şükela:  tümü | bugün
  • imkansıza yakındır. ben inanamıyorum ev alanlara.

2+1 ortalama semtte 300.000 civarı
    krediyi öderken geçinenilmek için 10 yıl çekmek gerekiyor. aylık taksit 4.200 liraya geliyor.
    300’ü 512bin olarak geri ödüyorsunuz.

aidat, elektrik, su, telefon, doğalgaz, cep telefonu, araba kaskosu, araba vergisi, aylık gıda masrafları, sosyalleşme, yıllık tatil. her 2 yılda bir cep telefonu yenilemei, ayakkabı ve kıyafet ihtiyaçları derken nasıl geçiniyorsunuz?

hadi geçindiniz ve evi aldınız. 10 yıl boyuca gelirinizin düşmemesi gerekiyor. buna ek olarak çocuk yaparsanız eksta masraflar binecek. allah göstermesin aile büyüklerinizden birinin sağlık sorunu olursa da planda olmayan harcamalar çıkabilir.

evet konut kredisi düşmüş bile olsa 0.98‘e de almam imkansız. imkansız değil ama hayat standartlarımı kısmak istemiyorum hem de 10 yıl

edit: sürekli 4-5 yıl önce alanlar ben aldım diyor ama 4 yıl önce o ev 150.000di belki daha ucuz. şimdi olmuş 300.000 maaşlar aynı değişen bir şey yok
  • satılamayam beton ekonomisinin son çırpınışları.

bundan sonraki adımları;
    yakında zorla satmaya kalkarlarsa şaşırmam, her türk vatandaşı 18 yaşından sonra borçlanarak ömrü boyunca taksit ödeyecek denebilir veya herkesin maaşından satılamayan betonlar icin ekstra vergi alabilirler.(beton vergisi)

bunlardan her şey beklenir, bir de bunları seçim vaadi yapıp allah kitap diyerek geçirirler millete.
  • türkiye gibi enflasyon olan bir ülkede bir ekonomik batış olmazsa 4200tl tahminen 3-4 sene içinde kredi tutarı kadara alınmış bir ev için kira bedeli haline gelecektir. 7-8 sene sonra kira değerinin altına bir maaliyete dönüşecektir. eğer bu süre içerisinde iş yerinize ve işinize güveniniz varsa, terfi imkanınız, daha yüksek ücretli bir iş bulma imkanınız da varsa ilk seneler zorlanmakla beraber uzun vadede kazandıracak bir hareket olabilecektir.
  • (bkz: emlak balonu)
  • tamam krediyle ev almayalım doğru söylüyorsun. bana anlatırmısın 300 bin tl nereden bulalım? arkadaş, anadan babadan miras kalacak desek fasfakir. çalışıp biriktirdim desek 10 sene yemesek içmesek biriktirelim diyeceğim o para 10 sene sonra pul olur. ne yapalım kredi çekmeyelim de?
  • emlakçıların, ev sahiplerinin, müteahhitlerin kısacası inşaat sektörünün darda olduğu ve daha da fazla olacağı bu dönemde yapılmaması gereken eylem.
    bu durumun yani şu anda talepin nispeten az, arzınsa fazla olduğu şu dönemde ev sahipleri alıcı bulamadığı için uygun fiyatlara kiraya veriyorlar evleri işte bunu değerlendirmeli. hala daha kiralar ev fiyatlarına kıyasla daha uygun. bulunduğum muhitte (istanbulda) adam 1500 - 1700e kiraya zor verecegi eve 550 bin tl para istiyor satmak için. bu ev 30 yıllık kiraya denk geliyor ki bu oran 20 yil olmalı bence en fazla. hee konut faizlerini istediginiz kadar düşürün bankaların 100 bin tl ye aylik neredeyse 900tl faiz verdiği, doların her 3-5 ayda neredeyse %20 primlendiği bir ortamda insanları ev almaya biraz zor ikna edersiniz. benim onerim bu durumu avantaja cevirin uygun fiyatlara ev kiralayabilirsiniz ya da daha ucuza daha iyi bir eve cikabilirsiniz. ben şahsen bu sene ev sahibine zam yapmayalim dedim kadın tamam dedi direkt.
  • yapılan hesaba göre bir yorum;

aylık 4.250 tl geri ödeme olsun. yani bugünün tam 1.000 doları.
    10 yıl sürecek...
    seneye dolar min. 4,5 tl
    sonraki sene 5,0tl sonra 6, 7,8...

mars'a mekik fırlatmadıkça bu böyle gidecek gibi duruyor.

gelelim hesaba;
    bu sene 1000 dolar,
    seneye 950,
    sonra 900,850,800...

bir de maaşınıza yapılacak takribi zamları hesaplarsanız.

bu sene 5.000 maaş,
    seneye 5.500, sonra 6.000tl, 6.500.. gider.

bi süre sonra bu paralar cacık olacak. ama gel gelelim ev almak için %100 kredi verilmiyor.

köşede tapu mapu, taşınma, yeni eşya falan, bir de malum kredi olmadan arabada olmayacak, araba maraba derken kenara aylık ciddi bir para atıp 100.000tl kadar peşinat yapmak lazım. her ay kenara 2000tl atsan 50 ay sürer, 50 ay sonra o 300.000tl olan ev 500.000 olur. peşinat da 200.000tl olması gerekir. yine biriktir yine ev fiyatı artar.

yani sen peşinatı biriktiremeden ev fiyatları kopup gidecek ve sabit maaşlı biri ev alamayacak. illa anadan babadan olması lazım. yoksa gerisi çile, hikaye, hayal.

en temizi güzel evde ucuz kira vermek.
  • krediyle ev alınca bir ev parası yaklasık 50 yıllık bir kiraya denk gelir, bana saçma gelirdi hep sonra ev sahipleriyle tanışıp ordan oraya taşınmaya başlayınca 50 yılın böyle geçmeyeceğini anladım fakat güzel ülkemde ev almak bile zengine güzel.
  • evet ev almadan ömür boyu kira ödemek daha mantıklı.

2016’da üç yüz bin tl’ye ev aldım. bana alım satım ve kredi faiziyle beraber maliyeti üç yüz elli bine geldi.

aylık ödemem iki bin tl ve dört yıl daha ödeyeceğim.

bir hafta önce iki alt katım beş yüz yirmi bin tl’ye satıldı.

zararım çok büyük evet.
  • istanbul'da krediyle konut alma potansiyeli olan kesimin oturacağı evin ortalama kirasının 1500 tl olduğunu varsayarsak,
    300.000 tl lik evi almak için %20 si kadar peşinatınızın olması gerektiğini düşünürsek (60.000 tl)

geri kalan 240.000 için 10 yılda aylık ödeme tutarı yaklaşık 3400 lira oluyor.
    kiradan da kurtulacağınız için 3400-1500= 1900 lira ilk yıl için aylık reel ödemeniz olur.

yıllık enflasyonu ortalama çok iyimser bir rakamla %10 kabul edersek, her sene kiranıza %10 artacak, aynı zamanda geliriniz de buna paralel artacaktır. belki 2-3 sene zorlanacaksınız ama bu şartlar altında ev sahibi olmak çok da hayal değil.

not: uzun vadeli ve yüksek meblağlı kredilere her zaman karşıyım şu an bu planda 240 bin için 411 bin geri ödeme görünüyor. şayet ev alma kararınız varsa peşinatı yüksek tutmak en mantıklısı.