şükela:  tümü | bugün
 • konveks dünya modeli şunu iddia ediyor: dünya bir "gezegen"dir, sınırları vardır ve denizleri düz, karaları konveks yapıdadır! modelin öne sürdüğü savlar ise özetle şöyledir:

  1- dünya tüm kenarları çok yüksek buz katmanlarıyla çevrili, görünüş olarak dikine kesilmiş yumurtayı andıran bir gezegendir.
  2- dünya, uzayda dolanan dev bir asteroide benzer; yalpalar, ama hiçbir yöne dönmez.
  3- gezegenimizde ayaklarımızın yere basmasını sağlayan 4 ana kuvvet vardır: manyetizma, yoğunluk, basınç ve ışık.
  4- manyetik kuzey kutbu merkezdir ve kıtalar merkezin etrafından yayılır ve uyduları yörüngede tutan bu merkezin manyetik alanıdır: video.
  5- dünya'da sular eğimsiz/düz, kıtalar ise konveks yapıdadır! (konveks kıta, her kıta yükseltisinin deniz seviyesinden zirveye ulaşıp yükseltinin tekrar deniz seviyesine düşmesini ifade eder.)
  6- "dünya düz ise aynı yöne gidince neden başladığımız yere geri dönüyoruz?" cevabı pusulanın işleyişiyle şu şekilde açıklanıyor.
  7- antarktika kıtası dünyayı çevreleyen buz çemberi değildir, antarktika buz duvarı çemberine en yakın olan kıtadır: https://hizliresim.com/azqz6b
  8- uzaya gönderdikleri balondan yaptıkları çekimlere dayanarak buz çemberinin dışında yeni bir kıtanın var olduğunu da iddia ediyorlar! amiral byrd'ün bahsettiği (bkz: kutbun ötesindeki kıta)

  dakila research ve zigurats technology center hazırladıkları belgeselin teknik verilerini bu videolarında deney yapmak isteyen olursa diye yayınladılar.

  türkçe altyazılı konveks dünya modeli belgeseli: bölüm 1 ,bölüm 2 , bölüm 3 , bölüm 4

  (bkz: düz dünya modelinin revizyonu konveks dünya modeli/@strong)
  (bkz: küre dünya modelinde yanılıyor olma ihtimalimiz/@strong)