şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tüik açıklamış. bu tüik'e genel olarak pek güven olmaz ama bilinçli bir çarpıtma yoktur muhtemelen.

  öte yandan kütüphane kullanımı neye yorulabilir o da tartışılır. mesela evde neredeyse hiç kitap bulundurmayanlar kütüphane kullanıyor diye pejoratif bir tez öne sürülebilir. fakat ben yine de iyiye yorulabileceğini düşünüyorum. neticede kütüphane kullanımı olumlu bir kazanımdır ve birtakım davranışların edinilmesi için kütüphane havası solumak da olumludur.

  -----alıntı-----

  tüik konya bölge müdürlüğü'nce illere göre, halk kütüphanelerinin 2017 yılında kaç kişi tarafından kullanıldığına yönelik istatistik açıklandı. açıklamada, türkiye'de geçen yıl 25 milyon 91 bin 232 kişinin halk kütüphanelerinden faydalandığı belirtildi. konya'nın 2 milyon 459 bin 197 kullanıcıyla birinci, istanbul'un 1 milyon 187 bin 457 kişiyle ikinci, manisa'nın da 946 bin 254 kullanıcıyla üçüncü olduğu kaydedildi.

  kütüphane sayısında ankara lider

  tüik tarafından türkiye'de 1146 halk kütüphanesinin bulunduğu ve iller arasında 43 halk kütüphanesiyle ankara'nın birinci sırada yer aldığını belirtildi. ankara'yı 38’er halk kütüphanesiyle nevşehir ve izmir'in, 36 kütüphaneyle istanbul'un ve 35 kütüphaneyle konya'nın takip ettiği kaydedildi.

  kayıtlı üyeyle birinci diyarbakır

  ülke genelinde halk kütüphanelerine kayıtlı üye sayısının 2 milyon 201 bin 39 olduğu belirtilirken, kayıtlı üye sayısında diyarbakır'ın 92 bin 349 üyeyle birinci, 91 bin 118 üyeyle izmir'in ikinci, 88 bin 178 üyeyle istanbul'un ise üçüncü sırada yer aldığı kaydedildi.

  -----alıntı-----

  kaynak: http://m.gazetevatan.com/…er=https://zen.yandex.com
 • konya'dayım. kütüphaneye gideyim daha güzel ders çalışırım dedim. kapısına eşek kadar yazı asmışlar. kütüphanemiz çalışmaya uygun değildir. ses olabilir. çalışacaklar bunu göz önüne alarak çalışmalıdır.

  kütüphane ortamını tarif edeyim. minicik bir oda duvarlarda raflar ortada 3 masa memurlar en arkadakinde oturuyor. sohbet muhabbet diğer 2 masa dışarıdan gelenlere ayrılmış. böyle kütüphane mi olur allah aşkına.

  duvarlardaki ki kitaplarda hep çocuk kitabı ansiklopedi filan öyle textbook veya aman aman bilgi içeren kitaplar filan değil. gelenlerde 3 5 çocuk zaten. liseliler gelsin yetişkinler gelsin okusun anlayışı hiç yok zaten.
  koca çölün ortasındasın aç işte şöyle ferah bir yer doldur içine kitapları masaları millet gelsin okusun öğrensin.