şükela:  tümü | bugün
  • "susma gerekliliği"nin ite ite dibe soktuğu, insanın en temel ihtiyaçlarından biridir.
  • bitmeyen versiyonu için (bkz: ağız ishali)
  • murphy yasalarının baş tacıdır.

ihtiyaçtan geberdiğinde kimse olmaz etrafta.
  • (bkz: ihtiyaç)
  • tersine hiç rastlamadım; dinlemeye ihtiyacım var, anlatın bana, ne olursa anlatın diyeni yok herhalde.
    bu arada yanlış genellemelere şimdiden dikkati çekerim, bu ihtiyaç kadın tekelinde değil; bu bünye nice ağız ishali beylere de rastladı.
    ama evet kadınlar açık ara önde.
  • şöyle bir durumda hasıl olduğunu yaşayarak görmüş bulunmaktayım: iki gün bilgisayar başında, asosyal olup yazı tamamlamaya çalışmak esnasında bir de bakarsınız ki çok yalnız kalmışsınız. susar gibi, uykusu gelir gibi birincil bir güdüyle canınız insan ister; iki kelam etmek, yeniden sosyal olmak ister. off canım fena halde konuşmak istiyo. evet kadınım ben.
  • uzun süreli sessizlikten sonra duyulan ihtiyaçtır.

haksızlıklar karşısında suskunluğunu bozmanyanların acil ihtiyacıdır.
  • bunu hiseeden insanları aşağılayın, hor görün, dalga geçin. "git lan tribini yaşa salak, kendi başına çöz" diyin. kesinlikle konuşmaktan daha çok yardımınız dokunur.
    sıkıntısını sadece konuşarak halledebilen biri zaten dravdan tribe giriyodur. üstüne gidin, ağlatın, giderken de götüne tekmeyi ekleyin.
  • bir süreliğine hayata farklı bir renk katmak için hazırlıklar yapılmıştır. bütün yorgunluğun, yoğunluğun arasında eşya hazırlanmış, bütün detaylar ayarlanmıştır. yola çıkmak hayattan kaçmak için saatler sayılırken, hayatımızda zerre kadar değeri ve anlamı olmayan, üstelik hayatın bir kısmında onu tanımaya mecbur kalınan zamanların vakit kaybı olduğunun düşünüldüğü biri yüzünden bütün planlar altüst olur. neye kahredeceğini neye kızıp kime dert yanacağını bilemezsin. aslında o olduğu yerde değersizdir ama senin değer verdiğin herkes onun için üzülmeye başlar.
    hangisi için üzülsem diye düşünmeye başlar insan.
    tüm planların ve uzun süredir aranan fırsatın aslında hiç değmeyecek biri yüzünden altüst olmasına mı?
    sevdiğim insanların bu yüzden üzgün olmasına mı?
    benzer bir durumun geçmişte de yaşanmış olduğunu hatırlayıp olabilecekler için şimdiden bütün hevesin heyecanın kaçmasına mı?
    bunu anlatabileceğim*kimsenin olmamasına mı?