• keçi lorunun içi sırlı özel çömleklerde belli bir süre (bildiğim kadarıyla bir buçuk ay kadar) karıştırılması suretiyle yapılan, hiç de anormal kokmayan ama keçi peyniri sevmeyenlerin hoşuna gitmeyecek olan peynir.

çok az üreticisi var artık. çeşme'de bir bakkalda satılıyodu, aldık ama doya doya yemek nasip olmadı.
  • geçen yaz mykonos'da yeme usulünü öğrendim: bu ekşi kokulu lordan birkaç kaşık alarak tabakta sızma zeytinyağı ile karıştırıp kızarmış ekşi mayalı ekmek dilimine sürüyorsunuz, kokusu uçup gidiyor, geriye enfes lezzeti kalıyor. adalardan memlekete dönünce ilk iş karaburun'dan keçi sütü lorundan yoğurulmuş bir kavanoz kopanisti almıştım.

rumca, "dövülmüş", "ezilmiş" manasındadır.
  • rakı ve kavunun öz kardeşi bir peynirdir.
  • dünyanın en kötü kokan peyniri. tarif etmeye çalışayım. bir gece açık havada bir rakı sofrasına oturdum, oturduğum andan itibaren sürekli bir koku geliyor bi yerden, diyorum ya kedi bokuna bastım ya köpek bokuna. sürekli ayakkabımın altına bakıyorum, yerlere bakıyorum, bok nerede diye. koku masadaki kopanisti'den geliyormuş. anlayın artık.
  • çok kötü koktuğu söylenen çeşme taraflarında üretilen bir tür lor peyniri.
  • biraz önce germiyan otantik evin sahibesi dilek hanımdan tadımlık olarak istedim. bir çay tabağının içine çay kaşığıyla sürülüp üzerine zeytinyağı dökülmüş enfes lezzet. rakıyla gider, kavunla gider ama kızarmış bi dilim ekmekle bambaşka gider. denemeyen denesin derim.
  • eğlenhoca köyünde sipariş üzerine yapılanın makbul olduğu bir peynir çeşididir.
  • cocuklumda sabah kahvaltısında ağaçlardan kirdigimiz küçük dal parçalarını kavanozun içine daldırıp yalayarak tukettigim peynir. doyumsuzdur.
  • çeşmedeki halk pazarında, annesiyle birlikte kendi tezgahlarında duran genç bir arkadaş bana denemem için vermişti bu peyniri. şu kadarını söyleyeyim; eğer baskın tada sahip peynirlerden hoşlanıyorsanız(rokfor vs) bu peynir sizin peyniriniz. bana göre müthiş bir peynir. almak lazım, yemek lazım. özellikle "şişede durduğu gibi durmayan" bir içecekle yerseniz bence efsane olur
  • karaburun ve köylerinde tüketilen, alışkın olmayanlar için çok ağır kokulu ama zeytin yağı ile az az yendiğinde kokusu bi nebze de olsa giden peynir çeşidi.
hesabın var mı? giriş yap