şükela:  tümü | bugün
 • sahibinden.com daki ilanlarinin datasi baz alinanarak olusturdugu emlak endeksine gore euro bazli son 4 yilda konut fiyatlarinin yuzde 68.46 dusmus olmasidir fakat hala emlak balonu patlayacak haberleri yorumlari yapiliyor. bu patlamak degilde nedir.

  yuzde 80 lere varan dusus muhakkak olacaktir.

  https://imgyukle.com/i/osqch

  ekran alintisi
 • sahibinden.com söylüyorsa doğrudur.
  hemen emlakçımı arıyorum.
 • kardeş sen aslında son 4 yılda döviz karşısında tl'nin değer kaybından bahsetmeye çalışmışsın ama örnek olarak çok yanlış gelmişsin. bir de sahibinden.com'u işe karıştırınca tam olmuş. tl bazında bak sen o ilanlara. hepsi son 4 yılda en az yüzde 40 artmıştır. evini satmaya çalışan adamların satamadıkça fiyat artırdığı bir mecra orası. euro karşısında adamın evinin asıl artışı ve eline geçecek gerçek rakamlar sahibinden.com kafasının çok gerisinde. arada uçurum var. sen yine bazı şeyleri baz alıp hesabını yap ama bu olmamış.
 • konut fiyatları düşse ne olur? banka kredileri 0,99 un altına düşmedikçe insanlar ev almaya yanaşmazlar.

  şuan 100 000 liralık bir kredi çekmeye çalışsan 120 ay vadeli, en düşük faize göre; 1,15 faiz ile, aylık 1541 tl ve toplamda 186,000 lira para ödemen gerekiyor geriye.

  lan! 100 000 liraya 186 000 lira para istiyorsun geriye, ben nasıl ödeyeyim bu parayı sana?
 • clickbait başlık.

  1) gelirin tl üzerinden olduğu bir ortamda konut fiyatını usd/euro olarak göstermek. 4 yılda geliriniz euro bazında ne oldu?
  2) örneklenen aralıktaki farklılıklar. "istanbul" olarak genellenmiş, bunun içindeki lüks konut/ucuz konut dağılımı nasıl değişti? (bu olumlu da olabilir, olumsuz da)
  3) kira getirisi. 4 yılda ödenecek emlak vergisi vs.'yi düşüp kira getirisini eklediğinizde durum ne oluyor?

  özetle, evet emlak söktöründe durumlar iyi değil, ama ülkede genel olarak hiç bir sektörde durum iyi olmadığından, herhangi bir konuda spesifik yetenekleri olmayan biri için hala emlak diğer yatırım araçlarına nazaran güvenli liman.

  (bkz: ev kredisi borcu uğruna yıllarını ipotek etmek/#66027767)
 • herşey kamuoyu ve algıdır.
  hadi hepberaber konut fiyatlarını 70% düşürelim, ev sahibi olduktan sonra tekrar kamuoyu oluşturur zengin oluruz sözlük, nasıl ama?
 • umarım bütün konutlar sahiplerinin elinde patlar. 80 bine yaptığı konutu 250 bine, 250 bine yaptığı konutu 600 bine satıyorlardı. mk çakalları.
 • olmayan şeydir. bir arkadaşım 2017 temmuzda 290 bin tlye aldığı evi 2018 ocak ayında 330 bin tl ye satmıştır. 6 ayda net 40bin tl kar etti. birebir şahit olduğum kesin olay.

  bir türlü ev alamayanların olmasını hayal ettikleri, dönem dönem gerçekleşmiş gibi haberler ürettikleri balondur emlak balonu.
 • sittinsene düşmez. o balonda patlamaz patlayacak olan fakirin boğazında kalan son ekmek olur.
 • konut fiyatlarının yüzde yetmiş düştüğü yok. konut fiyatlarının düşmemesi için direnen sermaye sahipleri var. fahiş fiyata zar zor bir tane ev sahibi olup ev fiyatları ''sakın ha'' düşmesin diyen benciller var. peşinatı olmadığından ev taksiti gibi yüksek kiralar ödeyen kiracılar var. satılmayı bekleyen bir dünya satılık daireler var. halihazır da devam eden bir sürü site inşaatları var. yükselen ev kredisi, faiz oranları var. çift haneli enflasyon var.