• ben de çocuk istemiyorum mesela plajlarda. mümkün müdür?
    başka bir yere bıraksın insanlar çocuklarını, bakıcı tutsunlar vs. çünkü çocuklar çok gürültü yapıyor ve ses kirliliğine neden oluyor bence.
    ayrıca çocuk dediğiniz şey altına yapar, sıçar işer kusar, bence bunlar sağlığı tehdit eden şeyler. gelişigüzel işeyip sıçan, her an kusabilecek çocukları plajlarda istemiyoruz.
    çocuk kabul edilmeyen otellere git diyenler de rica ediyorum evcil hayvan kabul etmeyen özel plajı olan otellere gitsinler.

not: bir kedi insanı.

edit: şu yazdığımı ciddiye alıp çocukla gelmesin ne demek falan diyenler olmuş. ironi arkadaşım, ironi. bu dünyada insandan daha gürültücü ve pis bir canlı yok. bunu anlamanız için ironi.

debe editi: eğer aranızda dokuz eylül öğrencisi olan veya orada tanıdığı olanlar varsa, o okulun; "deu iibf sosyal sorumluluk topluluğu" adında bir öğrenci topluluğu var. sokak hayvanları dahil ellerinden geldiğince herkese yardım etmeye çalışıyorlar. bilginiz olsun arkadaşlar..
  • plajların kendi isteği doğrultusunda düzenlenmesini, elden geçirilmesini isteyen yazar beyanı.

plajlarda güneş gözlüklü erkek de istemiyormuş kendileri. son başlıkları ve entryleri de hep tatil, yaz, güneş falan. ilginç. giriyi okumadım bile.

iyi tatiller tamam.

edit: içimde kalmasın; hayvan düşmanı yazar talebi.
  • bir hayvansever olarak yukardaki istegin makul oldugunu dusunuyorum. turkiye'de yalniz bunu halk plajinda yapamazsin cunku sonucta halk plaji, kopegi olan kopegiyle, kedisi olan kedisiyle gelebilmeli. belki bazi kismi hayvanlarin gecisine yasaklanabilir bilmiyorum bir cozum bulunur. yurtdisinda plajlarin bir cogu ozel ve ozel plajlarin bazisinda kopeklere izin vardir bazilarinda yoktur herkes tercihine gore gider. hatta 2 sokak otemizde kopeklerin girmesinin yasak oldugu bir park var (ozel degil), oraya aileler cocuklarini bebeklerini goturup piknik yapiyorlar, bebekler gonul rahatligiyla emekliyor. 3 blok yaninda da kopek parki var sadece kopekler giriyor ve tasmasiz dolasiyorlar. medeniyet iste...
  • akşama kadar denize girip, sonrasında hiç lavaboya gitmeyen insanları gördükten sonra köpek değil insanların denize girmemesi gerektiği taraftarıyım.

yoksa denizde yaşayan hayvanlara göre köpek onlara en yakın cins,
    esas biz oraya ait değiliz.

10 defa lavaboya gidiyorum , bakıyorum denizin içine giriyor hareketsiz duruyor, insanların olmadığı yerlerde yüzüyorum,yanıma bir köpek gelirse hiç rahatsız olmam, köpek toprağa çiş yapar en azından.

sonra diyorlar sivilcem denizde geçiyor,tabii geçer o kadar idrarla yıkanan ciltte sivilce mi kalır.

(kremlerin içinde kullanılan madeler)

edi; köpek tüyü ise konu; insanların vücudunan dökülen kıvırcık kılların ağzımıza girmediğini düşünmek imkansız.
    millet godzilla gibi
  • köpekler ak ise katilacagim istek.

