şükela:  tümü | bugün
 • çinliler kara burunlu köpeklerin daha lezzetli olduğunu söylerler.
 • (ara: kopek eti)
 • korelilerin gururla anlattigi eylem
 • çin, filipinler, tayland, kore ve vietnam kısaca hemen bütün uzak doğu'da rastlanılabilecek bir beslenme geleneği.

  uzak doğulular domuz veya at kesmekten farklı olmadığını iddia ettikleri köpek kesimini batılıların yamyamlıkla eşdeğer bulmasına ve vahşet olduğunu düşünmesine tepki duyarlar.

  biz de 5 kiloluk süt kuzularını ve bilek kadar bonfile verecek buzağıları katlediyoruz. ve etlerinin yumuşaklığından gururla bahsediyoruz. yaman bir çelişki nitekim.

  kaynaklar ve resimler:
  (dikkat resimlerin büyük kısmı hiç iç açıcı değil)
  http://www.japantoday.com/…/?content=comment&id=202
  http://www.aapn.org/fooddogs.html
  http://www.koreananimals.org/news1.htm
 • efendim her milletin damak tadı farklı, zevki farklı. kimisi sümüklü böceğin içini yağla doldurur, kimisi çekirge kızartır, kimisi solucan çorbası yapar, kimisi at etine bayılır, kimisi köpek yer.

  bizler nasıl alabalık çifliğine gidip su balığı yiyeceğim diyorsak uzakdoğulularda da köep çiftliği mevcutmuş. gidip oraya kafesleri gezip şu kara burunluyu alayım diyormuşsun* yarım saate kesilip, pişirilip servis yapılıyormuş.

  evlerinde süs köpeği besleyenler bu beslenme tarzını anlayamasa da... yiyor işte adamlar ve bizler köpek de yenir mi sorumuzu kordon bağı yediklerini öğrenince yamyam mısınıza çeviriyoruz.
 • çinli bir arkadaş neden köpek etini tercih ettiklerini şöyle anlatmakta: bizim oralar soğuk, çok soğuk. hele orta kesimdensen donup ölürsün kış aylarında. köpek eti daha çok enerji içeriyor diğer etlere göre, sıcak tutuyor, enerji veriyor, üşümüyorsun. daha kaslı, daha sinirli bir et ama sıcaklık için yenir doğrusu.

  (bkz: afiyet olsun).
 • elbette kötü bir şeydir. ama her kötü şeyin bir de iyi tarafı vardır. hayatımı değiştiren kitap "11 günde ceo olmak sizin elinizde"de köpek yemekle ilgili çok sevdiğim bir bölüm vardır. izninizle paylaşmak istiyorum, bir ürün müdürü umutsuz dostumuzu daha ceo yapabilirsem ne mutlu bana:

  "çinli bir arkadaşa sordum, sizin oralarda köpek yiyenleri haberlerde filan gösteriyorlar mı? tabii ki hayır, dedi, gösterecek başka haber mi kalmadı dostum? sevgili xingjian gerçekten çok heyecan verici bir ülkeniz olmalı, dedim, biz ise monoton bir hayat yaşıyor, cumhurbaşkanımızın adını bilmiyor, osuranı tebrik ediyoruz. 'aa neden öyle diyorsun ki?' dedi.

  'bak bizim oralarda bir laf vardır' dedim, 'köpeğin insanı ısırması değil, insanın köpeği ısırması haberdir. ama bunu bile haber olarak görmüyorsunuz.'

  'sevgili dostum, bizim buralarda da köpeğin insanı ısırması haberdir' dedi, 'ben de sizin ülkenize gıpta ile bakıyorum.'

  şok oldum. yüzüm mosmor oldu, gerçekten utanmıştım. atasözü aklıma geldi, komşunun tavuğu kaz görünür. anne ve babamın tüm ısrarlarını rağmen atasözlerine asla değer vermemiştim, hakir görmüştüm, işte şimdi bunun acısını çekiyordum. bu bana büyük bir hayat dersi oldu. o günden sonra atasözlerimize sahip çıkmaya başladım. yaşam kalitemde müthiş bir artış oldu, hayata umutla bakıyordum şimdi, her anımı dolu dolu yaşıyordum. ertesi gün ceo olmuştum"

  11 günde ceo olmak sizin elinizde, istanbul, umut yayınevi.
 • sicak yenirse hot dog olur.
 • uzak dogu ulkelerinin garip delicacylerinden biri. daha da acaipleri de var. canli maymun beyni yemek gibi.
 • iki kişi konuşurken üçüncüye düşendir.

  edit: evet, başlık bile sinirlerimi bozmaya yetti. yiyecek başka şey mi bulamıyorlar? birbirlerini yesinler.