• bu tip kisiler genelde kendilerini hakli gorduklerinden ve bildikleri herseyin dogru olduguna inandiklarindan baskalarinin da aklina bu fikri sokmaya calisirlar. bunu yaparlarken de karsisindaki insanlara konusma firsati vermezler ve dinlemezler. ne soylerseniz soyleyin bu insanlarin mutlaka sizin anlatmaya calistiginiz seylerden daha buyuk, onemli ve kayda deger tecrubeleri vardir. bu nedenden dolayi surekli onlar konusurlar siz de sikila sikila dinlersiniz. size anlatmak istedikleri herseyi anlattiktan sonra ise birden konusmayi bitirirler...sizin konusmaniza firsat vermeden giderler.
  • sizi hiç bir zaman hakkıyla anlamaya çalışmadığını geç farkettiğiniz kişi türüdür.
    güzel konuşur, efsun üretir cümleleriyle...
    tonlamasındaki görkemi sonuna kadar kullanır, diksiyon dersi verircesine arka arkaya sıralar paragrafları...
    münazara sürecinde evrenin sadece ve sadece kendi solunum borusuna hizmet eden gezegenlerinde dolanmayı tercih eder...
    bencil olmasa da konuşma tekelini paylaşmak istemez... fakat sözkonusu tekel; hüzünlenme, keyiflenme, korkma, şaşırma hallerini de kapsamaya başlar zamanla...
    ve gün gelir, sizin de ihtiyacınız olur anlatmaya...
    ilk hecede mimiklerle kesilir sesiniz...
    "kurallı cümle kurdum!" diye sevinirken beden dili devreye girer, susturulursunuz...
    "sözüm dinlenmiyor bari yüzümdeki harfler okunsun!" istersiniz, kurnaz bir taktikle bambaşka bir hikayenin okuyucusu oluvermişsinizdir bile...
    yine gün gelir, yine ihtiyacınız olur anlatmaya...
    arkası kesilmeyen sırt dönmeler, baş çevirmeler, isteksizliğini fısıldayan "hmmmm!" bakışlı gözler derken, "tamam!" dersiniz...
    çekilirsiniz...
    bu vazgeçmeniz sizi üzmez, kırmaz, yormaz üstelik..
    sadece vazgeçmeyi de öğrendiğinizi kabul edersiniz...
  • konuştukları, söyledikleri ciddiye alınmaması gereken kimsedir. dinlemez, dinlemez ve dinlemez devamlı konuşur. senin söylediğinin bi esprisi yok, sen beni dinle bak, demeye getirir bi anlamda.

uzun zamandır yapılan bilimsel çalışmalar göstermiş ki, bu şahıslardan uzak durmak ruh sağlığı açısından inanılmaz ölçüde yarar sağlıyor, insanın ömrüne ömür katıyormuş. aksi durumlarda, bu şahıslara sürekli maruz kalan kimselerde ilk olarak şiddetli baş ağrıları, yanında kusma, ishal devam eden süreçte depresyon, panik atak, yaygın anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklar görülür, buna müteakip bilimum kanser vakaları ortalıkta kol gezmeye başlarmış ki allah korusun.

işbu sebeplerden ötürü uzak durulması vacip olan kimsedir.
  • sustuğunda sizi dinlemiyor, konuşmak için sadece sırasını bekliyordur.
  • eger sizin anlattiklarinizi sonra hatirlamiyorsa bu önemli bir isarettir.

bazı insanlar iletisim kurmaz, anlatma sirasinin kendisine gelmesini bekler. bunu sizin anlattiklarinizin hemen üstüne başka bi noktaya gecisiyle belli eder.

ınsanlar her yerde kendini anlatma ihtiyaci duyabilir. kendini anlatma ihtiyaciyla kıyafet secer, marka giyer, mekan ve şarkı onerisi yapar. yani dinlenmek ve anlasilmak önemli bir ihtiyactir.

uzun zamandir etrafinizda olan kisiler hala hakkinizda doğru cikarimlar yapamiyorsa, secimlerinize ve dusuncelerinize sasiriyorsa bu caninizi bu yüzden sikar.

