• 14 temmuz 1958'de adnan menderes'in başbakanlığını yaptığı 23. tc hükümeti tarafından kurulan bu bakanlığın görevi, iktisadi koordinasyonun ve eşgüdümün sağlanmasıydı. ahmet sebati ataman'ın ilk koordinasyon bakanı olarak görevlendirildiği koordinasyon bakanlığının asıl işlevi ise uluslararası kurumların "tavsiyeleri" doğrultusunda ithal ikameci sermaye birikim rejimi için gerekli olan genel çerçeveyi hazırlamaktı. ancak kurulmasının üzerinden çok kısa bir süre sonra gerçekleşen 27 mayıs 1960 darbesiyle varlığına son verildi.

"darbe sonrasında diğer bütün bakanlıklar ortada dururken koordinasyon bakanlığı niye yok edildi?" şeklinde bir soru gelebilir akla. evet bu bakanlık ortadan kaldırıldı ama darbeden hemen sonra, 30 eylül 1960 tarihinde müsteşarlığına bir topçu kurmay albayın* getirildiği yeni bir teşkilat kuruldu: devlet planlama teşkilatı
  • ahmet sebati ataman bu gorevi 1 yil 5 ay 4 gun yurutmus ve sonrasinda abdullah aker bakanliga getirilmistir. o da 5 ay 13 gun bakanlik yapip 27 mayis darbesine toslamistir. sonucta, cumhuriyet hukumetleri tarihinde, iki adet koordinasyon bakanimiz bulunmaktadir.

dip: resmi degil bu rakamlar, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
hesabın var mı? giriş yap