şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle köpek faşisti olmayın. yok bunun kulakları yamuk, yok bu kırma diyorsanız eğer bu yoldan şimdiden vazgeçin. siz bu hayvanla "yaşına göre" minimum 10 yılınızı geçireceğinizin bilincinde olun. 10 yılda neler değişiyor. kör olabiliyor mesela onun gözleri olmanız gerekiyor. kalça çıkığı olabiliyorlar mesela her gün evinize kucağınızda çıkartıp indirmeniz gerekebiliyor. o yüzden şekile takmayın. allah muhafaza size bir zeval geldiğinde sizi en son terk edecek olan köpeğiniz olacak.

  nereden almalıyım? kesinlikle barınaktan almalısınız. pet-shop'lara hiç girmeyeceğim. neler yaptıklarını, o hayvanların hangi şartlarda pazarlandıklarını anlatsam içiniz el vermez. ufak bir araştırmayla bu işletmelerin nasıl çalıştıklarını öğrenebilirsiniz. barınaklarda, köpek çiftliklerinden ve pet-shop'lardan çok daha fazla hayvan var. arabanız varsa atlayın gidin. almayacaksanız, hayvan severseniz bile bi gidin bakın. bir zamanlar birilerinin sevdiği şirinliklerine hapsoldukları hayvanları nasıl terk ettiklerini görün.

  barınağa gittiniz nasıl seçeceksiniz? gönül ister ki hepsini alayım iyi şartlarda bakayım. ancak olmuyor. bu biraz kişisine göre değişir. ben çok zor durumdaki (diğer köpekler tarafından tartaklanan) bir hayvanı sahiplendim. hayvan barınağındaki görevlilerin yönlendirmelerine itimat gösterin. dünya kadar yavru olacak oraya gittiğinizde erken yaşta onları o ortamdan kurtarabilirsiniz. yada bir arkadaşımın yaptığı gibi 10 yaşına gelene kadar sahibi tarafından sürekli darp edilmiş bir pitbull'un hayatının son yıllarını iyi şartlarda geçirmesini de sağlayabilirsiniz.

  neleri göze almalısınız? hangi cins olursa olsun, kaç yaşında olursa olsun eğer büyük bahçeli bir eviniz yoksa sabahları ve akşamları minimum 20dk olmak kaydıyla gezdirmeniz gerekecek (kaka, çiş), enerjisine göre her gün egzersiz yaptırmanız gerekir. en önemlisi sizin enerjinizle seçeceğiniz köpeğin enerjisi eşit olmalı. unutmayın hayatınız bundan sonraki dönemi yağmur olsun, kar olsun, çamur olsun onunla beraber geçecek.

  kısacası çok sıkıntı çekeceksiniz ancak sizi her zaman sevecek, her zaman yanınızda olacak ve sizi hiç bir zaman terk etmek istemeyecek, her akşam eve geldiğinizde sevinçten üstünüze atlayacak bir canlı olacak.
 • en büyük tavsiyem almayın. bütün sorunlarınız çözecektir.
 • tek tavsiyem var, ona kardeşinize ya da herhangi bir yakınınıza verdiğiniz kadar değer vermeyecekseniz almayın. ihmal edeceksen, terk edeceksen, ona kötü davranacaksan; onunda senin gibi bir canı olduğunu unutma ve kendine güvenmiyorsan alma.
  edit: ha bi de "satın almayın", dost edinin.
 • pazara gidin.
 • almayın.
  köpeğin boynuna tasma takıp beton zeminde sürüklemek hayvan severlik değildir. tırnakları betonu tırmalayan her köpek gördüğümde size küfrediyorum. bu hayvanlar sizin oyuncağınız değil, ego tatmin aracınız, eğlence kaynağınız değil.
 • kopege/hayvana alerjiniz olup olmadigina onceden baktirin. kopek aldiktan sonra alerjisinin oldugunu farkedip hayvani evden atan tipler gordu bu gozler...
 • tek tavsiyem önce insan olmalarıdır.

  (bkz: ince düşün)
 • alın ama alırken ailenizden birini aldığınızı da bilin
 • gerizekali komsularim gibi kopek alip 10 metrekare beton bahcede kopegi butun gun hapis tutacaksaniz almayin. sokayim size de hayvan sevginize de, kopege bir sey olmasin. o degil hayvanin onune oyuncak bile koymamislar lan. hayvan butun gun kapinin onundeki paspasta yatiyor, birini gorunce ipini isirip kapiya yaslaniyor. hava buz gibi oluyor, yagmurda kopek islaniyor kapinda yatiyor sen icerde ayaklarini havaya dikip tv izleyebiliyorsun. muthis bir sevgi gercekten. aminoglu.
 • küçük çocuk bakma niyetiniz yoksa, sibirya kurdu almayın,
  küçük çocuk bakma niyetiniz varsa, sibirya kurdu almayın, çocuk yapın.