ışte dinlemeyen insan da insan tanimakta ve karsisindakinin beklentilerini gormekte çok zorlanir. evet bir de su var, o değil de. işte bak bana da soyle olmustu, arkadaşıma da bu olmustu, ne oldu geçen gun biliyor musun...

boyle gider soyleyecekleri silsilesi.

biraz da yalnızlıktan kaynaklanir. çok fazla ınsana dikkatini vermeyenler ve tek takilanlar kendini dünyanin bas rolunde sanabilir, kalabaliklara alisanlar ise herkesin dünyasinin taninmaya hakkı olduğunu goruyordur ve başkasına kendince ilginc buldugunu ayni heyecanla aktarmaya çalışmaz.

duygular, hisler ve düşünceler uzerine sohbet edenleri bulun, dinlenmek istiyorsaniz.

başından gecenleri değil aklından gecenleri anlatanlar ortak paide arar ve dinler.
  • kızgınken, sinirliyken, tartışırken diye baktım ama bulamadım. benim annemdir efendim. sinirlendiği herhangi bir şey için dönüp dolaşıp bana söylenir. cevap hakkım doğunca da dinlemez. hayır, sürekli söyleniyor olmasa dinlemiyor olmasını takmayacağım ama susmuyor da. cevap vermiyorum uzunca bir süre çünkü biliyorum dinlemiyor. ama bir şekilde bana dokunuyor söylendiği şeyler. ben de dinleyen bir insanım, elimde değil. sinirleniyorum haliyle. ben de söyleniyorum bu defa, bakıyor bana dinliyor gibi. sonra kendi kafasındaki cümleden devam ediyor. hayır, tartışma da dünyanın en lüzumsuz meselesi aslında.

tartışma adabı diye bir ders var mı? bence olmalı. telefonla konuşma dersi de olmalı. konumuzla alakası yok belki ama lütfen çok rica eriyorum: kaldırımda yürüme dersi. can'ım kardeşim belki sen belediye başkanının oğlu/kızısın, belki anan/baban yaptırdı yolu ben bilemem ama can'ım kardeşim bu yol babanın yolu değil. azıcık çekilirsen kardeş kardeş geçeceğiz. hayır, bir tanenizi yola iteceğim gibi geliyor, kendinden korkuyorum. arz ederim. lütfen!
  • konusmayı o kadar cok sever ki bazen saygıdan seni dinlese bile bir sonraki soyleyecegi sey icin hazir oldugunu ve heyecanlandigini farkedersiniz. bu tur bir vakayla cok vakit gecirip cok sohbet ettim. zorlayicidir biraz, insanda konusma hevesi birakmaz
  • muhabbet etmeyi bilmeyen insan modelidir.

böyle bir insanla karşılaşıldığında anlattıkları dinlenmemeli, dinleniyormuş gibi bile yapılmamalı hatta mümkünse hemen o ortamdan uzaklaşılmalıdır.
  • karşısındaki konuşurken onun lafını bölmek istemediği için susmayı tercih eden kibar insanların baş düşmanı, korkulu rüyası. insana, insanın nasıl bir anda insanlığını kaybedip yırtıcı, agresif, etobur bir hayvana dönüşebildiğini gösteren insan modelidir de ayrıca.
  • tartışırken köşeye sıkıştıklarında birden espri, şaka moduna geçerler. söylediklerinizle ve sizinle dalga geçer gibi konuşmaya başlarlar. sesleri yükselir. eğer konuşmasından fırsat bulup güzel bi yere
    - tamam sen haklısın.
    cümlesini yerleştirirseniz birden susarlar. konuyu değiştirip daha magazinel konular açarlar. işte bu vakit ani bir manevrayla bi önce ki konuya dönüp son lafınızı söylerseniz buz keserler. çoğunlukla uzun süre konuşmazlar. sarhoşlukları hiç çekilmez.

(bkz: gördüm ordan biliyorum)
hesabın var mı? giriş yap