• rafta gördüğünüz an aklınıza belgesel ya da national geographic tarzı bir eser izlenimi veren kitap. ama şöyle de bir durum var ki kitabı rafta görme şansınız çok düşük, yalnızca internetten bulabiliyorsunuz.

kitapta bol bol kadın, intihar, emily dickinson ve sylvia plath var. bu kombinin çok normal olduğunu da bilen bilir zaten.

okuduğum en çarpıcı kitaplardan birisi.
  • okuduğum en abartılmış kitaplardan birisi. ikidir aynı hatayı yapıyorum; edebiyattan çok uzakta kaldığımı düşünüp, durup dururken aşırı bir övgüyle bana tavsiye edilen kitapları okuyorum. tabii kendimce seçkilerinin iyi olduğunun düşündüğüm okurların tavsiyesi üzerine. yine de büyük aptallık.
    depresyon, depresyon, depresyon, seks, köpekbalığı belgeseli, fotoğrafçılık, sylvia plath, torino, po nehri vs vs. tekrar depresyon. yazarken bile içim sıkıldı. kitaptan çıkardığım tek önemli tespit şu: kültürel yozlaşma küresel hal almış, sadece türkiye için geçerli değilmiş.
    okuma disiplinini ayakta tutmak için toplu taşımada, kalabalık ortamlarda okunabilecek ödüllü kitap (madame figaro kadın roman kahramanı ödülü 2010). kitap hakkında daha nesnel pek çok şey yazmak isterdim ama beklentilerini yüksek tutarak okumak isteyen başka okurları uyarmak istedim: abartılacak hiçbir şey yok kitapta. açın bir belgesel seyredin çok daha iyi.
hesabın var mı? giriş yap