şükela:  tümü | bugün
 • bu tip bir yatirim yapacak olanlar eger para icinde yuzmuyorlarsa, yerel ve genel ekonomiyle bir miktar ilgilenirlerse iyi olur.. ornegin bu yil enflasyon istenenin cok ustunde %10'larin ustune gitti. reel faizleri adam etmek isteyen mb'nin mudahaleleri de dogal olarak kredi faiz oranlarini co$turdu. 2007 icin ongorulen enf. %8 (amac %5.5). 2008 icin %4... bunlar iyi $artlarda elde edilebilir rakamlar, ama secim geliyor, pkk ve israil malum...

  sonuc: en azindan 12-15 ay daha konut kredi faizlerinin %1'leri gormeyecegi kesin. eger secimler sakatlik cikarmazsa ve her $ey beklentilere uyarsa, 2008 ve sonrasinda kredi faizleri guzel yerlere inebilir. bunlarin takibi, takdiri ve hesaplamasini yapmak, tasarruf etmenize yardimci olacaktir. %1'le 300 bin maliyet getiren 100binlik bir kredinin $u anki %2'lik oranda toplam maliyeti 500bin... 3 ay once kredi kullananin cebinde kalan para 200 bin ytl; bir ev parasi.

  ergo, her $ey ters gidende faizler %3'lere, vadeler 24 aylara gelirse... $u an kullanmak da avantaj saglayacak olurdu. hayat tahmin ve beklentilere bagli. ben olsam 1.20lere inmeden kullanmam, o ayri.

  (bkz: mortgage odemesi hesaplamalari)
 • en fazla dikkat edilmesi gereken husus aylık ödemelerin gelire olan oranıdır. "gelirimin yarısını veririm ne olacak" demeyin. 10 - 15 sene boyunca borç ödeyeceksiniz. iyi düşünün. bunun krizi var, seçimi var, savaşı var. ev sahibi olucam derken evdeki huzurdan olmamak gerek.
  akıllı olun.
 • ---oranlar---
  bugünlerde oranlar 1,65-1,85 arasında. fakat tabii ki bunlar internet sitesinde reklam edilen çıplak rakamlar. bu oranlara bakarak karar vermek yanlış olur. yapmanız gereken bankaları teker teker gezip, "istediğim kredi bu, düşündüğüm vade şu, ödeme planı görmek istiyorum" deyip ona göre karar vermenizdir. oranın düşüklüğü sizi peşinen cezbetmesin, oranını 1,65 olarak ilan eden a bankası ile 1,78 olarak ilan eden b bankası arasında, aylık taksitlere vurunca çok komik bir fark görebilirsiniz. burada devreye ikinci faktör girer.

  ---masraflar---
  her bankanın kendine göre belirlediği bir masraf tarifesi var, buna göre:
  kredi kullandırım bedeli: bankasına göre 1.000 ile 5.000 ytl arasında değişir. kredi tutarının %1-2-3'ünü isteyen de var.
  ekspertiz bedeli: bu masraf çok oynamıyor, 400-500 arası.
  ferdi kaza sigortası: kimi bankalar bir defaya mahsus alıyor, kimisi her sene yenilemek istiyor. 400-1.200 ytl arası piyasası var.
  konut sigortası: bunu da kimi bankalar bir defaya mahsus alıyor, kimisi her sene yenilemek istiyor. evin konumu, durumu, metrekaresine göre değişse de ortalama bir 500 koymak yanlış olmaz.
  dask (zorunlu deprem sigortası): standart 130 ytl.
  kkdf, bsmv, zart-zurt: bir 150 de buna koyalım.

  sonuç olarak bu masraf 2.500 ila 8.500 ytl arasında değişiyor. 4.500 ytl ödemek makul bir rakam sayılabilir. tabii ki bu masraf kalemi -bankayı seçme aşamasında- oranlarla doğrudan ilişkili çünkü içinden masrafı da çıkartmak için düşündüğünüz kredi miktarını 3-5-7.000 ytl arttırmak zorunda kalabilirsiniz.

  ---vade---
  5-6 senede bitirebiliyorsanız mükemmel. 10 seneden fazlasının hem ekonomik hem de psikolojik olarak faydalı olmadığını düşünüyorum. bazı bankalarda belli bir seneden sonra faiz oranı artıyor ve aylık taksitlere vurulduğunda -mesela- 10 ila 15 sene arası önemli bir fark olmuyor. ayda 75-100 ytl daha az ödemek için vadeyi 5-6 sene uzatmanızı tavsiye etmiyorum.

  ---tanıdık faktörü---
  ülkemizde her alanda olduğu gibi burada da geçerli. tanıdık vasıtasıyla gittiğinizde işler daha kolay yürüyor, prosedürler aşılıyor, onaylar çabuk çıkıyor vesaire. ayda 50 ytl az ödemek için banka banka gezeceğinize (ki finansbank en düşük oranı ilan edip bangır bangır reklam yapmasına rağmen ne hikmetse konut kredilerinin büyük bir kısmını geri çeviriyor), bulduğunuz ve çok beğendiğiniz evi elden kaçırma kabusları göreceğinize, işlerin çok daha hızlı aktığı başka bir banka ile 3-4 günde işi bitirebilirsiniz.

  ---en basit hesap---
  aldığınız kredi vs. (taksit sayısı x taksit tutarı) + başlangıç masrafları 'dır.
  hesaplayın. vereceğinizi alacağınıza böldüğünüzde bu günkü oranlarla sonuç 1'e 2'yi geçiyorsa o krediyi almak akıllıca değildir. 1,7-1,8 idealdir. alınabilir.

