şükela:  tümü | bugün
  • “gayrimenkul yatırım ortaklığı derneği (gyoder) yüksek istişare kurulu başkanı avni çelik, hazine ve maliye bakanlığı'nın konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabileceğini, bu şekilde piyasanın canlanacağını söyledi.

kamu bankalarını da “faiz indirin” diye zorlamanın doğru olmayacağını ifade eden çelik, şöyle devam etti:
    "devletten bu konuda bir 'altın vuruş' bekliyorum. hazine ve maliye bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir. böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. doğrudan vatandaş yararlandırılacak. “

kaynak

yakında müteahhitler batmamak için normal vatandaşı köle olarak çalıştırmak isterse şaşırmam. gidişat o yönde.
  • oldu canım, bir de domalalım tam altın vuruş olsun.

devlet dediğin benim vergimle var. bu diyor ki vergileri yasla, ben vatandaşa ev satayım. e be akılsız götümüzde don yok, ben evin kirasını zor ödüyorum o nasıl olacak? o zaman gyoder de kiracılara %8 yardım yapsın.
  • elinde çekici olanın, her şey çivi gibi görmesine benzeyen ifade... kurtuluşu kendi sektöründe görmek çok doğal ama bu emmininki biraz yüzsüzlük. lan oğlum çılgınlar gibi domates üretsek bile daha iyi. gayrimenkul satışı ile nereye kadar?

cebini doldur doldur, sonra da ingiltere’de ev, çocuklara orada okul... iyi alıştı bizim zenginler.
  • neden? halk eşittir devlet ise neden? kar ederken halk ortak mıydı?
  • saçma bir fikir. devletin yatırım yapıp teşvik vereceği başka sektör mü kalmadı anasını satayım?

inşaatı ihraç edip cari açığı kapatamayacağımıza göre, ihracata yönelik sektörlere yatırım yapılması daha mantıkli geliyor.
  • desteklediğim fikirdir. bence de iş yaparken yanlış karar veren iş adamlarını ve müteahhitleri sıradan vatandaş kurtarmalı. çünkü sosyal devlet bunu gerektirir.
  • 1.500 tl. kira çarpanı olan bir evi 700.000 - 800.000 tl.ye değilde normal fiyatına satın biz karşılarız o % 8'i.

devlete gerek yok gyoder.
  • sattığı her daireden %400 kar eden, kdv düşsün diyen ama asla fiyat indirmeyen , faizi devlet karşılasın diyen ama asla fiyat indirmeyen kan emiciler sürüsü.
    bunları yağsız kazığa oturacaksın, yandım allah dedikçe üstten bastıracaksın. bu şerefsizlerin evlatları bmv mercedes jiplerle gezsin diye bizler 20 yıl kredi ödeyeceğiz bunlara kalırsa.
    ha şöyle bir şey var, devran da dönmeyecek, bu şerefsizler hep en zengin olup hep en cok ağlayan kesim olarak kalacak. çünkü coğrafya kaderdir. bu coğrafyadaki eğitimsiz toplum tam da hak ettiği gibi yönetilir. arabana yüzde 250 vergi verirsin ve şükredersin yine. inşaatı hırsızlar hepimizden zengin olup yine ağlar ve yine bu millet onlara acır, 100bin tl milayetli evi 400bin tl ye alır, çok ucuza kapattım gayınço ehhehhehe diye güler.
    sinirlendim amk.
  • lan at kafası kdv %18'den 1'e indi. ev fiyatlarında indirim yaptınız mı?
    hayır.
    ama devletten kdv iadesini cukkalarken çok güzeldi.
    az kar edeceksiniz amk.
    az kar.
    bu tayfa kadar sırtını devlete dayamış başka güruh yoktur.

anlatalım.

bu adamların beş kuruş öz sermayesi yoktur.
    araziyi bulurlar, arazi sahibiyle anlaşırlar, hadi %50-%50 anlaştılar diyelim.
    planları hazırlarlar. bir banka ile anlaşırlar. konut kredisi kullanımı karşılığında, kredi kullanan vatandaşa banka garantör olur, hem de bu çakallara para verir inşaatı yapsın diye.
    çoğu vatandaş da daha ortada sadece proje varken kredi kullanır ev alacağım diye.
    arazi sahibi memnun, banka memnun, inşaat şirketi memnun, bunların hepsinin maliyetini faiz ödeyerek karşılayan vatandaş salak.
    bugün ev alan bir saşak, bankayı, müteahhiti ve arazi sahibini finanse ediyor.
    bu üçlü çete karından feragat etsin.
    yok etmezler, illa vatandaşın vergisini de sömürecekler, aynı kdv'de yaptıkları gibi.

çayın taşıyla çayın kuşlarını vurma ustası bunlar.
  • abd de olduğu gibi konut kredisi ödemelerini gelir vergisi matrahından düşme hakkı verin bu is huzur içinde cozulsun. böylece bu ülkeye gerçekten kazancı ölçüsünde vergi ödemekte olanlara özel, ilk kez halkçı bir teşvik yapılmış olsun.