şükela:  tümü | bugün
  • başlık bu haliyle biraz garip oldu ama sayın vali gerçekten bulunduğu ilin aksine çok anlamlı bir harekette bulunmuş.

tören öncesi siren ve istiklal marşının çakışmaması için defalarca uyarıda bulunuyor. bir anda marş çalmaya başlıyor ve saniyeler sonra siren de çalıyor. vali "istiklal marşı'nı geçin" diye bağırıyor ve akabinde siren ve istiklal marşı aynı anda devam ediyor.
    ardından tören bitiminde vali bu sorumsuzluğa sebep olan herkesin görevden alınması talimatını veriyor.

varlığımızı borçlu olduğumuz ulu önder'e en ufak bir saygısızlıkta bulunan herkesin akıbetinin aynı olması dileğiyle.

https://tr.sputniknews.com/…ya-valisi-goreven-alin/

olayın görüntüleri:
    https://youtu.be/cf6h75xl7qu
  • valinin görevden alınmasıyla sonuçlanabilecek tepkidir.
  • youtube görüntülerinde komutanın "ben değildim" çabası görülmeye değer.
  • önyargımla hareket edip, yazılanları düzgünce okumadan, tam klavyenin bana verdiği bütün güç ile valiye saydıracaktım ki olay çok başkaymış. tebrikler valim, ayrıca yılbaşı gelmeden merkeze atanacaksınız haberiniz olsun.
  • chp ilce yonetimindeki diger uyelerle birlikte torende olan babamin aktardigina gore;

siren esnasinda bir anda istiklal marsi’nin koklenmesi uzerine sert sekilde aksulamel gosteren sadece chp parti uyesidir. saygi durusuna nasil terbiyesizlik edersiniz diye bagirmasa kuvvetle ihtimal valinin de sesi cikmayacakti.
  • aynısı dolmabhçede oldu bugün ya, 'dolmabahçe'de.

gerizekalılar saygı duruşunun bitmesini bekleyemediler istiklal marşının çalınması için. aynı anda ikisi birbirine girdi. saygı duruşunu bile beceremeyen sığırlarla dolu ülke. sus kardeşim sessizce, ama yok kimi alkışlar, kimi fotoğraf çeker, kimi slogan atar. sessizce durmak çok mu zor?
  • bu gün anıtkabirden dolma bahçesine komple organizasyonsuzluk hakim belli ki... umarım organize değildir.

ayrıca önce siren, sonra istiklal marşı. siz kaç yıl okulda ne gördünüz törende hatırlamıyor musunuz! bu kadar mı balık hafızalısınız.
  • adamın tepkisine gülen tek ben değilimdir umarım. resmen kutsal damacana'daki şafak sezer'in, "bağırma lan milletin içinde!" tepkisi gibi olmuş.

onu bunu geçin de, her sene türk milleti olarak gittikçe düzen ve nizamdan daha fazla uzaklaşıyoruz. bir almanya, bir ingiltere bu kadar kavşak değil. beceremiyoruz, dinle ilgili meselelerde gösterdiğimiz hassasiyeti milli meselelerde gösteremiyoruz.
  • ilginç ve abartılı bir tepki.

önce saygı duruşu sonra istiklal marşı şeklinde gerçekleşir törenler. sirenin ortasında aşırı sinirli “istiklal marşına geçin” demesi daha tuhaf geldi.
  • net anlaşılamayan durumdur. sayın vali istiklal marşının sirenle birlikte aynı anda başlamasını mı istiyor yoksa istiklal marşının sirenden sonra okunmasını mı istiyor anlayamadım.

madde 9 - (1) büyük önder mustafa kemal atatürk'ün ebediyete intikal ettiği 10 kasım günü yapılacak törende bayrağı yarıya indirecek öğrenci ile direğin sağ ve solunda bayrağa dönük olarak bulunan diğer iki öğrenci, bayrak indirilmeden önce hazır ol duruşunda bayrağı selamlar. (2) törene katılanlar saat 9.05'te siren, komut veya boru sesi eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunur. varsa boru ile " ti " işareti verilir. (3) saygı duruşunun bitimi ile başlayan istiklal marşı eşliğinde direkte çekili bulunan bayrak, istiklal marşı süresince ağır ağır yarıya kadar indirilir. istiklal marşı'nın bitimi, beden eğitimi öğretmeni veya görevli öğretmenin 'rahat' komutu ile bayrak töreni tamamlanır.

doğrusu bu şekilde.