şükela:  tümü | bugün
  • aşağdaki adresten bilim merkezine isim belirleme oylaması yapılmaktaymış
    http://88.255.225.20/bilimmerkezi/index.php
    ismin "atatürk bilim merkezi" olması için bi kampanya var, zira konya'da atatürk'ün adının verildiği hiçbir yer olmaması kampanyayı desteğe teşvik ediyor ve malesef aynı sebep kampanyanın başarısız olacağını işaret ediyor.
  • şu 3 boyutlu çizime baktığımızda, solda gözüken çift tam da şavak pavey'in şakirtlere bahsettiği tanıtım filmlerinin modern yüzü olarak kullandıkları tiplere sahip olan bilim merkezi. bir tane oyuncak hikayesindeki astronotu barındırmakla birlikte bir de eskiden çocuk dergilerinden çıkan, bizim birleştirdiğimiz dinazor fosili maketi barındırmaktadır.
  • tübitakın belediyeler ile işbirliği yaparak 2023 e kadar 81 ilde kurmayı planladığı ve 1 milyar liranın üzerinde kaynak ayrılması planlanan, çocuklara, gençlere ve onların ailelerine yönelik olacağı belirtilen, bilim değilde daha çok oyun ve eğlence merkezi olması düşünülen, hasılı kelam; devlet eliyle toplanan vergilerin, yine devlet eliyle belli merkezlere aktarılabilmesi için kamuoyunun takdir ve desteğini alabilmek içinde adına "bilim merkezi" denilerek yolu yapılan, bilimden uzak yapılanmalar olduğunu düşündüğüm oyun ve gösteri alanlarından konya'da olanı.
  • yıllardır türkiye'den duyduğum en güzel hareket. bütün illere kurulması planlanıyormuş inşallah da olur. planetaryum bile var çocuk olsam buraya gelsem aklım çıkardı.
  • (bkz: ilimdir ilim)

kisa süre sonra önce şeyhi ucuran sonra da hacca ışınlayan cihazı icat ederler.imse görmez konyalidan başka, çünkü görünmezligi de icat edivermislerdir bu güzide ilim adamları.
  • 20 sene önce ankara altınpark'ta feza gürsey isimli bir bilim merkezi açılmıştı. orası benim zihinsel gelişimimde çok önemli bir dönüm noktası olmuştu. 10'lu yaşlardayken annanemin'in subayevlerindeki evinden çıkıp habire oraya giderdim.

orada apple'ın trackball'u olan bir bilgisayarı vardı. paint benzeri bir program açıktı hep. trackball ile birşeyler çizerdim habire, diğer çocuklardan fırsat gelirse tabi.

büyük ihtimal üniversite öğrencisi olan gözetmen abiler, ablalar vardı. kimi statik elektrikle saçlarını dikleştirir, kimi elini çok hızlı bir hareketle sıvı azot bidonuna sokup çıkarırdı. biz de izlerdik öyle. çocuklara da sorular sorar, etkileşimli bir program gerçekleştirmeye çalışırlardı. o kadar çok gitmiştim ki oraya, hep sordukları sorulara ben cevap veriyordum. bi süre sonra benden başka cevap veren olsun diye bekler hale geliyorlardı. bende sanki daha önce orda değilmişim gibi hava atıp duruyordum. eheh.

gerçekten de çocuklar için bilim merkezi muhteşem bir fikirdir. oradaki küçücük bir sunum o gencecik zihinde flaş gibi patlar, tüm hayatını değiştirir ve belki başkalarının hayatını da..

ancak merkezin bilimsel bir olgunluğa sahip olması gerek. bu konya'daki bilim merkezinin önünden geçiyorum sürekli, bina mina 10 numara görünüyor ama bu konya'nın şekilcilik hastalığı had safhadadır. umarım iyi eğitimli insanlara emanet edilir de 3-5 çocuğun dimağı genişler, şahsi fikrim ise samanyolu tv belgeselleri tadında bir yaklaşıma sahip olacakları.
  • maliyeti çok çok çok ciddi boyuttadir. sadece tübitak teşviki ile değil bir çok fon desteği ile ortaya cikmis muazzam bir yapidir. bu yüzden her ile bundan nasil yapilacak çok merak etmekteyim.

içinde bulunma ve gezme sansim olmuştu. dünyadaki planetaryumlar ile yarisacak düzeyde bir is ortaya cikti burada. diğer bilim merkezlerine baktiginizda, buranin adinin bilim merkezi olması neredeyse bir hakaret sayılabilir çünkü sadece sergi salonu bile içinde bir plaza barindirabilecek büyüklükteydi.
  • bina. 5 yıllık çalışmalarını açıklasa da bilse dünya.

https://twitter.com/…foto/status/965594145711706113
  • keşke şu merkezi sinkaflı cümlelerle aşağılamak, burun kıvırmak yerine içine gerçekten ilim üretecek gençleri koyabilsek. merak edip sitesine girdim çok yetersiz. müze gibi kullanılıyor koca merkez. biraz daha çaba.