şükela:  tümü | bugün
  • 20. istanbul tiyatro festivalinde farklı konusuyla ilgimizi çeken ceren ercan'ın yazdığı ve mark levitas'ın yönettiği köpeklerin isyan günü 21-22-23 mayıs tarihleri arasında tatbikat sahnesinde izlenebilir. her izlediğimde kendisine hayran kaldığım elif ürse'nin oyuncu kadrosunda bulunduğu oyunun diğer oyuncuları ise; zuhal gencer erkaya, kanbolat görkem arslan, sercan gülbahar.

"o sabah nişantaşı'nda, köpek gezdiricisi olarak çalışan genç, bir kehanet fısıldar; lüks mağazalar ile ışıltılı vitrinler arasında görünmez olanlara dair... semtteki eski bir apartman dairesinde yaşayan yaşlı kadın, bakıcısı tarafından ölü bulunur. küçük lüksleri için hiç durmadan çalışıp, yıpranan evliliğiyle boğuşan suzan'ın, annesinin ölümünden haberi yoktur. köpekler semti saran kehanetin izini sürerken, geçmişin seçkinleriyle bugünün kazananları arasındaki çatışmaya ve her devrin kaybedenlerinin hikayelerine uzanırız."

http://tiyatro.iksv.org/tr/program/483
  • içimin mayıs sıkıntısına çok iyi geleceğini bildiğim,aylar öncesinden merakla beklediğim ama biletleri satışa çıkar çıkmaz tükenen oyunu genel provalarında izleyebilmek benim için çok özeldi.
    köpeklerin isyan günü;ismiyle uyumlu karşılıyor izleyeni,puslu gri bir hava,asi,keskin bakışlar.
    sınıfsal,varoluşsal,kişisel,içsel mücadelelerin içiçe geçtiği,detay detay,incelikle işlenmiş bir çok şeyden bahsediyor oyun ve sizde adeta o detayları kaçıracakmışsınız hissi uyandırarak ''aç gözünü'' diyor!
    geçmişten mektuplar,hikayeler,sesler,aşina olduğumuz günümüz görünmezlikleri,içinden akıp geçtiğimiz hayat atmosferiyle harmanlanıp güzel bir tat bırakıyor.
    oyuncular,oyunculuklar çok başarılı ama bence (bkz: elif ürse)'nin performansı fazlasıyla öne çıkıyor ve bir kez daha kendisine hayran kalıyorum.
    son zamanlarda izlediğim en iyi oyunlardan birini yaratan,
    (bkz: ceren ercan) ve (bkz: mark levitas) başta olmak üzre tüm ekibi tebrik ederken,oyunun bende dinleme isteği uyandırdığı parçayı dinliyorum...
    (bkz: incelikler yüzünden)
  • dünkü gösterimde maalesef bir oyuncu başına düşen tekerlekli dekor yüzünden yaralanmış, oyun yarıda kalmıştır. herkes için üzücü bir deneyimdi. oyunun başından beri hareket ettirilen o kocaman dekorlar beni bile gerdi. acaba bunun olabileceğini öngörmek çok mu zordu? geçmiş olsun diyorum yaralanan arkadaşa.