şükela:  tümü | bugün
  • çed raporu hazırlanmış proje.

rapora göre bugünkü tren hattının olduğu yerden, yani konya-karaman-ereğli-toroslar geçişi-yenice şeklinde hat devam ediyor. ayrıca yenice'den sonra şimdiki hat adana'ya ve mersin'e doğru iki yöne ayrılıyor. ancak rapora göre burdan ikiye ayrılan hızlı tren projesi yok. bu kısım bugünkü şekliyle kullanılacakmış.

aslında konya-karaman-mut-sililifke-erdemli-mersin-tarsus-adana şeklinde olsa idi daha iyi olmaz mıydı diye düşünüyorum. tabi bunun fiziksel etüdünü yapmadım. belki daha fazla masraflı olacak diye böyle düşünülmedi. ama en azından silifke'den mersin'e akdeniz kıyıları hızlı tren görmüş olurdu ve turizme katkısı daha büyük olurdu. ayrıca öbür hatta konvansiyonel de olsa bir demiryolu hattı var, ama öbür hatta bu imkan da yok.
  • hizmete girmesi 2020 gelmeden olacak denen proje, 2019 mu olur 2016 mı bilemiyoruz artık.

yahu bizim okul kaşla göz arasında 2 ayda cami dikti bu adamlar 2 tane rayı 10 senede diziyor. bizim işçileri mi gönderelim arkadaş nedir bu, ne adam gibi bir havaalanı yaparsın ne adam gibi bir hızlı tren. mersin piç mi lan?
  • 7 milyar 524 milyonluk proje. bu proje için şimdiye kadar 2 milyar 486 milyon lira harcanmış. 2020 bütçesine 290 milyon lira koyulmuş. bitiş yılı 2025 gözüküyor ama bütçeye böyle gıdım gıdım para koymaya devam ederlerse bu projede sürünmeye mahkum.

https://www.resmigazete.gov.tr/…02/20200212m1-1.pdf