şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlık biraz saçma olmuş olabilir, kusuruma bakmayın lütfen. faydalı bir konuya değindiğimi düşünüyorum.
  hep aklımda... allah korusun, özellikle gece karanlıkta aniden köpek veya başka bir hayvan çıkıyor önümüze, çarpmamak için yoğun çaba sarfediyoruz, en korktuğum şey, çarparsak eğer; o an hangi numarayı arıyoruz, hayvanlar içinde bir acil numarası var mı, veya acil hizmet veren veteriner fakültesi oluyor mu, kendimiz müdahale etmeli miyiz, arabaya koyup açık veteriner mi aramalıyız? metropollerde veya küçük şehirlerde durum nasıl işliyor, belediyelerin böyle bir hizmeti oluyor mu?
  başlık altından değerli bilgilerini paylaşacak yazarlara sonsuz sevgi.
 • ben olsam arabaya koyup açık veteriner arardım diyerek sözü bu konuda bilgi sahibi olanlara bırakıyorum.

  allahın işine karışılmamalı diyenlere aldırmayın. arabayla köpeğe çarpmak allah’ın değil, insanın işi sonuçta..
 • eğer bulunduğun belediye yaralı, aç susuz, veya saldırgan hayvanlara karşı bir birim kurmuşsa, bağlı olduğun belediyenin websitesine gir ve bak, eğer direkt hayvanlarla ilgili bir başlık yoksa, bizi arayın bize sorun vs gibi bir telefon numarası kesin vardır. bu numara 7/24 çalışır. eğer kimse açmıyorsa yanlı numarayı arıyorsundur. ya da aşırı küçük bir beldede falan yaşıyorsundur. mesela bu hizmet, istanbul, izmir ankara ve adana'da aktif olarak mevcut.

  zarar görmüş hayvanı gelip alıyorlar, barınağa götürüyorlar. veteriner gelip sırayla kontrol ediyor devlet hastanesi mantığında. kurtulma şansı olanlara asgari düzeyde yardım ediyor ki keşke daha fazlasını yapsalar, yapmıyorlar, ama bu da bir şey. kurtulma şansı olmayanları da uyutuyorlardır tahminimce, ki doğru olan da bu bence.

  çarpılan köpeği ön koltu önüne, mümkün olduğunca koltuğu geri çekerek yatırmalı, en yakın veterinere götürmeliyiz, en kesin çözüm bu. barınak 2. çözüm yolu olmalı her zaman.

  yine de belediyeleri atlamamak lazım.
 • atesit : hemen durup köpeğin iyi olup olmadığını kontrol eder. ölmüşse onu gömer. (leş yiyiciler üşüşmesin ve koku yapmasın diye) ölmemişse arka koltukta veterinere yetiştirir iyileşmesi için elinden geleni yapar. gerekirse onu sahiplenir.
  dindar : tüh çarptık. neyse eceli gelmiş...

  aha kaynak bile varmış. @andrikod

  bu da bursa'da köpeğin üzerinden bilerek geçen servis şoförü. (kapalı grup)

  (bkz: vicdan)
 • yapmanız gereken sey 153'ü arayıp 'beyaz masaya' ulaşmak ve yaralı hayvan ihbarını vermek.

  illa kaza olmasına da gerek yok, ben kıyıda can çekişen marti gördüğümde aramıştım bundan 4 yıl once. gelip almışlardı.

  kayıtsız kalmayalım bir alo uzağımızda dilsizlere dil olmak..
 • en kestirme çözüm köpeği arabaya alıp en yakın veterinere yetiştirmektir. üstelik 2016 yılından beri bu durumlarda sigorta şirketleri veteriner masraflarını da karşılamaktadırlar. veteriner masraflarını sigorta şirketinden geri alabilmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  1. çarptığınız hayvanın tedavisini yaptırıp tedavi masraflarını veteriner hekime ödemeniz gerekir. (hayvanı veteriner hekime götürüp bırakmanız yetmez, ödemeyi de yapmalısınız)

  2. hayvanın veteriner kliniğine trafik kazası neticesinde getirildiğini gösteren bir rapor ile tedavi masraflarının yazılı olduğu faturayı sigorta şirketine ibraz etmelisiniz.

  hayvanın tedaviden sağ çıkması gerekmez, ölse bile bu masrafların karşılanmasını talep edebilirsiniz.

  ayrıntılı bilgi için (bkz: #64894016)

  burada bahsedilen sigorta "kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası" yani bilinen adıyla trafik sigortasıdır. kasko değil.
 • alıp en yakın veterinere götürmek. ya ne olacaktı? ayazağa tarafında başka bir araç sürücüsünün bacaklarının üstünden geçtiği bir köpekte başıma gelmişti bunun benzeri. muhtemelen yolun kenarında sere serpe uyuyordu. belki onun bunun çocuğu kasten geçti, asla bilemeyeceğim

  bagajdaki battaniyeleri kollarıma sarıp kucakladım hayvanı ama boşuna endişelenmişim, ısırmaya çalışmayı geç havlamadı bile. bilinci yerindeydi o esnada ama yolda gitti.

  ciğerimi nasıl deştiyse o köpeğin bakışları, unutamadım gitti
 • ilçe belediyelerinin sahipsiz hayvanlarla ilgili bir çalışması olduğundan gündüz arayabilirsiniz gece ise 7/24 açık olan veteriner klinikleri çözüm olabilir.
 • arakadaşlar iyi niyetli olduğunuzu biliyorum; ancak belediyeler böyle durumlarda (özellikle gece saatlerinde) görevleri olduğu halde hayvanları almaya gelmiyorlar. bu nedenle hayvanı alıp en yakın veteriner kliniğine götürmeniz en iyisidir. belediyenin gelip alacağız lafına güvenerek lütfen hayvanı terk etmeyin. neler gördük. hatta böyle durumlar için arabanızda hayvanın altına sermek üzere kalın bir naylon, branda gibi bir şey de bulundurabilirsiniz. hem hayvanı bunun üzerine çekerek kaldırıp arabaya koymanız daha kolay olur, hem hayvan açısından daha hijyenik olur, hem de arabanız kirlenmez.
 • şu muhabbetin ateizmle dindarlıkla alakası ne amına koyayım yaa. memleketin ateisti bile gerizekalı amk. sözde düşünen araştıran sorgulayan bla bla bla işte..