• kopege ceken kız ve arkadasları arasında su diyalogun gecmesini sağlıycak sey;
    (evde otururken)
    kopee ceken: ayy ataberk ariooo
    ark.: ayyy hemen acma sakınn. biraz bekle (mesgulum acamıyorum, yani sadece seninle ilgilenmiyorum imajı basarıyla yaratıldı!)
    (12. calıstan sonra)
    k.c: aa mereba ataberkcim ben de simdi arkadaslarla akmerkezdeyim de (işte cok da yogunum seni hic dusunmuyorum ben, arkadaslarla lay lay geziyorum, cıtırları kesiyorum mesajı basarıyla yollandı!), ay ancak acabildimm.. ne? bulusalım mı? a tabii ama simdi olmazz (ataberk anlamıo musun isim varr)... yarın olsun.
    yarın olunca da bulusma yerine kararlastırılan saatten 1-1,5 saat sonra gidilirse ataberk kıvama gelmiş, sevimli 4 ayaklı tuylu bi dostumuz olmustur artık, tepe tepe kullanılabilir.

yillar sonra gelen edit: gencken ilginc bir sekilde "iliskide insanlara insan gibi davranilsin, esitlik!ozgurluk!" nidalari atan yazarin, ne yazik ki yillar icinde gercekten de bazi insanlara "kopek cekme"nin gerekli oldugunu anlamasi sanirim dusunsel acidan ilerleyecegine, geriye gittigini gostermekte...ya da gencligin hali nicedir, bazilarinin kopekten farki yoktur ki, illa kopee cekilmeleri sarttir... sanirim bir bes yil sonra olayin ne oldugu tamamen anlasilacak ve de o zaman bu entry tatmin edici bir sonucla kapanabilecektir.

ask ile gelen edit: ehheh, seven insan zaten dogustan kopek olurmus, tabii buna da kopek olmak denmezmis, ask olunca kopek cekmek de ne demekmis... bir entry daha boyle sonuclanır...
  • bazı uzakdoğu ülkelerinde yapılır.

- abi ne yaptırayım size??
    - ekmek arası köpek alayım ben...
    - usta!!! çek abime ordan bi yarım köpek, yağsız tarafından...
  • bu belden aşağı manevrayı/oyunu madde madde örnekle anlatayım:

- a kişisi b kişisiyle tanışır ve hoşlanır.
    - üç zaman içerisinde a kişisi b kişisine bu hissiyatını belli ve beyan eder.
    - b kişisi de bu ilgiden hoşlanır, dahası kendisi de benzer hissiyat içindedir. karşılık verir.
    - olaylar gelişir.. gülistan felan. şahane.
    (buraya kadar herşey güzeldir hoştur)

..derken gün gelir rüzgâr döner..

- b kişisi piyasa değerini artırma kaygısı/saplantısıyla için aptalca bir "ağırdan satma/kapris + seyrek arada bir parmak bal" döngüsüne girer, temelde kötü/ ilgisiz/ mesafeli davranır. arkada yatan amacın özeti ayrılmak mayrılmak değil, "karşıdakini kendine daha düşük efor maliyetiyle bağlamak" gibi birşeydir. işte buna köpek çekmek diyoruz. yazık ki bu pis numaraya çok kurban verilir.
    - a kişisi önce (bu yeni politik manevraları) anlamaz ilişkiye ekstra efor gösterir, sonra hisseder şaşırır sorgulamaya başlar, sonra dank eder ve en hafifinden daralır.
    - akabinde (eğer kendine az biraz saygısı varsa) a kişisi b kişisine "sen bilirsin madem öyle işte habüle" der. buna da kontraköpek kündesi diyebiliriz.
    - b kişisi ya o noktada kuyruğu bacaklarının arasında tırıs tırıs ulaklaşır, veya aniden yelkenleri suya indirir şeker ötesi bir insana döner. ama elbette olayın tadı tuzu çoktan kaçmış, anlamı buharlaşmıştır..

