şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok kötü koktuğu söylenen çeşme taraflarında üretilen bir tür lor peyniri.
 • keçi lorunun içi sırlı özel çömleklerde belli bir süre (bildiğim kadarıyla bir buçuk ay kadar) karıştırılması suretiyle yapılan, hiç de anormal kokmayan ama keçi peyniri sevmeyenlerin hoşuna gitmeyecek olan peynir.

  çok az üreticisi var artık. çeşme'de bir bakkalda satılıyodu, aldık ama doya doya yemek nasip olmadı.
 • rakı ve kavunun öz kardeşi bir peynirdir.
 • çeşme yarımadasına ve yeni öğrendiğim kadarıyla karaburun'a da ait olan yöresel bir tür peynir. bu peynir bildiğin acı. tek başına yenince dayanılacak gibi değil hatta. amma ve lakin üzerine azıcık çörekotu serpiştirilip, yanına da acılığı dengeleyecek çeşme kavunu ve roka türü yeşilliklerle birlikte lüpletildiğinde efsane bir tada sahip oluyor. aslan sütünü saymadım fark ettiyseniz, onu zaten az önce saydıklarımın olduğu sofrada bulundurmayanı dövüyorlarmış.

  bu kadar övdükten sonra nereden tedarik edileceğini de belirtmek lazım, ama maalesef öğrendiğimde alaçatı'da bir bakkal amca kendi imkanlarıyla yapıyordu, epeyce de yaşlıydı, hala duruyor mudur şüphelerim var..*
 • sakız adasında meze olarak denediğim peynir türü.

  seveni illa olur ama benden uzak olsun. çatalın ucuyla alıp tattıktan sonra yaklaşık bi yarım saat masadaki "şeyle" bakışıp durduk. "aga bu nedir ya??".
  aşırı derecede ekşi ve tuzlu. üzerine bir de ağır kokusu var. yanına domates ve salatalık koyup servis etmişler ama fayda etmiyor.
 • küçüklukten beri bildiğim ama valla kırk sene peynirsiz kalsam yine de ağzıma surmeyeceğim peynir.
  ya o kokuya rağmen nasıl yenir nasıl "ama kavunla çok güzel oluyor tatsana" diyen ana babaya sahip olunur hala çözmüş değilim.
 • eğlenhoca köyünde sipariş üzerine yapılanın makbul olduğu bir peynir çeşididir.
 • dünyanın en kötü kokan peyniri. tarif etmeye çalışayım. bir gece açık havada bir rakı sofrasına oturdum, oturduğum andan itibaren sürekli bir koku geliyor bi yerden, diyorum ya kedi bokuna bastım ya köpek bokuna. sürekli ayakkabımın altına bakıyorum, yerlere bakıyorum, bok nerede diye. koku masadaki kopanisti'den geliyormuş. anlayın artık.
 • çeşitli kaynaklarda mikanos orijinli olduğu yazan lor türevi bir tür peynir. yunan icadı desek bence yalan olmaz.

  çeşme’de ılıca kavşağındaki bakkalda hala bulunabiliyor. amca çok yaşlı, öldükten sonra devamı gelir mi bilmem.

  damak tadı olarak herkese hitap etmediği doğrudur lakin yeri ayrıdır. bir 50 sene içinde bu topraklardan silineceğinden hemen hemen şüphem yok.
 • alaçatı pazarı'nda, "rakının dostu kopanisti bulunur" şeklinde pazarlaması yapılan, teke kokulu peynir.

  dipnot: değildir ki, kokan peynir kötüdür. şüphesiz ki, kokan peynir candır, canandır. peynir dediğin, kokar. kokmayan peynir, bizden değildir. kokan peynir, başımızın tacıdır.

  lingili lingili ling long link