şükela:  tümü | bugün
 • emlak balonunun şişmeye devam ettiğini gösteren durum. rakamlar şu şekilde:

  * türkiye genelinde konut satışları 2016 eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,8 oranında artarak 108 918 oldu.

  * en çok konut satılan iller:
  1- istanbul 17.040
  2- ankara 11.564
  3- izmir 6050

  * en az konut satılan iller:
  1- hakkari 12
  2- ardahan 13
  3- şırnak 32

  * türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %46,7 oranında artış göstererek 42 083 oldu.

  * toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %38,6 olarak gerçekleşti.

  http://i.hizliresim.com/2jpdy2.png

  kaynak: http://www.tuik.gov.tr/…haberbultenleri.do?id=21717

  bu sene ev alan her iki kişiden birisi krediye abanmış yani. "hani balon, hani millette para yoktu" demeden önce buna bakmak lazım. lan millette para olsa krediye neden abansın? geçen seneye göre binlerce kişi daha fazla borçlanmış bu sene.

  inşaat ya resulullah! daha fazla inşaat!
 • ankara ne ayak dediğim rakamlardır. nasıl istanbul'a yakın miktarda ev satılır. inşaat ya resulullah, amin.
 • satışlar hülleli de olabilir. yani nispeten düşük faizli olan konut kredisi kullanmak için tapuda eşe dosta satış gösterilmiştir.
 • insanlar önlerindeki 20 seneyi ipotek altına alarak başlarını koyacak kendilerine ait bir 4 duvar sahibi olmaya çalışıyorlar.
  acınacak haldeyiz, anlamıyorlar.

  şu ekonomik durumda inanılır gibi olmayan, şaşırtan değerlerdir.
 • sağlam (bkz: yandaş) ve cukka ihale yaptıysa demek 2016.

  başka mantıklı açıklaması olamaz.

  edit : dur lan bi mantıklı açıklaması daha olabilir. o da nasılsa türk lirası yakında nanay olacak alalım tl bazında krediyi evi ucuza kapatırız hevesi.
 • sivas merkez için ise; geçen sene eylül ayında konut satışı 506 iken bu sene eylül ayında 746 olarak %47,43'lük bir artış olmuş.
 • "insanlar bu parayı nereden buluyor?" diye sordurmuştur.
 • satın alımların %60 belki daha fazlası yabancı kaynaklardır. maslak1453'den bir kalemde 350 daire alan şeyh var bu oranların aslında durumun vehametini gösterdiği açık. birileri bu evleri satın almak için paraları bulmakta ama onlar pek de buralı değil.
 • büyük ihtimalle yapay bir artıştır. borçlarını ödemekte zorlanan inşaat firmalarının birbirleri arasında konutlarını kredi çekerek birbirlerinden almasından ötürü olmuştur. böylece borç yapılandırmaktadırlar.
 • ınsanlar konut aliyorlarsa gelecege iliskin beklentileri olumludur. bu da kriz olmadigini aldiklari borcu odeyebileceklerini dusundukleri manasina geliyor, borclanan adamda mevcut iktidarin degismesini istemez bu da tayyip'in baskanlik koltuguna oturmasi manasina geliyor

  gene de enseyi karartmayin, hangi gunu gorduk sabah olmamis. bana gelince beklemedeyim, nakitteyim. zaten 2 oda kumese 600 bin vermem