..

geçenlerde eski bir arkadaşımla kahve üzeri ondan bundan geyik çevirir geçmiş bölümler özeti yaparken buna da değindik ufaktan. arkadaşım bu tür oyunlara gelmeyecek kadar akıllı ve tecrübeli (yazan bu kulunuz da yaşlı) olduğundan olayın saçmalığından ve beyhudeliğinden dem çaldık. yine de buraya not bırakıyorum ki "genç pırıl pırıl nesiller" aynı tecrübeleri acı yoldan edinmesin, bu bilgi kırıntılarının vatana millete cüz'i faydası olsun.
  • ilk bakışta 4s kuralı gereği köpek çeken dişi kişi için faydalı gibi görünür. zira ekonominin temel talep kanunu ile de uyuşur köpek çekmek. arzınızı düşürürseniz, talebiniz artacaktır ve fiyatınız yükselecektir. yani daha değerli hale geliceksinizdir.
    ancak, bu ekonomik yasalar ticari mallar için geçerlidir ve dişi-erkek ilişkisinde ortaya koyduğunuz mal da amınızdır. yani taktik sadece am peşinde koşan erkekler için işe yarar. arzınızı düşürüp, talep ve değerinizi artırarak sadece daha değerli bir am haline gelirsiniz. am avcısı dediğimiz bu tip erkeğin de işi köprüyü geçene kadar olduğundan hedefine ulaşana kadar her türlü gereksiz kaprisinize boyun eğer. ceylanın boşluğunu bekleyen aslan gibi saatlerce bekler. elinde sonunda da avını yakalar. sonrasında a sorar o 3 saat bekletmelerin hesabını.
    son olarak, ağırdan satmak da denilen bu taktiğin gerçekten de düzgün, size köpek çekmenize gerek kalmadan da değer verecek kişileri soğutacağını hatırlatmak isterim. zira am bulmanın ötesinde ciddi bir ilişki kurmak isteyen erkek için emeklerinin karşılığını alamamak, motivasyonunun kırılmasına sebep olacaktır. (bkz: fazla naz aşık usandırır) size zaten değer veren adama, am peşinde koşan damızlık muamelesi yapar da süründürürseniz, düzgün ciddi ilişki peşindeki adamı kaçırır, am avcılarına kalırsınız. sonra da piyasada düzgün adam yok diye zırlanırsınız.
  • erkeklerin 'kizdan hoslanmiyorum abi götürmek icin cikiyorum' taktiğine karsilik kizlarin kendini güya ağırdan sattıklarını belirtmek için söyledikleri saçma sapan bi şey
    kiz, arkadaşlarının yanındayken çocuğu hiç siklemiyo gibi davranır ben niye arıyım o arasın,zaten her istediğimi yapıyo triplerine girer cocugun bunu bi yerine taktığı yoktur aslında. sonra çocukla buluşur bi sürü yalakalık cilve falan aslında elinden kaçırmak istemiyodur da ama utanıyodur kızcağız çünkü asik olmak zayifliktir,erkeklerle dalga gecmek gerekmektedir. (bkz: salak kiz modeli)
  • sokakta gezdirilme cabasi icindeyken bir turlu yurumiyen kopegi tasmasindan tutup suruklemek.
  • az evvel öğrendiğim kadını/erkeği kendine bağlama yollarından birisi.(ymiş) baktım ilk entry tarihine de, 2001 yılından beri biliniyormuş bu tabir. belki evvaliyatı çok daha eski.

süründürmeyi duyduk, çektirmeyi duyduk da, köpek çekmek garipmiş. **

yapmayınız böyle şeyler, inada bindirip aramayınca, sormayınca, karşınızdaki size daha çok bağlanmaz. soğur, buz gibi olur.
    lan siz büyüye filan da inanıyorsunuzdur. *

köpek çekerseniz, koşar mı peşinizden? koşar. belki birkaç kez. sonrasında yemez. silinir gidersiniz.
  • bunu yapan bir insanla ileride çok ileride mutlu olup olamayacağınızı düşünün. cevabınız hayırsa, köpek çekene siktiri çekin.

ha derdiniz ufak tefek flörtler veya hatunu-erkeği yatağa atmak isterse, ne isterseniz yapın.
  • gizli kalmış özgüvensizliğin, kaybetme korkusunun göstergesidir. güç savaşı bir başladı mı tadı tuzu kalmaz işin, devrilerek gider tüm güzellikler.

ajite olmuş ve karşılıklı hasar yaratmış bir ilişkide ne arkadaşlıktan ne de aşktan bahsedebilirsiniz.

ne yazık ki bir çok insan bunu bir defans mekanizması olarak otomatik olarak yapar. insanın kendi zayıflığını project ettiği mecradır.

işin kötüsü bunu yapan bir insana vereceğiniz karşılık arkaplanı farklı olsa da pratikte aynı eylemdir. bu yüzden oldukça can sıkıcıdır ve eyleme geçme noktasını kestirmek bir hayli zordur.

(bkz: you live you learn)
hesabın var mı? giriş yap