şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sadece benim mi dikkatimi çekti diye merak ettiğim durumdur. izlediğim tüm kanalların reklam kuşaklarında en çok bunları görmeye başladım.
    şu fiyattan başlayan taksitlerle, şu kadar peşinat, yok yeni hayat yok prestij vs vs...
    acaba şu daireler ölümüne beton döken bu şirketlerin elinde mi kaldı da bu kadar gözümüze sokmaya başladılar diye merak etmiyor da değilim.

edit: yalnız değilmişim. umarım medeniyetin ve gelişmişliğin yüksek binalar, duble yollar ve betondan ibaret olmadığını geç olmadan anlarız.
    hko26'ya teşekkürler.
  • konut satış sayısının istenilen düzeyde olmadığını göstergesi olan durum.
  • sap yapı’dan yarı fiyatına lüks konut!!!

sap yapı, validedağ konakları projesinde yarı fiyatına satışa başladı. metrekaresi 25 bin tl olan projede 9 bin tl’den ön talep toplanıyor. yoğun ilgi gören projenin satışı için çadır kuruldu.

gerçi çadır kurmamızdan size hallendiğimizi düşünebilirsiniz ama düşünürseniz düşünün. denk getirirsek affetmeyiz malum.

validedağ konakları
  • bir gün patlayacak olan inşaat balonunun ayak sesleridir; o konut balonu patladığı gün üzülerek söylemeliyim ki ülkemiz ekonomisi hiç görmediği kadar zor günler görecek hatta ekmek kuyruklarına girdik dedikleri ecevite yıkılan ekonomik kriz bunun yanında çocuk oyuncağı kalacak temennim hiç böyle bir şey olmaması ama gidişat her türlü bu yönü gösteriyor.
  • winter is coming...
  • yanlış planlamanın bir sonucudur. canım ülkemde inşaat yapanın sırtı yere gelmediği için sağa sola fason üretim yapan tekstilci bile marmara denizi'ne sıfır lüks konut projesi çıkıyor. türkiye'nin bu kadar çok marka konuta ve lüks konsepte ihtiyacı yok, türk insanının geneli o bangır bangır reklamları çıkan firmalardan ziyade mahalle arasındaki basit müteahhitlerden alıyorlar. taze inşaat şirketleri sıcak para akışı devam ederken davar gibi yüklendikleri için hayvan gibi bir arz fazlası oluştu. yeni projeye çıkabilmek için de eldeki stokları ellerinden geldiğince eritmeye çalışıyorlar. bu durum yüzünden barter adında bir yan sektör oluştu. şirketler projelerindeki satılamayacak dandik daireleri bartera kaktırıp parke için çiçek böcek için çek alıyorlar. banka kredisiyle ev alma dönemi de geride kaldı, o deniz bitti artık. şimdi en büyük şirketler bile senetle ödemeyi kabul ediyor.

şu aralar batık bankaların öncesindeki ortam var. türkiye'nin bu alandaki en iyi şirketinde çalışsam da daha küçükler için durum iç açıcı değil gemiler teker teker batıyor. sadece 3-5 tane holding ayakta duracak geri kalanı da batacak aynı bankalarda da olduğu gibi.
  • satamıyorlar da ondan.
    beni de her allahın günü arıyorlar proje proje diye.
    vakti zamanında kaptırmışız bir tanesine tel nosunu işte.
    yok kardeşim düşünmüyorum bu zamanda diyorum. bakın çok uygun odeme koşulları ve cazip faiz oranlarıyla diyip kandırmaya çalışıyorlar. kimi zaman mevkiyi beğenmiyorum kimi zaman fiyatını. bir daha aramayın lütfen diyorum . adam iki gün sonra yine arıyor utanmadan. napsın satmak zorunda. satış kotası denen bir şey var prim alabilmesi için.
    emlak balonu öyle bir şişti ki bu ekonomik krizle, doların artmasıyla artık ayyuka çıktı yani. yakında patladı patlayacak bence. o kadar proje satılmıyor hala neye güvenerek yapılıyor anlamıyorum. kimse bu ekonomik ve siyasi belirsizlikte dolar yürürken tutup tüm parasını ederinin üç katı fiyata bir eve yatırmaz. tabi sokağa atacak parası olan tuzu kurular hariç. çok zenginler yani. öyle de bir kitle var biliyorsunuz akp hükümetiyle ortaya çıkan. nasıl kazandıkları meçhul paralarla sakallı tesettürlü amcalar teyzeler ortalarda bmw x5 leriyle cirit atıyorlar. bok gibi para var adamlarda.
    neyse bu iş brilerinin işine yararken kimisinin de iflahını kurutuyor işte. olan kirada oturan oturmak zorunda kalan fakir ve orta altı gelirli kesime oluyor.
    yazık değil mi?
  • neredeyse hepsinin istanbul'da olması ayrıca düşündürücüdür.
  • çok büyük kar oranları nedeniyle elinde toplu para olan hemen hemen herkesin müteahhit olması neticesindedir. 1+1 bodrum katları 640 bin tlye süper fırsat diye reklam yaparlar. 100 bine malolan eve 1 trilyon fiyat çekip satamayınca 750 bine indirip süper kampanya kaçırmayın diye ev satmaya çalışırlar.

1 trilyon param olsa betona niye gömeyim. hadi gömdüm yatırım amaçlı kat karşılığı arsa alıp 30 daire yapıp 2sini arsa sahibine verip 28sini satarım mesela bu çok daha karlıdır. sokakta ne adamlar görüyorum elindeki binadan sadece kira gelirlerinden dünyanın parasını götüren. adam 1 trilyonu tek bir eve yatıracağına yapmış veya almış 2-3 bina, konut kiraları, dükkan kiraları, alta atm koyuyorlar onun kiraları derken adam hiçbirşey yapmasa aylık 30-40 bin tl zaten adamın kira geliri oluyor.
  • bana göre hayra alamet olmayan durumdur. 2001 krizinden önce de banka reklamları çok fazla çıkıyordu, sonra bankacılık krizi çıktı, 2001 krizini tetikledi.

bu furyanın böyle devam edemeyeceği çok açık, zira ülkedeki alım gücü yüksek kişi sayısı az olduğu halde, genelde lüks konutlar yapılıyor, kar marjı yüksek diye.

aslında türkiye'nin konut ihtiyacı var ama genel olarak dar gelirlilerin böyle bir ihtiyacı var. üst gelir grubu oturmak için değil yatırım için alıyor.

bazı konutlarda kira ile satış fiyatı arasındaki makas gerçekten çok fazla. yani bazı evlerin satış fiyatı 30 yıllık kira bedeli kadar belki daha fazla. herkesin bildiği gibi bu değerin ortalama 20 yıl olması normal karşılanıyor. kısacası lüks konut üretimi doyuma ulaştı ya da ulaşmak üzere.

ama varoş semtlerindeki kentsel dönüşüm de sorunlu. adamlar gecekonduyu yıkıp güzel apartmanlar dikiyorlar fakat buraların kar marjı çok düşük. çünkü saray yavrusu da yapsan, parası olan adam varoşta yaşamak istemediği için yine buraları ancak dar gelirli adama satabilirsin.