şükela:  tümü | bugün
  • konut sektörünü canlandırmak için mayıs ayının başında başbakan binali yıldırım tarafından açıklanan müjdenin sona ermesi hadisesi. seçim öncesi piyasayı canlandırmak ve devlet bankalarını zarara uğratmak pahasına konut kredi faizleri %0,98 gibi piyasa faizlerinin çok çok altında bir orana çekilmiş bu şekilde müteahhitlere nakit aktarımı yapılmıştı. şimdi ise konut kredi faizleri aynı devlet bankalarında %1,27 lere dayanmış geçen yılın sonunda %1,06 yı fazla bulup istemeye istemeye kredi çekip ev alan şahsımı şanslı hissettirmiştir. şu saatten sonra artan ev fiyatlarına bir de artan kredi faizleri eklenince ev almak iyice zorlaşmıştır.

not: konut kredi faizleri %0,98 e düşmeden önce %1,15 seviyelerindeydi şimdi ise %1,27 lerde.
  • yahu 31 ekime kadar dememişler miydi?!!
  • ev almanın artık hayal olduğunu gösteren olay.

seçimden bir ay önce başlatılan kampanyayla düşen konut kredisi faizleri seçimin bir hafta sonrasında tekrar yükselişe geçti. ziraatbankası'nın kendi internet sitesindeki kredi hesaplama aracında cuma günü 0,98 olan konut kredisi oranı gün itibariyle 1,25'e yükselmiştir . hayırlı uğurlu olsun.

diyelim ki 100.000 tl birikiminiz var. 200.000 tl 60 ay vadeli kredi çekip 300.000 tl değerinde bir ev alacaksınız. ödemeniz gereken taksit tutarı 4.758 tl. toplamda ödeyeceğiniz rakam 285.000 tl.

evinize 10.000 tl para giriyorsa bir çocuğunuz varsa hesap şöyle oluyor.

kredi taksidi - 4.758
    kreş parası - 1.250
    aylık harcama - 3.000
    aidat/faturalar - 1.000

rakamları insaflı tuttum ama yine de ayı - 8 tl'yle kapattınız. hayırlı olsun. tabi allah korusun sağlıkla ilgili bir harcamaya yer yok. 5 yıl boyunca cocuğunuz da dahil aileden kimse hasta olmasın. dışarı çıkıp ailecek bir yemek falan yemeyin. gidip bir otelde tatil falan aklınızdan geçirmeyin. ayda 10.000 tl geliriniz yoksa zaten ev falan aklınızın ucundan geçirmeyin. ha bu arada 5 yıl boyunca işinizden kovulmayın.

kaynak
  • ev almak zor demek yerine saçma demek daha doğru budan mütevellit.
  • oldukça normaldir. artmaması anormaldir.
  • faizlerin artması ev almak isteyenler için çok kötü tabi ancak örnek hesaplama da bi o kadar kötü.

evin borcunu niye 5 yılda ödüyorum?
    10 - 15 yılda ödesem de herşeye param yetse olmuyor mu?

gelelim kredi faizlerine. türkiye’de biriktirdiğin para alacağın evin %70 ini karşılamıyorsa o evi almayacaksın veya bütçene göre bir ev bakacaksın. kredi, finans ve sigorta sektörünün gelişmediği ülkelerde durum bu maalesef.
  • konut kredisi alacak durumum ve gelirim de var fakat oturduğum evin kira değeri 1.500 tl, yaşı herhalde 10-15 arası, satış bedeli tahmini 800-900 bin tl. kendini 600 ayda amorti eden bir ev için konut kredisine girip kendimi niye sıkıntıya sokayım? mevduat oranları, politika faizi ve konut kredisi faizlerine baktığım zaman şu an oranlar normal düşüncesindeyim, bankalar bir ara kampanya yapmıştı elbette.

hepsini geçtim 800-900 bin tl’lik evi almak için maksimum vadede bile ödenmesi gereken aylık tutarı bile hesaplamadım, merak de etmiyorum, muhtemelen ilginç bir rakam çıkar.

istanbul’un kenar mahallelerinde bile en ucuz ev fiyatları 400 bin tl’ye fırlamışken, bu evleri kimler hangi paralarla alabiliyor hala anlayamadım. bence konut kredisi faizleri anormal değil, ev fiyatları esas tartışılması gereken.

benim gönlüm de ister bir tane hayat boyu oturabileceğim eve sahip olayım fakat hayal edilen eve sahip olma koşulları istanbul için çok zorlayıcı.
  • (bkz: faiz lobisi)
  • almanya'nın bizi kıskanması aşamasını geçip almanya'nın nazarı değdi noktasına gelmiş 2018 ekonomik krizinin son bulguları
  • mevduat faizlerinin %19u bulduğu bir noktada zaten devam etmesi mümkün olmayan durumdur. klasik bir seçim öncesi harekettir.