şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kokan bir eve sahip olmakla eş anlama gelen durum.
 • kedi beslemekten çok çok daha zor olan hadise.
 • kopek bahcede barindirildigi zaman nispeten kolay olan ama ani ve arastirilmadan karar verildiginde, evde kopek beslemek zevk kadar iskence de olabileceginden sokak kopeklerinin sayisinda artisa neden olan eylem.
 • köpeklerin garip huylarına dikkat edilmeksizin yapıldıgında köpekler hakkında yanlış yargı ve yorumlara kapılınacagı kesin olan bir aktivite.

  ayrıca tüm annelerin oy birligi ile karşı çıktıkları ektivite olarak da hatırlanır.
 • sadece köpeğe yemek verip başını okşamak değildir. bir yavru köpek almak bir çocuğu evlat edinmekten farksızdır. küçüklüklerinden itibaren onlarla iç içe olmak, bir çok şeyi öğretmek zorundasınız; tıpkı insanlar gibi. eğer bunu başarırsanız çok büyük bir dost kazanırsınız, yok yapamazsanız hem kendiniz çok büyük sıkıntılar yaşar ve çile çeker, hem de annesinden ayırdığınız o minicik yavruya yazık edersiniz. o yüzden bu işe kalkmadan eksi ve artılarını iyi tartın ve öyle karar verin.

  (bkz: kopek alacaklara sorulmasi gereken sorular)
  (bkz: köpek alırken dikkat edilecek noktalar)
  (bkz: köpek yavrusu bakimi)
  (bkz: köpek yavrusunun sosyalleşme eğitimi)
  (bkz: kopek sahibi ve sokaktaki insan dialoglari)
 • gercekten istemedikten sonra kalkısılmaması gereken bisey, ben bile 4 ayda biraz sıkıldım ama gercekten deger.. herseyiyle size baglannıyo zavallıcık..
 • insanlar hayatı boyunca belli konularda ciddi anlamda dusunerek karar verirler kopek beslemekte boyle bir olaydır. neticede evinize gelen bir canlıdır ve tum hayatını size adamaya hazırdır. eve geldigi ilk an'dan itibaren hayatınızı alt ust edecek ve bu surec buyuyupte belli bir egitimi alana kadar devam edicektir.. zordur, yorucudur, ozen ister, ama bir o kadarda ozeldir, sizindir, sizinledir...

  bir köpek edinmek istiyorsanız önce bu testi mutlaka uygulayın..

  artık hazır olduğunuzu hissediyor ve bir köpek almak istiyorsunuz değil mi? gerçekten mi? emin misiniz? bu son kararınız mı, bakın size kedi verebiliriz? eh bizden günah gitti, şimdi siz köpek sahibi olmak isteyenler, aşağıdaki testi bir yapın da görelim bakalım gerçekten hazır mısınız?

  1. inizin ya da annenizin dolapta sakladığı gelinliği alın birkaç parçaya bölün. mümkünse lime lime yapın ve ortalığa dağıtıp evden çıkın. geri döndüğünüzde eşinizin ya da annenizin söylediklerini dinleyin.

  2. eyvah uyuyakalmışsınız saat 08.00 olmuş üstelik 08.30 da yetişmeniz gereken bir de toplantı var.

  ütülenmiş gömleğinizi giyiyorsunuz tam ilikleyeceksiniz o da ne, düğmeler yok olmuş. (oysa bir gece önce bu düğmeleri siz yok etmiştiniz, bizim testimizi okuyarak.) hemen diğer gömleğinizi giyin. (eh takımınıza uymadı bu gömlek ama ne yapalım köpek bu, gömleğinizi ortada bırakmasaydınız siz de.) yaaa… şimdi ne yapıyoruz? toplantımıza yetişmek yerine köpeğimizi alıp (henüz olmadığını biliyorum ancak mümkünse oyuncak ayıya bir tasma takıp öyle çıkın ) dışarı çıkıyoruz. tasmaya bağlı ayıcığınızla (mümkünse ayıcık biraz ağır olsun, köpeğiniz inatçı çıkabilir yürümek istemeyebilir) beraber en az 30-45 dakika etrafta dolaşıyoruz.

  eğer yakın alanda yeşillik yoksa yeşillik yerlere gidin. toplantınızı kaçırdınız, hala kovulmadıysanız şanslısınız.