  ---beklemek---
  kredi oranları düşer mi? artar mı? ev fiyatları iner mi? çıkar mı? döviz ne olur? saçmalamayın. türkiye'de yaşıyorsunuz. bunların hiçbirinin cevabını önceden bilemezsiniz. hepsi bir günde değil, bir saatte tepetaklak olur. aceleniz yoksa istediğiniz kadar bekleyin de, "ben hayalimdeki evi buldum" diyorsanız düğmeye basın. her tarafta anlık yanlış kararlardan, hatalı tercihlerden, kötü yatırımlardan ötürü hayatını kirada geçirmiş bir sürü insan hikayesi duyacaksınız. onlardan biri olmayın.

  ---ödemek---
  hesabınızı iyi yaparsanız, maaşınızın yarısını geçmeyecek şekilde taksidini ayarlarsanız bu iş olur. gereksiz maceraya girmeyin, efendi gibi akıllıca davranın allah da size yardım eder.

  ---son söz---
  bana kredi veren bankacının -totoloji gibi görünse de- durumu bütün çıplaklığıyla teşhis eden şu cümlesi aklınızdan çıkmasın.

  "kredi taksidini gününde öderseniz sizinle hiç bir sorunumuz olmaz. ödemediğiniz zaman ortada bir problem var demektir."
 • son taksidi ödeyene kadar konut kredisi faizlerini takip etmek ve ilk fırsatta daha düşük faizden refinansmanı çakmak. refinansman yaparken %2 ceza ve diğer masrafları hesaba katmak gerekir. eğer faizlerin düşme eğilimi varsa biraz daha bekleyerek refinansman yapılabilir.
 • imkanınız varsa krediye filan girmeden elinizde para tutmaya çalışın. türkiye gibi 3-5 yılda bir kriz çıkan "istikrarlı" ülkelerde kriz dönemlerinde eldeki paraya gün yüzüne çıkarın. batmaya yüz tutmuş müteahhit, kredisini ödeyemeyen kriz mağduru, hedef hedef diye bünyesi şaşmış banka çalışanından birini ya da hepsini bulduğunuz ortamda parayı çotanak diye ortaya çıkarın. üçte biri fiyatlara, bankanın filan kahrını çekmeden, faize kolunuzu kaptırmadan aslanlar gibi evinizi alın. yoksa 250 taksitle boru gibi faizi öder, vazgeçme hakkınızdan vazgeçip, banka kölesi olabilirsiniz. unutmayın; kasa her zaman kazanır

  (bkz: banka kölesi olmak)

  ayrıca; sözlükteki banka müdürlerine selam olsun.
 • faiz oranları düştüğü anda faiz oranınızı ayarlatmak. bir nevi refinansman ama bankanızı değiştirmeden yapıyorsunuz. böylece %2'lik refinansman cezasını ödemiyorsunuz.

  şöyle ki diyelim 0,91 faizle 120 ay vadeli bir kredi kullandınız. 1 yıl sonra bir baktınız, sıfırdan kredi almak isteseniz faiz oranları 0,74 civarında. hemen şubenize gidiyorsunuz, diyorsunuz ki: "ben kredi faiz oranım için yeni bir teklif almak istiyorum." başka bankaya giderseniz 0,74 faiz verdiklerini de ekliyorsunuz. banka, genel merkezle görüşüp birkaç gün içinde size yeni bir teklif getiriyor. misal, diyor ki 0,81'den veririm. hemen atlamıyorsunuz. şube ile pazarlık ederek %2'lik refinansman cezasına razı olup başka bankaya gitme sinyali veriyorsunuz. tekrar evirip çeviriyorlar ve sizi arıyorlar: 0,78'den verebiliriz; fakat bunun için ortaya 3-5 yüz tl atmanız lazım. hemen ok'liyorsunuz ve banka fikrini (yani faiz oranını) değiştirmeden gidip yeni sözleşmeye imzayı çakıyorsunuz.

  banka da biliyor ceza miktarının ne kadar olacağını. sizin kaçmanızı engellemek için ancak bu tutarı içeride tutacak kadar faiz oranını düşürüyor. bu yüzden krediyi sıfırdan almak istediğiniz zamanki orana asla ulaşamıyorsunuz, ama banka değiştirmekle uğraşmadan ufak bir ara ödeme karşılığı faiz oranınızı indirmiş oluyorsunuz. eğer banka değiştirmeyi göze alırsanız tapu dairesine gidip ipotek kaldır-indir işlemleri yapmanız gerekecek. bunun için de banka ücret alıyor. işler uzuyor yani. siz siz olun birkaç ayda bir, faizler düşme emaresi gösteriyorsa bankaların değişik şubelerine başvurup kredi ön-talebinde bulunun. dikkat: aynı bankanın her şubesi farklı faiz oranı ve masraf söyler. bir de katılım bankaları başka bankadan refinansman yapamıyor. sadece sıfırdan alırken başvurabilirsiniz.

  bende yukarıdaki oranlarla bu hareket toplamda 13 bin lira ve aylık ödemede 120 lira düşüşe neden oldu. tavsiye ederim.
 • (bkz: konut kredisi)
 • yargıtay 13.hukuk dairesinin 02.06.2017 tarihli kararı, 6 ekim 2017 tarihli ve 30202 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır.

  konut kredisi kullanan tüketiciden , faizlerin düşmesi nedeniyle borcun yapılandırılması sırasında alınan "yapılandırma cezası" "yapılandırma komisyonu" "erken ödeme cezası" vs. isminde bankanın yaptığı kesintilerin haksız olup tüketiciye geri ödenmesi gerekir. banka ancak zorunlu, makul ve belgeli masrafları isteyebilir.