden diretiyor anlamıyorum. ha dur lan anladım, para.
  • faydasını gün geçtikçe daha da gördüğüm bir nevi online konuşma kulübü. ingilizce makale okuyabildiğim, yabancılarla kötünün iyisi bir şekilde yazışabildiğim halde en büyük sorunum konuşamamaktı. türkiye'deki dil eğitim sistemi ne yazık ki konuşma becerisi kazandırmıyor, bir çok insanın da benimle aynı sıkıntıları yaşadığından eminim. yurtdışından gelen telefonları cevaplamak konusunda fobim vardı ve kaçmak için elimden geleni yapıyordum. arada bir turistik amaçlı yurtdışına çıktığımda, garsona sipariş vermek, resepsiyonistle konuşmak, bir şeyler satın alırken tezgahtarlarla konuşmak dışında dili geliştirme imkanı da bulamıyordum. sonuçta bu sistem, epeyce işime yaradı, zira telefon fobimi yendim en başta. artık telefona veya online meeting'e rahat bir şekilde çıkabiliyor, hatta türkiye'de çalışan veya konferanslara gelen yabancılarla da konuşabiliyorum. şimdilik 2 ayı doldurdum, halen cümle kurmakta, konuşurken bir çok kelimeyi hatırlamakta güçlük çekiyorum. ama konuşma fobimi ve kendime güvensizliği yendim ya o da yeter. bir kaç ay sonra çok daha akıcı ve rahat konuşabileceğimi tahmin ediyorum. her ne olursa olsun, güzel bir sistem, tavsiye ederim.
  • faydasını gördüğüm, ingilizce konuşmamı geliştiren güzel bir kurs.
  • bugün kendi sayfamı açtığımda öğretmenler günü için "öğretmeninize hediye etin" reklamı ile dumura uğradığım site. hediye seçenekleri arasında "wal-mart, kfc,wendy's,starbucks hediye çekleri, çiçek, kalem, kravat" bulunmaktadır. sonra baktım açtım amerika'da böyle bir gün kutlanmıyor bile. açıkçası bu kadar ticari düşünmeleri bazen samimiyeti yitirtiyor ama eğitim konusunda faydalı vesselam.
  • bu programa katılmış birileri ya da önerebileceğiz alternatif bir program varsa yeşillendirin bir zahmet.

tanım: dahil olmayı düşündüğüm kurs.