şükela:  tümü | bugün
 • evde köpek beslenmesine karşı olan insanlar tarafından ezberlenilen ve bazı insanlar tarafından yanlış anlaşılıp "sizin köpek yüzünden apartmana melek girmiyor" diye serzenişte bulunmaya yol açan cümle. çeşitli kaynaklarca bir hadiste yer aldığı iddia ediliyor. * *

  köpekleri yeren çeşitli hadisler var:
  köpek bulunan eve melek girmez. (müslüm 2104, tirmizi 2955, buhari 8c. 3749, 13c 5954)
  köpek ve suret bulunan eve melek giremez. (nesei 4261)
  köpeğin yaladığı kabı yedi kere yıkayın (nesei, 67)

  bazı hadislerde de değer verildiğini görüyoruz:
  köpeğin parası haramdır. (müslüm 1567, nesei 4272, ibn mace 2159)
  köpek bedeli alana, dövme yapana, ondan ücret alana, faiz yiyene, yedirene, suret yapana * lanet ediyor (buhari 4c. 1929)

  hepsini anladım da apartmana niye girmiyor, onu anlamadım. sevmiyorum de, olsun bitsin. ben seviyorum.

  uzuuuun süre sonra gelen edit: olayın kuran'da * karşılığı olmadığı gibi, mezhepler arasında da ayrılıklar vardır köpek hususunda. bizim ateş üzerinden atlama adetimizin geldiği şaman dönemi adetlerimiz gibi farklı bir kültürel adet olabilir. şafi mezhebine göre köpeğin tüyüne dokunulmaz, köpek herhangi bir elbiseye değse (inanmayacaksınız ama) elbisenin abdesti kaçar (elbisenin abdesti ne lan?). hanefi mezhebinde köpeğin tüyü pis değildir. yalnızca ağzının pis olduğuna inanılır, ağzından çıkan şey yenmez. maliki mezhebine göre ise köpeğin ağzından çıkan da yenilebilir, yani köpeğin ağzı da tüyü de temizdir.

  bu arada bu hadislere karşılık kuran'da "eğitilmiş köpeklerin * * * tuttuğu hayvanlardan yiyiniz" (mâide: 4) emri bulunmaktadır.
 • prof (!) dr. orhan çeker tarafından "her ne cins köpek olursa olsun, evin içinde beslenmemeli. köpek beslenen eve cebrail dahil hiçbir melek girmez. bunu bize peygamber efendimiz haber veriyor. meleğin girmediği eve şeytanlar dolar. şeytanların bulunduğu yerde fesat ve huzursuzluk hâkim olur. köpek beslenen evde biri ölürse, onun canını almak için azrail bile o eve gelmez. evin içine girmeden o kişinin canını alır ve geri gider. köpeğin bahçede beslenmesi meleklerin girmesine engel olmaz." şeklinde de dile getirilmiş iddia.
  güleyim mi ağlayayım mı bilemedim

  (bkz: bi siktir git dedirten dinci zirvalari)
 • (bkz: muezza)
 • anneanne ve babaannelerin söylediği hoş cümle.benzerleri de vardır: evde ıslık çalınca şeytan gelir gibi... manası yoktur
 • doğrudur..
  köpeğin kendi melektir, evde hali hazırda mevcut bulunduğundan, diğer meleklere gerek kalmaz..
 • tonton hoca zekeriya beyaz'ın, "cebrail zaten peygamberlere tebliğ için gelir, bizim evde ne işi var" diyerek ayar verdiği görüştür.
 • diğer bütün batıl inançlar gibi, insanlara efendi gibi bir şey söyleyince yaptırmanın, o şeyin zararlarını anlatmanın pek mümkün olmadığı zamanlarda insanları şeytanla, cehennemle, uğursuzlukla korkutmak suretiyle yapılması kötü veya zararlı olabilecek şeylerden vazgeçirme hareketinin bir örneğidir.

  köpek beslenen eve melek girmez

  meali: evladım bak daha tasma icat olmadı, köpek maması icat olmadı, işin kötüsü yemek masası da icat olmadı. şimdi sen bunu eve alırsan bu köpek ortalığa işer sıçar, gelir bizim yer sofrasında yediğimiz yemeğimize kafasını sokar, tencerelerimizi tabaklarımızı yalar, başa çıkamazsın. en iyisi alma sen bunu eve.

  örnekler çoğaltılabilir.

  gece tırnak kesmek uğursuzluktur

  meali: evladım daha elektrik icat olmadı, ampul icat olmadı. gaz lambasının körsek ışığında tırnaklarını kesme. oraya buraya saçılır, sıçrar, yemeğimizin suyumuzun içine gidiverir pis tırnaklar. en iyisi sabah gün ışığında kes.

  evde ıslık çalınca şeytan gelir

  meali: yeter lan kafamı siktin sabahtan beri fıy fıy fıy.

  edit: yaşanmış bir örnek için (bkz: #7555889)
 • din bilgisi derslerine karsi tutum olcegi isimli hasta ankette "resim bulunan eve melekler girmez" versiyonu bulunan saçma önerme.. oraya girmez, buraya girmez, girmezse girmesin kardeşim, çağırdık sanki..
 • hazreti âişe (ayşe) vâlidemizden rivâyet edilen bir hadis-i şerîfe göre hz. muhammed efendimiz sallallâhu aleyhi ve sellem'in yine hz. âişe'nin evde üzerinde kanatlı at tasvirleri olan bir takım yastık kılıfı vb. örtüler kullanması üzerine eve girmemesine gösterdiği gerekçelerden diğeridir. içerisinde tasvirler ve köpek bulunan eve melekler girmez diyerek kapıda beklemiştir.

  hz. muhammed'in cebrâil ile görüştüğüne, ondan âyet-i kerîmeleri bizzat dinleyip okuduğuna inanan yüz milyonlarca insanın gerçekliğine inanmasının gayet normal olduğu bir tesbittir. iki cihân saadetinin anahtarı yüz milyonların sevgilisi peygamber aleyhisselâma hâşâ dümbelek diyenler anlayamazlar bunu.
 • köpeğimin ayakkabı katili olduğunu biliyordum ama melek savar özelliğinden haberim yoktu. aferin kizima, biz de işe yaramaz diye dalga geciyorduk.