şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerika'da yaşanan köpek saldırılarını azaltmak için çalışan dogsbite.org sitesinin 2018 mayıs ayı raporuna göre;

  -amerika'da 2005 - 2017 yılları arası köpek saldırılarınında pit bull oranı %65.6 iken, onu %10.4 ile rottweiler ve %4.6 ile german shepherd izliyor.

  -ölümle sonuçlanan saldırıların %48'nde kurbanın 9 yaş ve altı olduğu gözüküyor.

  dogsbite.org rapor linki

  "philadelphia, port richmond bölgesinde, dün gerçekleşen olayda 2 yaşındaki bir çocuk 5 pit bull cinsi köpeğin saldırması sonucu, yoğun kan kaybından yaşamını yitirmişti. köpeklerin sahibi olan çocuğun teyzesi ve evdeki diğerleri de saldırıyı durdurmaya çalışırken yaralandılar. polisler saldırıyı durdurmak için olay yerine geldiklerinde ateş açarak bir köpeği öldürmüş, iki tanesini de yaralamışlardı.

  benzer bir olay geçen mayıs ayında florida'da yaşanmış, 8 aylık bir bebek babannesinin pit bull cinsi köpeği tarafından öldürülmüştü."

  haber linki

  edit: dikkatinizi çekerim, bu çalışma ölümle sonuçlanan vakalar üzerinde yapılmış, her köpek saldırıları ve onların istatistiklerini içermiyor. en çok saldıran köpek türü yine pit bull olabilir de, olmayabilir de. buradan yapılabilecek bir çıkarım, pit bull cinsinin saldırdığı zaman işini "layıkıyla" yaptığıdır.

  edit-2: aman efendim "her gördüğünüz ingilizce yazı bilimsel değildir, paylaşmayın" denmiş. site nesneldir değildir, burada ortada yapılması o kadar da zor olmayan bir araştırma var. kayıt edilmiş ölümlü köpek saldırılarını bir araya getirince ortada yine bir veri oluşuyor. pit bull biyolojisi üzerine bir rapor değil ki bu. elinde daha iyi verileri olan bir araştırma varsa getir okuyalım, inceleyelim. duyan da mutfak alışverişlerini, aylık harcamalarını özgür demirtaş'a, aziz sancar'a hesaplatıyor zanneder.
 • pitbull güçlü ve cesur köpektir. insandan korkmaz. sopadan hoşttan anlamaz. taş atarsın geri çekilmez. hatta şu köpek kaçıran cihazlar var onlar da pitbull'da işe yaramaz. pitbull ayıdan kurttan kaplandan aslandan da korkmaz. mizacı öyle. o nedenle onu korkutarak yaklaşmayacaksın çünkü korkmaz. onun için bir tehdit olmadığını göstermek en doğru yaklaşım. seni tanımayan bir pitbull'a nasıl yaklaşılması gerektiğini şurada anlatmıştım:

  (bkz: sinirli bir pitbull ile yakınlaşmak)

  köpek bağlıysa önünden üç dört defa yürü. serbestse yukarıdaki gibi yaklaş. sakın eline sopa gibi bir şey alma. tepsi benzeri düz bir şey bu tip köpeklere yaklaşmak için ideal. bu yöntemle bütün asabi köpeklere yaklaşabilirsin.

  kısaca saldırmışsa saldırmıştır doğrudur. benim de 8 tane rednose pitbull'um var. saldırabilirler. köpeğin mizacı yumuşak değil fakat insanlar da o köpeğe nasıl yaklaşması gerektiğimi öğrensin.
 • dunyanın en dengesız hayvanı başdüşmanı da çocuklar ve diğer köpekler. 1 yıl hiç birşey şey yapmaz tamam alıştı dersınız bir gun bır bakmışsınız hasmını parçalayıvermiş . yıllardır edindiğim gözlem ve tecrube budur.
 • pitbull baskın ırk olarak kabul edilen bir köpek. dikkatli davranılması gereken bir hayvan her babayiğidin harcı değil. pitbull sahiplerinin çoğu bilinçsiz ağızlık ve tasmadan bihaberler. hali hazırda sokaktan sahiplendiğim 2 köpeğim var ama bir pitbulla bakmayı götüm yemiyor. barınaklar pitbull, boxer, rottweiler kaynıyor 2 gün besleyip caka satayım, havam olsun diye alıp sonra sokağa bırakıyorsunuz. yapmayın amk.
 • çok tehlikeli bir köpek cinsi. bir çok kez başka canlılara saldırdığını hem kendi gözümle hem de haberlerde gördüm benden uzak olsun bu hayvan.
 • “fakat insanlar da o köpeğe nasıl yaklaşması gerektiğimi öğrensin.“

  o köpeği de sahibini de skertirim. ondan sonra pitbull beslemek isteyen karaktersiz yüreksiz ibiş öğrenir, toplum içinde pitbul gezdirirken ağızlık tasma vs takması gerektiğini.

  züppeye bak lan, köpeğe ağam paşam çekmeyi öğrenmemiz gerekiyormuş. bi denk gelmiyorsunuz ki delik deşik edeyim o itini gözünün önünde.
 • bilinçsiz sahipleri tarafından bu canavarlara ağızlık takılmadığı sürece düşmeyecek oran. çoluğuna çocuğuna ya da kendisine canavarlarının çenesi kilitlenirse anca anlar bu sığır pit bull sahipleri.
 • aslında terrier'in başı çektiği istatistik.

  en çok ısıran tür terrierdir.

  pit bull , bulldogun kas gücü ve terrier'in saldırganlığını karıştırarak oluşturulmuş bir ırk.

  jack russell terrier'de aynı şekilde.

  bull terrier'de aynı şekilde.

  edit: kısaca, içinde terrier kanı bulunan her ırk ( küçük veya büyük) agresif ve saldırgan olmaya yatkın.