• (bkz: kangal sucuk)
  • dort senelik cin deneyimimde gozlemledigim kadari ile turkiye vatandaslari olarak bu eti "igrenc" diye adlandirmamizin, yiyenleri anlayamamamizin sebebi, halk olarak onu yemek zorunda kalacak duruma dusmus olmamamiz.

uzak doguda insanlarin senelerce acliktan cocuklarini kaybettikleri, proteinsizlikten uzuvlarinin sistigi, kaybettikleri proteini sidiklerinden geri kazanmaya calistiklari bir ortamda kopek etinin ne kadar onemli bir kesin kaynagi oldugunu soylemeye gerek yok herhalde.

evet damak tadi bazen keyfidir ama acligin oldugu yerde keyfiyet dinlemiyor ne yazik ki. bazen o mecburiyetler damak tadini olusturabiliyor ve insanlar devam ediyor o igrenc seyleri yemeye.
  • kopek eti tattim. bu yaziyi okuyup anlayabilen bir kisinin kopek etini merak etmesine gerek yok. akpli olun hububat makarnayla beslenin o bile kopek yemekten iyidir.

burasi orta afrika.

kopek eti yeme hikayesi icerir

oncelikle bu ulkenin kuzeyinde kopek yiyen insanlar varmis. bunu pisirenler ise buyuk sehirde yasiyorlar ama kuzeydeki o bolgeden insanlar. kopek de oradan getirtilmis ozellikle yemek icin. bu kopegin o kuzeydeki bolgede yemek icin mi beslendigini, yoksa her zamanki gibi insanin yaninda oyle takilip sagdan soldan mi beslendigini ya da ileride bunu yeriz diye insanlarin onu saglikli bir sekilde mi beslediklerini bilmiyorum. yani koyun beslersin mesela, amacin ileride onu yemektir o yuzden onun ne yedigine dikkat etmeye calisirsin. bu insanlar konu kopek olunca buna dikkat ediyorlar mi etmiyorlar mi bilmiyorum. eger kopek sokaklardan besleniyorsa ulkenin o kuzey bolgesinde sokaklar les gibidir bundan eminim. lagim falan her sey sokagin ortasindan akiyordur.

ben geldigimde kopek butun olarak bahcedeki buyuk sabit toprak firinin icindeydi ve her seyi uzerindeydi. ogrendigime gore kopegin bogazi kesildikten sonra basagi asilip kaninin akmasi beklenmis. bundan sonra kopegi firindan cikardilar ve karnini yardilar. ic organlarini cikardilar ve uzerinde yanik tuyler olan deri kismini derince bir sekilde soydular. ic kisimlarini sert fircalarla ovdular. kopek kesilip basagi asildiktan sonra baska bir islemden gecmeden firina atilmis bunu anladim. bundan sonra ic kismina bunlarin cok aci bir biberi var, onunla bitkisel yagi karistirip surduler, tekrar firina verdiler. uzun uzun pisti, karardi. sonra masaya getirildi ve insanlar onun sadece belli yerlerini yediler. but kisminin ust kisimlarini degil de kemige yakin kisimlarini yediler. sonuc olarak kopegin buyukce bir kismi masada kaldi yenmedi ama anladigim kadariyla yenmiyor zaten. kopek eti hicbir ozelligi olmayan bir et ama burada zaten bir ozelligi olan et yok. kopek eti tatmak icin kopek eti yedim oldu da bitti. bir daha yemem. sana kopek pisireyim mi diyen biri de olsa hayir derim ama bu kopek ben oraya gittigimde zaten firindaydi, ben de gelisine vole caktim, tattim.
  • çinli taykonotların uzayda yedikleri et türü. bu arkadaşlar uzayda köpek eti yedikleri için kötü örnek oluyorlarmış. insanın ağzını bozacaklar ama bozmuyorum; lan ha inek eti ha köpek eti! bunalra köpek yemek normal geliyor, bize anormal... şimdi kalkıp benim yediğim etten başkasını yemeyeceksin yoksa seni olimpiyatlardan men ederiz yok efendim şöyle ederiz böyle olur demek hödüklük değil midir?
  • ben çocukken ankara'da evimiz çin büyükelçiliği'nin hemen yanındaydı. bahçede oynarken hep topum kaçardı gidip güvenlikteki polisten isterdim. 2 tane de alman kurdu vardı. demir parmaklıklar arasından sevdiğim. bir gün farkettim bu köpekler yok. polis amca köpekler nerede dedim. "pişirip yedi çinliler. mangal yaptılar" dedi gülerek. espriydi muhtemelen ama ne biliyim aklımdan gitmiyor o gün bugündür. bana bu yüzden daha da iğrenç gelen et.
  • protein bakımından çok zengin olduğu için genellikle yaşlılar ve hastalar tarafından yenilen, az miktarı çokça besleyici olduğu için yormadan besleyen, bu yüzden yazın daha çok tercih edilen, lakin çok da günlük bir damak tercihi olmayan bir et çeşidi, köpek eti satan restoranlar da genelde öyle gözler önünde değil imiş, nispeten gizli saklı imiş ve sadece köpek eti üzerine çalışırlarmış ekseriyetle. olaylar kore'de geçiyor.
  • guzelim cin'in kanton olan yorelerinde (hong kong basta olmak uzere dogal olarak) normal bir davranis olsa da, cok tuketilmez.

kuzey cin'e cikildikca, yani shanghai ve beijing'e gidildikce daha az tuketilir, ancak halen daha tabu degildir.

kore'de peynir ekmek gibi tuketilirken, japonya'da tabu gibi birseydir.
  • olurda korelilerle karsilasinca, "aaa siz köpek eti yiyor mussunuz? dogru mu bu? neden yiyorsunuz? tadi nasil? hiç yenir mi köpek?" sorularini sormayin. zira ya "evet bizim ulkemizde bazilari yer fakat ben yemem" diyorlar. ya da "arttik azaldi, pek kimse yemiyor" deniyor. bu sorulardan çok rahatsiz oluyorlar. gereksiz gerginlik yaratmayin. hele hele yeni tanistiginiz bir koreli ye sirf muhabbet olsun diye bu sorulari sormak buyuk hata olur. hem size ne? ne istiyorsa onu yer. degil mi?
  • (bkz: hot dog)
  • koreli bir tanıdıktan öğrendiğim kadarıyla kendisinin de bilmeden tattığı fakat kullanmadığını belirttiği et çeşidi.

kore'de yenilmesinin sebebi özellikle hastalarda yaraların iyileşmesinde etkin olan rolüymüş. cerrahi operasyon geçiren hastalara özellikle köpek eti yenilmesi bizzat doktorlar tavsiye ediliyormuş.

en azından kore için sokaklarda köpeklerin bulunmamasının sebebi de bulunan her köpeğin kesilmesi değil, köpeklerin çiplerle takip edilip toplanması ve sahibine iade edilmesiymiş.

miş mış.
hesabın var mı? giriş yap