(bkz: akit)
  • yine çok sevdiğim bir başlık oldu. benim köpeğim senin çocuğundan temiz diyenler, siktirin gidin insanlar da işiyor diyenler. olm sizle harbiden aynı evreni paylaşmak denk gelmek cidden çok boğucu bir durum ya.

biri örnek vermiş avrupa'dan köpek giremeyen ve köpekle girilen ayrı plajlar var diye. lan zaten olması gereken normal olan bu. ülkede kimse olmasını gerekeni yapmıyor ve tepki verilmesi gereken şeye tepki vermiyor.

yani köpekten ölümüne korkan birinin plaja gitme hakkı hayvanseverlere göre yok.

kendi özel alanına başkasının sorumsuzluğu yüzünden bir hayvanın girmemesini isteme özgürlüğü yine yok.

eee ulan her allahın günü niye özgürlüklerimiz gidiyor bu ülkede diye kafa sikiyorsunuz. siz de elinize güç geçince özgürlük siken tiplersiniz.

tüm bunları geçtim ben yüzerken bir başkasının köpeğinin gelip üzerime atlayıp benle oyun oynamak istemesinden hoşlanmıyor olabilirim. amk dünyasına iki gram keyif yapacağım yüzeceğim diye bir de hiç tanımadğım insanların sorumsuzluğu ile uğraşmam çok doğal bir durum yani size göre

onlar köpeklerine tasma takmasınlar, denizde sahip çıkmasınlar suçlu ben olayım. sizin düşünce yapınızı sikeyim ya.
  • (bkz: çocuksuz plajlar istiyoruz) diyerek arttırdığım ilginç taleptir.

baştan edit: şahsımi çocuk düşmanı ilan etme ihtimali yüksek olan insan düşmanlarının heveslerini kursaklarında bırakmak adına baştan diyorum ki, çocuk düşmanı değilim.

her şeyin bir yeri ve zamanı olduğunu ve de demokrasinin sınırsız olmadığını, bir insanın demokratik haklarının başladığı yerde diğer insanların demokratik haklarının bittiği gerçeği ışığında, ne bencilce ne vicdansızca ne de antidemokratik bir istek olup tersine bireysel özgürlükler bağlamında değerlendirildiğinde haklı bir talep olduğu görülecek istektir.

çocuk seven ve bakan insanlar yaşamlarını bu doğrultuda bicimlendirirler. nereye gitseler ve ne yapsalar çocuklarını da işin içine katarlar. onların çocuğu var ya, kendileri dışındaki insanların da buna katlanmasını isterler. çocuk sahibi insanların bile bazı durumlarda çocuklar ile ayni ortamı paylaşmaktan veya çocuk sahibi olan insanların yapıp ettiği her bir şeyi tasvip etmekten hoşlanmadiklari bir gerçektir.

çocuk sahibi insanların en istismar ettikleri konuların başında ise, gittikleri her yere çocuklarını da getirme istek veya inat ya da dayatmalaridir. savunmaları ise, çocukları birakacak bir yerleri olmadığı yönündedir. haklı olabilirler belki ama her şeyi yapma hakkı vermez bu durum onlara.

şahsımin ve birçok insanın en muzdarip olduğumuz konulardan birisi plajdaki çocuklardır. ruhsal sağlık açısından sakıncalı olduğu gibi güvenlik bakımından da tehlikeler ihtiva etmektedir, plaja çocuk getirmek.

türlü hastalıklara sebep olmaları veya kendileri hasta olmaları, hatta boğulmaları işten bile değildir. öte beri idrar yapmaları ve kakalarini da gelişi güzel yapmaları, hoş değildir. sağa sola koşturup plajda uzanmış insanların üzerlerine su sıçratmaları, kafalarına top, oyuncak vs fırlatmaları ise tam bir felakettir.

sakin kafa ile plajda kitap okumak istersiniz ama çocuk ağlaması, çığlığı ile irkilirsiniz. şehirde zaten bin bir türlü sesle beyninin tecavüze uğrar, bari plajda sessizlik istemek çok şey mi istemektir ki.

ebeveynlerin bu çocuklara mukayet olmamaları, aslında bu konuda çocuk sahiplerinin ne denli tedbirsiz ve gayriciddi olduğunu göstermektedir. o çocuklar denize girerler. yanınızdan sular sıçratarak koşarlar. sakızlarını, dondurmalarına kuma yapıştırırlar, sağı solu kazıp çukur açarlar. o kumlarda köpekler yuvarlanır. bir düşünün, sakız yapışmış, vıcık vıcık dondurma şeker bulaşmış kumda köpeğinizin oynadığını ve bu pisliklerin tüylerine yapıştığını, veya çocukların sağda solda unuttuğu kaybettiği minik oyuncakları yutup, zararlı yiyecek artıklarını yiyip hasta olduğunu.

sonuç itibarıyla kimse kafasına göre ne kurallar koyabilir nede, koyulmus kuralları keyfine göre yontabilir.

