şükela:  tümü | bugün soru sor
  • düşünülenin aksine köpekler için çok faydalı ve yapılması elzem olan işlem.

daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını sağlamak, eşleşme isteğine bağlı evden kaçma, yüksekten atlayıp düşme, aşısız hayvanlardan hastalık kapma gibi problemlerin ve plansız yavruların önüne geçmiş olunur böylelikle.

en önemlisi de meme , yumurtalık, rahim ve testis kanseri riski büyük ölçüde azaltılmış olur.

kadıköy belediyesi'nin acıbadem deki evcil hayvan sağlık merkezinde; sahipli köpekler için de kilosuna bağlı olarak 400 tl civarı bir ödeme yapılarak, önceden yapılan tam kan testi, hemogram, böbrek ve karaciğer enzim testlerinin uygun çıkması şartıyla kısırlaştırma operasyonu yapılıyor. 10 gün içinde de randevunuzu alıp operasyonu yaptırabiliyorsunuz.

acıbadem evcil hayvan sağlık merkezi iletişim no: 0216 325 17 32
  • köpekler için ne kadar sağlıklı olduğunu merak ettiğim şey. 3 yaşında bir şitzum var. evden kaçmıştı 1 aydır yoktu geri geldi. kendisi erkek. acaba kısırlaştırmalı mıyım bilemiyorum. faydalı diyen var zararlı diyen var. hayvanın doğasına müdahale etmemeli miyim? bu arada kendisini 8 ay evvel sokakta bulup sahiplenmiştim. köpekler hakkında uzman bir kişi olmadığım için bilenler varsa belki yardımcı olurlar diye buraya da yazıp sormak istedim. fikri olan yeşillendirirse sevinirim.
  • dün itibariyle 1,5 yaşındaki akbaş - labrador melezi kızıma uygulattığım işlem. köpek sağlığı açısından, en azından kanser riskini minimize etme gibi büyük faydaları olan eylem. konu hakkında bir google araştırması sağlık açısından tereddütleri gidermek için yeterli olacaktır.

bunun yanında doğal yaşamına müdahale konusunda vicdanım sızlamıyor da değil ama basit düşünürsek benimle yaşamaya başladığı andan itibaren o müdahaleyi gerçekleştirmedim mi? ayrıca kısırlaştırmasakta çiftleşmesini engellemek zaten doğal yaşamına müdahale değil midir?

ameliyatı gayet başarılı geçti, kendisi çok yorgun şimdilik. ameliyat sonrası her şey yolunda giderse 5 - 6 günlük bir iyileşme süreci öngörülüyor. yaşanacak fizyolojik ve psikolojik gelişmeleri, konu hakkında soru işareti taşıyan yazarların faydalanması adına elimden geldiğince güncelleyeceğim.

edit 1: ameliyat sonrası ilk iki gün zorlu geçiyor. özellikle beslenme konusunda sabırlı olmak gerekebilir, 1-2 gün yeme içmenin azalması ve hatta durması mümkün, 3 gün sonrasında panik yapmaya başlayabilirmişiz. bu sorunu çözmek için mama üzerine et ya da tavuk suyu dökebilirsiniz, bizde çalıştı. ilk hafta dikişlerin iyi korunması adına bandajları kuru tutmak çok önemli, dolayısıyla gezintileri oldukça kısa tutmak gerekiyor. ev içerisinde yaşıyorsanız çiş, kaka kazaları yaşamak mümkün. boyunluk nedeniyle arkadaşlar kaşınmaya bir nebze daha çok bayılıyorlar. bir hafta sonrasında her şey planlandığı şekilde ilerlediyse dikişler alınıyor.

edit 1.5: hayvanın doğası ile oynamak konusundaki fikirlerimi yukarıda belirtmiştim. 100% doğru bulmuyorum, fakat insanlar ile bir mutualist ilişkiye başladıklarından beri köpeklerin doğaları illaki bozulmuştur. bu noktada bilimsel olarakta kısırlaştırmanın önemi ortadayken lütfen önyargılı davranmayın sayın arkadaşlar. davranış değişiklikleri ile ilgili gözlemlerimi edit 2'de paylaşacağım.
  • hayvanın doğasında olan bir şeyi yok etmek hayvan severlik değildir.
  • sokak köpekleri için uygulanması şart olan eylem.