şükela:  tümü | bugün
  • halk arasında başı ağrıyor hangi otta ne şifa var onu seçerek yiyip kendi kendini tedavi ediyor, diye yorumlanır bu durum.

kimse de demiyor madem otta şifa var öyleyse hayvan niye otu yer yemez kusuyor sayın amınakodumun, diye.
  • köpeğimin ne yazık ki sürekli yaptığı eylem. piyasadaki en kaliteli mamalardan birini veriyoruz ama yok bizim sıpa gidip koyun gibi otluyor sonra kusuyor.
  • kedilerin de yaptıkları eylem.

veterinere bunu neden yaptıklarını sormuştum, tüylerini yaladıkları için tüyler midesinde ve bağırsaklarında zamanla birikir demişti. ot yiyince mide ve bağırsak içeriği yumuşuyormuş ve tüylerin hem kusmuk hem dışkı ile atılması kolaylaşıyormuş.
  • son 1-2 aydir benim kopegimin de +1 diyip, bu tip eylemlere katildigi baslik.

oglana kendi yedigimden daha pahali mama aliyorum; hala gozu disaridaki otta, cimende. en son gittigimiz doga yuruyusunde b.kunu cikartip sanirim hazir organigini bulmusken yiyeyim diye abartisiz bir demet ot yedi, tabi bir gun sonra yedigi sekilde kustu.

veterinere gore, bazen mamadaki protein orani fazla gelebilirmis, mamayi degistirip gozlemlemek gerekirmis. son zamanlarda derisinde kepeklenme ve asiri tuy dokumu de mevcuttu. ben tum detaylari birlestirip prens findik'a yeni mama aldim. deneme asamasindayiz.
  • kediler için de geçerli olan, son derece tabii ve gerekli durum.

hayvanınız (hayvanınız da nasıl bir tabirse artık) kustuktan sonra çıkardığı safrayı (genellikle ot sebepli kusmalar safradan ibaret olur, diğer normal yedikleri şeyleri vs çıkarmazlar beraberinde) biraz incelerseniz eğer, en başta kendi tüyleri olmak üzere midelerinde birikmiş olan, normal yollarla hazım edemedikleri her türlü yabancı maddeyi yedikleri otlar sayesinde yumuşamış ve safrayla beraber çıkarılmış vaziyette göreceksiniz. yine fiziksel başka sebepleri de oluyor ot yeme ihtiyacı duymalarının ama en yaygın olanı budur.

verdiğiniz mamaya olan memnuniyetsizlikle falan bir alakası yok yani olayın, içgüdüsel bir şekilde tedavi ediyorlar kendilerini. kusmuğu temizleyecek olanın siz olmanız haricinde herhangi bir zararı da yok bu durumun. idare edin o kadarını da, otlasınlar elleşmeyin. hem malum, ottur günahı yoktur.

halk arasında söylenen o "hangi otta ne şifa var, bilir de yer" benzeri sözler de safsata değildir bu arada. gerçekten de seçerek yerler, buldukları her otu yemezler bu tip bir ihtiyaç sebepli yiyorlarsa.
  • benim ufaklığın da zaman zaman yaptığı aktivite. sanıldığı gibi endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte bazı şeyleri gözden geçirmekte fayda var. özellikle hava değişimi olduğunda veya midesinde ufak bir rahatsızlık hissettiğinde yaparlar bunu. ilk yapmanız gereken günde ne kadar mama veriyorsunuz ve ne kadarını yiyor onu belirlemek, her cins ve yaş aralığı için değişir bu miktar, yaşına uygun beslendiğinden emin olun. yeterli miktarda su içmesini sağlayın, ev yemeği kesinlikle vermeyin, biliyorum siz yemek yerken o masum bakışlara dayanamıyorsunuz ama sağlığı için bunun gereklilik olduğunu aklınızdan çıkarmayın. hayvanların kendilerini tedavi etmek için çeşitli içgüdüleri vardır büyük ihtimalle geçici bir durumdur ama daha önce hiç yapmadıysa ve uzun sürüyorsa veya yavruysa önce mamasını değiştirmeyi deneyin sonrasında veterinerinize başvurun.