--------------------------------------
    bir de böyle okuyunca ne saçma geliyor değil mi? doğa tüm canlılarındır, deniz tüm canlılarındır. kimse hiç bir hayvanın ya da insanın doğa nimetlerinin özgürce tadını çıkarma hakkına, insanların köpeğiyle, çocuğuyla birlikte denize girip eğlenme hakkına, sözle, fikirle, fiille saldırmamalı, engel olmaya çalışmamalıdır zira böyle bir hakkı yoktur. baktın yakınında köpek var, rahatsız oluyorsun, topla tasını tarağını havlunu 20 metre öteye git. baktın etrafta yaramaz sinir bozucu bir kaç çocuk var, toplan git daha uygun bir yerde güneşlen. koca plaj illa ki bulursun huzurlu bir nokta. bunlar büyütülecek meseleler değil.
  • çocuklardan nefret eden biri olarak o zaman çocuklar da gelmesin nasıl bir argüman lan. abi köpekten korkan biriysen atıyorum hayvanseverlere göre sokağa çıkmaman gerekiyor, plaja gitmemen gerekiyor çünkü onların hayvanları dışında özel alanların zerre önemi yok. sen kimsin yani. köpekten korkuyorsan banane.

plajda yatarken bir sokak köpeği gelse severim oynarım hatta denize bile girerim oyun oynarım onla. ama sahibi olan bir köpek gelip beni rahatsız ederse gerekirse karakolluk olurum neden çünkü köpeğin sahibi kendinde her hakkı gören bir oropsu evladı olduğu için.

aaa köpek ne sevimli ama niye rahatsız oluyorsun konusu değil. ben bireysel olarak özel alanııma başkasının sorumluluğunda olan bir hayvanın girmesini istemiyorsam bu benim en doğal hakkım lan. sen nasıl bunu eleştirebiliyorsun.

bir de sen de gelme o zaman, çocuk da gelmesin demiş argüman olarak aksdjsa olm çocuğun anası babası iyi bir aile olamadı, sorumsuz diye sen de köpeğine karşı mı sorumsuz olacaksın. herkesi rahatsız ettireceksin böyle mi intikam alınıyor kaldı ki benim çocuğum yok amk. sen niye beni rahatsız etme hakkını kendinde buluyorsun bu kadar rahat?
  • iki tane köpeğim var. köpeklerimi plaja insanların olmadığı zamanlar götürürüm. ya çok erken saatte gündoğumunda gideriz ya da akşam gün batımında. çünkü insanların çoğu rahatsız oluyor ve ben bunu biliyorum.

plajda köpek istemeyen insanlara karşı şu yukarıda okuduğum gözü dönmüş tepkileri görünce bazı evcil hayvan sahiplerinin gerçekten patolojik olduğunu düşünmeye başladım.

köpeklerimi ve kedilerimi çok seviyorum ama, insanlar (ya da çocuklar) ile evcil hayvanların karşılaştırılmasını doğru bulmuyorum.
  • beyin devrelerimi yakan bir olay. adamlar plaj bulmuş köpeksiz olsun istiyor. biz çeşme paşalimanı'nın da beach clup mafyası yüzünden denize 120 metre mesafeli evimizde denize girecek yer bulamıyoruz adamlar köpek derdinde. yıllardır belediye polis bakanlık yapmadığım şikayet kalmadı bari tüm beachlere onlarca kopek salayım belki bu sahil şeridi isgalcilerini kaçırır...
hesabın var mı? giriş yap