şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tanım: 2015 yılında kolektif kitap tarafından türkçeye çevrilen (bkz: cervantes) eseri.

    kitap, kötü geçmişlerden gelen iki köpeğin bir manastırda çalışmaya başlamasından sonraki süreçte iki geceliğine, sihirli bir şekilde konuşmaya başlamalarını konu alır. yoğun bir şekilde hiciv içeren öykü insanların ahlaksızlıklarını, ikiyüzlülüklerini, yozlaşmalarını iki köpek aracılığıyla biz insanlara aktarıyor. kitap tarz olarak (bkz: hayvan çiftliği)'ni andırıyor , ancak çok uzun süre önce yazılmış bir versiyonu gibi.

    talihsiz bir evlilik yüzünden hastaneye düşen bir teğmen hasta yatağında yatarken sokakta iki kişinin konuştuğunu duyar. sohbetin çekiciliğine kendini iyice kaptıran teğmen konuşanların aslında hastanenin bekçi köpekleri olduğunu anlar ve bu mucizevi sohbeti kağıda aktarır. bir süreliğine konuşma kabiliyeti kazanan iki köpek başlarından geçenleri anlatırken insanlığın derin mevzularına değinirler: ahlak, yozlaşma, dedikodu, haset, talih, onur, sinsilik, tahakküm... cervantes'in yaşadığı dönem ve ülke üzerine yoğun bir hiciv içeren bu uzun öyküsü, bütün bir insanlık tarihinin (ve muhtemelen geleceğimizin de) güzel bir eleştirisine dönüşüyor.
    (tanıtım bülteninden)
  • insan denen aşağılık cinse köpeklerin gözünden bir bakıştır. hoştur. özellikle çobanların koyunları parçalayıp suçu kurtlara atıp kendileri koyunun en iyi taraflarını metreslerine yedirirken köpeklerin dayak yemelerini sağlamaları mük hem mel bir insanlık betimlemesidir.