  3. evinizdeki mobilyalarınızın köşelerine testere ile çentikler atın. aslında testere ile mobilya bacaklarını oymanız en güzeli olacaktır. unutmayın köpeğinize vereceğiniz düzgün eğitime kadar mobilyalarınız daha kötü bir hale gelebilir. eyvah anneniz geldi, bence kaçsanız iyi olacak...

  4. akşam eve misafir çağırdınız, eşiniz masayı donatarak harika yemekler yaptı. masada duran et, ekmek vs. türevlerini alıp balkondan aşağı atın. köpeğiniz olsaydı onun midesinde olacaktı zaten. sanırım bu akşam dışardan pizza söyleyeceksiniz gibi duruyor. üstelik misafiriniz de patronunuzdu.

  5. almayı düşündüğünüz köpek eğer yavru ise çalar saatinizi her yarım saatte bir kurarak geceleri uyanın ve anlamsızca evin içinde dolaşın. unutmayın yavru köpeğinizin sabaha kadar ağlama olasılığı çok yüksektir.

  6. siz uyurken üzerinize 20-30 kiloluk önceden hazırlanmış çuvalı üzerinize koyması için eşinizi ikna edin. uyurken 20-30 kilo ağırlıkla uyanmak nasılmış bir görün

  7. eşinizin terliğinin içersine çaktırmadan hazırlamış olduğunuz menemeni dökün. (dışkı ya da kusmuk için aklıma başka bir şey gelmedi, her şeyi deneyebilirsiniz) eşiniz uyandığında terliğini giydiği vakit bence odadan acilen kaçın. ancak isterseniz yine de bir iki saniye dinleyin, enteresan sözcükler öğrenmek için son şansınız olabilir.

  8. halınızın üzerine bir kutu ketçapı boca edin. sonra oturup temizleyin. bunu günde birkaç kez tekrar edin.

  9. akşam saatlerinde mümkünse 22.00 den sonra müzik setinizi sonuna kadar açın ve komşuların gelmesini bekleyin. hay allah bu eve de yeni taşınmıştınız, n'apalım kader

  10. çok hasta olduğunuz bir gün, hiç tereddüt etmeden giyinin ve dışarı çıkın 1-1,5 saat aralıksız yürüyün.

  11. dışarıda bardaktan boşalırcasına yağmur yağdığı bir gün de giyinip hemen dışarı çıkın. 1-1,5 saat yürüyün. mümkünse yanınıza şemsiye almayın.

  12. diyelim ki eşiniz maç hastası, tam gol geldi geliyor derken televizyonu kapatıverin. eh köpek bu, maçtan falan anlamaz aniden oyun oynamak isteyebilir.

  13. koltukta otururken, yanınızda oturan kişinin gidip yüzünü yalayın (bu zor bir iş, bu maddeyi yapmak istemezseniz sizi anlarım).

  14. evdeki diğer bireyler çiçeklerini çok seviyordur eminim, gidip hepsini saksılardan çıkartıp ortalığa dağıtın. çiçekleri parçalayın. (kaçın…)

  15. üzgünüm belki ufak televizyonunuzu çok seviyorsunuz ama sizden onu alıp masadan aşağı itmenizi istiyorum, çok şey mi istiyorum? walla tv yiyen köpek gördüm benden söylemesi...

  16. parkelerinizi yandan bıçak yardımı ile kaldırın, hepsini yapmanıza gerek yok ama büyük bir bölümünü yapsanız iyi olur. (malum iş hayatı, eve dönüş geç olabiliyor.)

