şükela:  tümü | bugün
  • olay hangi ilde gerçekleşiyor merak ettirendir.

yıllardır labrador besliyorum. kışın soğuk günlerinde mamasını arttırıyorum biraz. onun dışında gayet sapasağlam duruyor. ıslanmadıkça veya rüzgar yemedikçe bir şey olmaz bu gibi cinslere. hele de bahsi geçen kangalsa, soğukta üşümeleri biraz tuhaf.

fakat yine de çok soğuk günlerde içeri almakta fayda var. evin içinde kangal duymadım; biraz tuhaf ama olsun.
  • hirdavatcilarda metrekarelik kalip halinde satilan, 3-5 liralik yalitim kopuklerinden alip kulubeyi kaplamak iyi bir baslangic olabilir. parcalayacagini dusunuyorsaniz onun ustunu de kontraplak veya butceye gore cinko levha ile kaplayabilirsiniz. sadece bunu yapmak bile kendi vucut isilarini korumalari acisindan yararli olacaktir.
  • - kulübenin kapısını mümkün olduğu kadar küçültmek

- kulübenin kapısına pvc şerit perde uygulamak (google'da bu isimde aratabilirsin resimlerden ne olduğu anlaşılacaktır)

- kulübeye rüzgarın girebileceği delik, çatı veya taban aralığı varsa bunları kapatmak.

- zemine kauçuk uygulanması ve üstüne eski halı vs uygulanması (büyük bir veya birkaç kauçuk paspas ters çevirip kullanılabilir), kulübe içinden yan ve üst cephelere ısı izolasyonu yapılması (strafor ile olabilir)

- kulübenin kışın gündüz güneş alan, rüzgardan korunaklı bir noktaya koyulması (mümkünse kapısının güneye bakması). bu olmuyorsa, kulübeyi kapısı bölgedeki hakim rüzgarın gittiği yöne bakacak şekilde yerleştirmek
  • kulübenin içine yağlı radyatör koyup üstüne battaniye sarmak, karlı günlerde çalıştırmak.