şükela:  tümü | bugün
 • amerika'da yaşanan köpek saldırılarını azaltmak için çalışan dogsbite.org sitesinin 2018 mayıs ayı raporuna göre;

  -amerika'da 2005 - 2017 yılları arası köpek saldırılarınında pit bull oranı %65.6 iken, onu %10.4 ile rottweiler ve %4.6 ile german shepherd izliyor.

  -ölümle sonuçlanan saldırıların %48'nde kurbanın 9 yaş ve altı olduğu gözüküyor.

  dogsbite.org rapor linki

  "philadelphia, port richmond bölgesinde, dün gerçekleşen olayda 2 yaşındaki bir çocuk 5 pit bull cinsi köpeğin saldırması sonucu, yoğun kan kaybından yaşamını yitirmişti. köpeklerin sahibi olan çocuğun teyzesi ve evdeki diğerleri de saldırıyı durdurmaya çalışırken yaralandılar. polisler saldırıyı durdurmak için olay yerine geldiklerinde ateş açarak bir köpeği öldürmüş, iki tanesini de yaralamışlardı.

  benzer bir olay geçen mayıs ayında florida'da yaşanmış, 8 aylık bir bebek babannesinin pit bull cinsi köpeği tarafından öldürülmüştü."

  haber linki

  edit: dikkatinizi çekerim, bu çalışma ölümle sonuçlanan vakalar üzerinde yapılmış, her köpek saldırıları ve onların istatistiklerini içermiyor. en çok saldıran köpek türü yine pit bull olabilir de, olmayabilir de. buradan yapılabilecek bir çıkarım, pit bull cinsinin saldırdığı zaman işini "layıkıyla" yaptığıdır.

  edit-2: aman efendim "her gördüğünüz ingilizce yazı bilimsel değildir, paylaşmayın" denmiş. site nesneldir değildir, burada ortada yapılması o kadar da zor olmayan bir araştırma var. kayıt edilmiş ölümlü köpek saldırılarını bir araya getirince ortada yine bir veri oluşuyor. pit bull biyolojisi üzerine bir rapor değil ki bu. elinde daha iyi verileri olan bir araştırma varsa getir okuyalım, inceleyelim. duyan da mutfak alışverişlerini, aylık harcamalarını özgür demirtaş'a, aziz sancar'a hesaplatıyor zanneder.
 • pitbull güçlü ve cesur köpektir. insandan korkmaz. sopadan hoşttan anlamaz. taş atarsın geri çekilmez. hatta şu köpek kaçıran cihazlar var onlar da pitbull'da işe yaramaz. pitbull ayıdan kurttan kaplandan aslandan da korkmaz. mizacı öyle. o nedenle onu korkutarak yaklaşmayacaksın çünkü korkmaz. onun için bir tehdit olmadığını göstermek en doğru yaklaşım. seni tanımayan bir pitbull'a nasıl yaklaşılması gerektiğini şurada anlatmıştım:

  (bkz: sinirli bir pitbull ile yakınlaşmak)

  köpek bağlıysa önünden üç dört defa yürü. serbestse yukarıdaki gibi yaklaş. sakın eline sopa gibi bir şey alma. tepsi benzeri düz bir şey bu tip köpeklere yaklaşmak için ideal. bu yöntemle bütün asabi köpeklere yaklaşabilirsin.

  kısaca saldırmışsa saldırmıştır doğrudur. benim de 8 tane rednose pitbull'um var. saldırabilirler. köpeğin mizacı yumuşak değil fakat insanlar da o köpeğe nasıl yaklaşması gerektiğimi öğrensin.
 • dunyanın en dengesız hayvanı başdüşmanı da çocuklar ve diğer köpekler. 1 yıl hiç birşey şey yapmaz tamam alıştı dersınız bir gun bır bakmışsınız hasmını parçalayıvermiş . yıllardır edindiğim gözlem ve tecrube budur.
 • pitbull baskın ırk olarak kabul edilen bir köpek. dikkatli davranılması gereken bir hayvan her babayiğidin harcı değil. pitbull sahiplerinin çoğu bilinçsiz ağızlık ve tasmadan bihaberler. hali hazırda sokaktan sahiplendiğim 2 köpeğim var ama bir pitbulla bakmayı götüm yemiyor. barınaklar pitbull, boxer, rottweiler kaynıyor 2 gün besleyip caka satayım, havam olsun diye alıp sonra sokağa bırakıyorsunuz. yapmayın amk.
 • çok tehlikeli bir köpek cinsi. bir çok kez başka canlılara saldırdığını hem kendi gözümle hem de haberlerde gördüm benden uzak olsun bu hayvan.
 • bu sosyal medyadaki pitbull takıntısını apaçi takıntısı olarak görüyorum. dünyada acı ve ıstırap yaratma anlamında muhtemelen küçük bir yüzdeyi oluşturuyorlardır, ama apaçilerde köpek gibi canlıları denetleme, kontrol etme isteği var, (belirli özelliklerinden dolayı pitbull besleme meraklıları da bu grubun için de) bu da onun yansıması gibi duruyor. sanırım kendi yıkıcılığına en yakın rakip olarak görüyorlar, bir de çok göz önünde, onu ortadan kaldırıp kendi şanının sürmesini istiyor içten içe. ereksiyon problemleri yaşayan avcıların en sağlıklı ve cüsseli aslan, kaplan vs. gibi türleri öldürüp zafer pozu vermeleri gibi. veya samsun'da domuz linç edip "mahallenin kahraman delikanlıları" pozu veren çomarlar gibi. çomarlar ve apaçiler kendilerine böyle problemler yaratıp/seçip sonra onu çözüp dünyayı kurtardım tatmini yaşarlar, zafer pozu verirler, anadolu çomarlarından taktir toplarlar. ota boka aşırı nüfus deyip ucuz yoldan sistem eleştirisi yapanlar da bunun içinde. asıl sorunun ne olduğunu teşhis edemeyip, veya onun sorumluluğundan kaçıp bu tip yapay gündemlere atılarak "ben de bu dünyanın önemli bir parçasıyım, pitbullarla (pitbull x olsun) dolu bu tehlikeli dünyada sorunu çözmek için uğraşıyorum" mesajı verirler.

  pitbulları toplayıp yakalım, yıkalım, parçalayalım ama suç oranı azalmayacaktır. hayvanlara yönelik her türlü kötü muamele, insanlara yönelecek şiddetin de habercisi. bilimsel olarak net bir bilgi.

  bu arada pitbull savunucusu vs. de değilim, evcil hayvan diye bir şey olmaması gerektiğini düşünüyorum. kısırlaştırılıp, sayıları azaltılıp insan egosundan kurtarılmaları gerekir.
 • “fakat insanlar da o köpeğe nasıl yaklaşması gerektiğimi öğrensin.“

  o köpeği de sahibini de skertirim. ondan sonra pitbull beslemek isteyen karaktersiz yüreksiz ibiş öğrenir, toplum içinde pitbul gezdirirken ağızlık tasma vs takması gerektiğini.

  züppeye bak lan, köpeğe ağam paşam çekmeyi öğrenmemiz gerekiyormuş. bi denk gelmiyorsunuz ki delik deşik edeyim o itini gözünün önünde.
 • bilinçsiz sahipleri tarafından bu canavarlara ağızlık takılmadığı sürece düşmeyecek oran. çoluğuna çocuğuna ya da kendisine canavarlarının çenesi kilitlenirse anca anlar bu sığır pit bull sahipleri.