  17. evinizde sağlam olan tek şey duvar kaldı galiba? yazık üzülmesin onu da olaya dahil edelim, bir çekiçle duvarda büyük delikler açalım. üzülmeye gerek yok aslında zaten oldum olası bu duvarda hep değişiklik yapmak istemişsinizdir

  testimizden tam puan aldıysanız koşarak gidip bir dost edinebilirsiniz (laf aramızda bir köpek edindikten sonra size her şey vız gelecek. böyle bir sevgiyi daha önce tatmadığınız için üzüleceksiniz). yok eğer hala tam puan nedir diye düşünüyorsanız size en yakın pet shoptan bir "muhabbet kuşu" çifti daha çok gidecek… alıntı: havhav.com
 • durmadan yeni bilgiler edinmenizi sağlayan durumdur. misal, üç köpek büyüttüm, deneyimsiz bir köpeğin mutlaka deneyimli bir köpekle çiftleşmesi gerektiğini bilmiyordum. bu bilgiyi öğrenmemi gerektirir bir durum olmamış, sanırım. sabahtan beri ısrarla misyoner pozisyonunu denemelerinden de anladım ki, her iki köpek de deneyimsizse çiftleşmeleri imkansız oluyor.
 • insanların garip garip yorumlarına maruz kalmaktır. son rastladığım dallamalık şöyle

  -ay, ödüm patladı. köpek mi bu? *
  -evet
  -e ama evde köpek mi besliyorsunuz?
  -evet
  -iyi de burası aile apartmanı? *
  -anlamadım!?!?
  -burası diyorum. aile apartmanı.
  -biz sadece arkadaşız. *
  -hayır yani, çoluk çocuk var. o yüzden. ısırır falan.
  -haaa... anladım. yok. yapmaz bişii.
 • sabah uyanmaların ve akşam eve gidişlerin daha bir anlam kazanması. hayatınıza giren sadece bir köpek değildir ayrıca. yani bu kadar basit değildir. min. 15 yılınızı paylaşacağınız ve sadece kendiniz için yaşamayacağınız bir durumdur büyük bir sorumluluktur. misal hasta olduğunuzda sadece siz değil başka bir canlı daha ızdırap çeker ve onun da hayatının akışı değişir. siz işe gidemezsiniz o da günlük gezilerine* *. mümkün olduğunca köpek psikolojisi/sağlığı kitapları okumak da başka bir zorunluluktur.

  iyi bir veteriner hekim tespit ederek hekimden köpeğinizin ırkı ve hastalıkların belirtileri hakkında bilgi almanız gereklidir. bunun yanında en iyi mama markası ve vitamin takviyelerinin orantısı, aşılarının niye yapılması gerektiği, onun sağlına etkisi nedir tüm detaylarıyla bilinmesi de son derece önemlidir.

  bir de eğitim aşaması vardır ki köpeğinizle paylaşacağınız hayatın selameti açısından çok büyük rolü vardır. bunun için de yine sahip kişi araştırmalı gerçekten köpek seven ve refaransları olan bir eğitmenle birlikte köpeğini eğitmelidir. unutmamak gerekir ki dostunuzun terlik, gazete vs. getirmesi hiç önemli değildir aksine bence saçmalıktır. onun ne yapıp ne yapmayacağını en başından belirlemeli ve eğitmenle paylaşmalısınız. ne yazıkki birsürü köpek sahiplerinin problemleri yüzünden sokağa atılırlar. sahiplerinin diyorum çünkü köpeklerin yarattığı değil sahiplerinin disiplinsizliği ve umursamazlığı yüzünden yaşanır bu problemler.

  kısacası tam donanımlı sahip olmak lazım gelir beslemek istiyorsak. hop diye sahip olunmaz günlerce araştırma yapmak, okumak öğrenmek kendinizi ve bir köpeğin yapacaklarına olan tutumunuzu sabrınızı test etmeniz gerekir.

  (bkz: boyutlarinin farkinda olmayan kopek)
  (bkz: gecenin bir yarisi havlayan kopek)
  (bkz: bu kopek galiba bize bir sey anlatmaya calisiyor)
  (bkz: kopek boku temizlemek)

  yukardaki bknz. lar köpek beslemek için karar aşamasında az biraz yardımcı olacaktır.