şükela:  tümü | bugün
  • william burroughsun cümlesi
  • zaten yasamanin bir yalan oldugu mesajini veren cumle.
  • işte bu adam, okuruna dürüst olabilmek için, bu cümlenin de gazıyla cut up'a yönelmiştir. sözcükleri sırra yakın, kendi anlamları dışına, kendi var oluşları dışına taşımak için yapmıştır bunu.domatesi vura vura öldürmüş ve domatesin tadından kabağı yaratmıştır belki.. belki de bin kez tekrarlamıştır adını lunaparkın ve lunapark bambaşka bir evrenin eğlance parkı olmuştur.kim bilir? okuyan bilir anam..
  • "dil uzaydan gelme bir virüstür" önermesinde de bulunan william s. burroughs'un bu sözleri, e. h. sturtevant'ın dili insanların yalan söylemek ve aldatmak için icat ettikleri bir araç olduğunu belirttiği cümlelerini getiriyor akla. sonuçta dil öncesinde, gayri iradi bir anlaşma mimikler, bakışlar ve seslerle sağlanabilirken, iradi bir iletişim aracı olarak dilin nasıl bir ihtiyaçtan doğduğunu burroughs'da aynı tespitle yapıyordu muhtemelen.
  • sanırsam dillerin düşünceyi tam olarak ifade etme adına zaman zaman yetersiz olmasından kaynaklı bir söz ve "bazen" kelimesi eksik bir ifade.
  • doğru bir önermedir.

(bkz: serbest çağrışım)

'konuşma yeteneği insana gerçek duygularını saklaması için verilmiştir.'*
  • herkesin konuşmadığıma uyuz olmasının sebebi bu olsa gerek.bünyem bunu anlamış gibi. öyle çok konuşamıyorum ben içgüdülerimle hareket ediyorum. tek dileğim bir an evvel evrimleşmek
  • okuryazarlığın olmadığı bir kabilede, konuşma ve düşünme senkron bir biçimde gerçekleşir. bu kabiledeki insanların sözelliğinde, hiç kimse "dur ben şunu bir yüksek sesle düşüneyim..." diyemez. yani bu sözellikte insan, aklında bir düşünce varken, diliyle tamamen farklı bir şey söyleyemez.

sonuç olarak, kasıtlı bir biçimde yanıltmalar olarak tanımlayabileceğimiz yalanlar, büyük oranda okuryazarlıktan kaynaklanır. konuşmak, okuryazarlık oranı yüksek bir dünyada, aynı oranda yalan söylemek anlamına gelebilir.
  • renkler ve kokuların egemenliği altında kelimelerin sadece duyguların geçişlerini yanılsatıcı durumların varlığına gebe kaldığını ifade eden söylem.

söylemeye ve anlatmaya çalışmayın hissettirin. dokunun, koklayın, görün,sevişin ve yaşayın.