şükela:  tümü | bugün
 • cocuk sahibi olmaya çok benzeyen durum. çünkü köpek ortalama 12-13 sene yaşayabilen ve hiç büyümeyen bir çocuktur.

  (bkz: kopege insan muamelesi yapmak)
 • ilk gunlerde bir sevinc ve saskinlikla baslayan, daha sonra yorucu gunler gecimenize ve en sonda da ailenizde simarik bir yeni uyeye sahip oldugunuzu farketmeye varan sürectir.

  daha detaylı anlatmak gerekirse:

  - sevinc donemi (yavru kopek icin hazirlik yapilir. yatagi, tasmasi, mama kabi, oyuncakları alinir, kopek eve getirilir. herkes mutludur)
  - şaşkınlık donemi (bu isin o kadar da kolay bir sey olmadıgının kavrandıgı dönem. vıyaklar şıçar batırır)
  - azim dönemi (yavru kopeginiz saga sola kaka yapar. pesinden kosar gazete egitimi verirsiniz. diger yandan da kakayi cisi temizlersiniz. o tuvalet egitimi o kadar kolay verilmemektedir tabi ki. ama azmedip sürdürürsünüz kopek sahibi olmayı)
  - yaşasın eğittim donemi (kopeginiz az da olsa tuvalet egitimi almistir. gel komutunu duyunca pıtı pıtı koşup gelir. siz de egittiğinizi sanirsiniz. )
  - keske almasaydim donemi (yavru kopeginiz tum enerjinizi alir. sosyal hayatiniz kalmaz. eviniz darmadagindir. oralar buralar kemirilir. emre itaat etmez. mutfaktan araklama yapmalar, dolaptan corap kacırıp salona getirmeler donemidir. pes etme noktasina cok yakinsinizdir.)
  -son bir sans veriyorum donemi (dışarıdan basit gibi görünen kopek sahipliğini becerememek size koyar. ve biraz daha sabredip ustesinden gelip onu egitebiliceginizi dusunur ve ya sabir dersiniz. bu arada süt disi kasiniyor diyerek kemirmelerini hosgoruyle karsilarsiniz. nasilsa gececektir diye)
  -alisma donemi (kopeginiz artik genc bir kopek olmustur. süt disleri cikip yerine baba baba disler cikmistir. sizinle uyumaya baslar. yalnız oldugunuz geceler dizinizin dibinde size masum masum bakar. artik evin bir parcasidir.döktügü tüyleri temizlemek size zulum gelmemeye baslar. tebrikler bir kopek sahibisiniz)
 • bazen "oglum simdi seni kime biraksam da bir yere gitsem" dediginiz ev arkadasiniz olabilir. yalniz kalamaz, sosyal hayvandir bunlar. bu eylem, yahu sikildim, bugün de gezdirmesem ne olur ki diyenler tarafindan yapilmamalidir. köpekler çisini tutmaktan dolayi prostat olur mu bilinmez ama "bugün de yapmayiversin" diyen köpek sahibi kisiler vardir. kendilerini kiniyorum ve onlara laflar hazirladim
 • köpek olmayan bir evde yemek yerken bir eksiklik hisseder insan önce.. farkedersin ki ayak dibinde heyecanla bekleyen tüylü hayvan eksik. bunun rahatlık sağlaması gerekirken sen tedirgin olursun, aynı tadı vermez o yemek. özletir kendini her dakika şerefsiz..
 • aşk gibidir.dünyada sınırlı sayıda insanin yaşayabileceği ayricalikli bir sevgidir.sabahlari mutlu uyanmak ve 24 saat boyunca her zaman gülebilmektir.
 • bildiğin kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir şeydir. değişik bir bağlılıktır.sana muhtaç,en çok sevgine, doyurmana,bakmana muhtaç seni sonsuz ve karşılıksız seven bir canlı sahibi olmaktır.o gözlerdeki bakış,sizin durmadan ona birşeyler anlatmanız onun da kafasını yana eğerek(bkz: kopeklerin son dedigini anlamadim hareketi)bıkmadan yanınızda durması,tanıdıgınız birçok insandan daha düşünceli ve hassas olması,nankör olmaması gibi çok güzel hediyeleri olan durumdur.
 • ne kadar alakalıdır bilinmez ama serbest çağrışım bir sanattır, evet.
  (bkz: köpek çekmek)
 • köpek sahibi olmak, bedeninizde kocaman bir yer açar kendine - sonra köpek gittiğinde o yerin boşluğu hiç dolmaz, yarası kapanmaz, koca bir çukurla kalırsınız kalbinizde...