şükela:  tümü | bugün
 • koparan sinemi ağyar elidir
  dost elinden yüreğim yarelidir
  yareme yare açan yar elidir
  dost elinden yüreğim yarelidir

  beste: bimen şen
  usül: ağır aksak
  makam: kürdili hicazkar

  ilk kez gönül akkor'un dönüş albümünde rastladığım ve nihayetinde sezen aksu yorumunu da ele geçirmeyi başardığım nefis eser.
 • bırakınız efendim. vaktin fasıl heyeti'ne ait cazır cazır kayıtta hamiyet yüceses'in duvar delen sesinden dinlenmelidir, sezen aksu en fazla sözlerini okuyabilir zira böyle bir şarkının. safiye ayla da okur ya, böyle bir yayarak geniş geniş okur, pek öyle tat bırakmaz kendisinin hastası değilseniz.
 • kim kaynaklar muhayyer kürdi, kimi kaynaklar kürdili hicazkar demekte bu eser için. tamamen dinleyici bilgisiyle sallıyorum; kürdili hicazkar şarkılarına daha bir benziyor. bilgisi olanlar aydınlatsın bizi. (bana sorsan ikisi de kürdi, o kadar anlamam)

  tek bildiğim dört mısra ile adamı alkolik yapabilecek kapasitede bir şarkıdır.
 • bazı şarkılar çok güzel.

  fasıl muhabbetine pek aşina olduğum söylenemez. bilhassa klasik türk müziğini korodan dinlemeyi sevmiyorum. koro kayıtlarının çoğundan güfte anlaşılmıyor. benim gibi müzik dinlerken bırakın bir kelimeyi, bir hecenin bile peşine düşenler için fazlaca pervasız bir şey bu. dolayısıyla her ne kadar bildiğim şarkılardan mürekkep bile olsa fasıl dinleyemem.

  fakat bu şarkı mükemmel bir kürdilihicazkar fasıl şarkısı. üstelik neredeyse hiç bir enstrümana ihtiyacı olmayan, icrası esnasında sadece biraz ritm, belki biraz zilli tef ve dost elinden yüreğim yârelidir nağmesini tiz perdeden şakıyacak güçlü bir ses kafi olan bir şarkı.

  güftesi itibariyle de dostu ve yâri birleyen bir şarkı olması da dikkate değer. dostun yörüngesinden çıktığında yârin kervanından da geride kalınıyor. bu mesele o kadar derin o kadar girift ki; yâr, ağyâr, dost elbirliğiyle sineyi koparıyor.

  yârin elinde yaranın kanı, dostun elinde yaranın geri kalanı, velhâsılı ortada delik deşik bir post kalıyor.

  http://www.youtube.com/…vphz-jnfzkg&feature=related
 • bahsedilmiş ama link verilmemiş. büyük ihtimalle keşfedilmediğindendir ama sezen aksu tarafından köpekler gibi, hayvanlar gibi söylenmiş bir versiyonunun da olduğu şarkıdır. allah be dedirten nidalar gark eder bünyenize efendim bu versiyonu da. sorma gibi bir parçanın yaratıcısı olan bir insanın, bu tarz bir şarkıyı bu denli güzel söylemesi de pek anormal değil aslında. kaldı ki sezen aksu'nun türk müziği'nden gelme olduğu, eğitimini bu hususta aldığı da bilinmekteymiş efendim.

  hatta buyrun dinleyin, çok da güzel bir kaydı da mevcuttur youtube dolaylarında:

  http://www.youtube.com/watch?v=6lpbh22r8q8

  bir de bülent ersoy'un televizyon programlarında kendini yerlere falan çalabildiği esnekliğe sahip olduğu zamanlardan bir canlı kayıt. bülent ersoy şova konuk olan sezen aksu, bu şarkıyı ona ilk söyleten hatun kişisine, sürpriz yaparak şarkıyı yıllar sonra ilk defa canlı söylüyor:

  http://www.youtube.com/…e=player_detailpage#t=1112s

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  şarkıyı bulma kısmı çok zor oldu. bu tarz müziklerde tek heceye yüklenen tek nefesli 10 saniyelik söylemelerden ve nağmelerden dolayı sözleri anlamak, hele hele de eski kelimeler içeriyorsa, anlamak çok zor oluyor. bundandır ki şarkıyı dinleyip, dinleyip içerisinden kelimeleri çıkarmaya çalışırken şöyle bir netice aldım:

  "kapanan sinemi açan elidir."

  sonra teknoloji harikaları olan arama motorları bana demezler mi "koparan sinemi ağyar elidir." diye. bir mutlu oldum bir mutlu anlatamam.

  (bkz: google'a şarkı sözü yazıp şarkıyı bulmak)
 • şarkıyı ilk bu video ile dinledim. video
  daha sonra tek sanatçılardan dinlendiğimde ki bunlar hamiyet yüceses, bülent ersoy, umut akyürekti aynı tadı vermedi.
  bir de videoda şarkının başında kürdili-hicazkar peşrev olduğu ve bestenin de vasilaki olduğu yazıyor. paki ya bimen şen?
  o değil de bu adamlarla o zamanda yaşayıp bu şarkıları ilk yaptıkları anda yanlarında olmak isterdim. sanki olay yemek, içmek ve böyle kral şarkılar yapmakmış gibi.

  edit: çaylakken link veremiyor muyuz? aklım çok karışık sözlük.
  http://www.youtube.com/watch?v=pmmireeyc2u