şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar bu mevzu o kadar uzadı ki yeter artık. neden köpeklerin toplatılması gerektiğini anlatmak bile zaman kaybı.
    sadece sözlükte konuşup birbirimizle kavga etmek yerine tüm sözlük yazarlarını ve okurlarını yarın öğleden akşama kadar 153'ü arayıp bu şikayetlerini bildirmeye davet ediyorum. ben istanbul'da yaşıyorum diğer illerdeki arkadaşlar gerekli mercilere başvurabilir.
    artık yeter! çocuklarımız köpeklerden daha değerlidir!

bir arkadaş uyardı ankara'da mavi masa 153'müş.

düzenleme: kayda değer hiç bir eleştiri gelmediği için onlara yanıt vermekle zaman kaybetmiyorum. sadece şu çocuklarımız köpeklerden daha değerli ifadesine takılan olmuş.
    arkadaşlar benim çocuğum bile yok. kastettiğim bu ülkenin tüm çocuklarıydı. ve evet seninde çocuğun sayın köpeksevici. eğer kendi çocuklarınızı köpeklerinizden daha değerli görmüyorsanız diyecek tek kelimem yok. allah yardımcınız olsun.
  • shut the fuck up.
  • şimdi; aptala anlatır gibi anlatmamıza rağmen anlamayanlar için tekrar anlatıyorum..

değil 153'ü fbi ve cia i arasan çözüm olmayacak çünkü dünyada ki hiç bir belediye ve devletin tüm sokak hayvanlarını barınağa kapatacak bütçesi ve bu kadar çok barınağı yok, bu yüzden abd ve ab de belli bir süre evlat edinilir diye bekletilip katlediliyorlar.
    ayrıca 153 belediyeye ait. cumhurbaşkanı daha 2 hafta önce bizzat çıkıp 'sokak hayvanlarına bakılacak, yerlerinden edilmeyecek' dedi.
    bende istiyorum ki tüm köpekler barınaklara alınsa güzel güzel bakılsa sağlıkları kontrol edilse ama bu ancak ütopya.
    edit: ''bence konunun çözümü ancak uyutma uygulamasını da içine alan bir kanun değişikliğidir'' buna yorum bile yapmıyorum.. sen bu uygulamayı özellikle bu coğrafyada teklif etmeeyi düşünme bile.. kimse ama kimse bunun altında imzası olmasını istemez.. (neyse ki)
    edit2: ''sokak köpekleri tarafından onlarca kedisi parçalanmış biri olarak destek verdiğim olay.'' yarın sıranın kediler geeleceğinden habersiz bir başka travmatik vaka.
  • bence konunun çözümü ancak uyutma uygulamasını da içine alan bir kanun değişikliğidir. bu yüzden bu talebe yönelik dilekçeler hazırlanmalıdır ve meclis dilekçe komisyonuna veya siyasi partilere iletilmelidir.
  • şu an evimin önünde tam 11 tane köpek var. hayvansever bir kaç kişinin gece burdan geçmesini isterim. her hafta biri hastanelik oluyor. aramadığımız yer kalmadı. ama hala ordalar.

zorunlu edit: mesaj kutum dolmuş taşmış. yem verin aç bırakmayın, adres ver önünden geçeyim falan filan. bu köpekler aç falan değiller. her akşam bir kaç hayvansever tarafından düzenli olarak bu köpeklere mama veriliyor. bu köpeklerden birkaç tanesini saldırgan. diğer köpeklerde onunla birlikte saldırıyor. tabi anlatsak da anlayamayacak insanlar olduğu için boşverdik.ve son olarak bu hayvanların uyutulması gibi bir gaddarlığa evet diyemem. öyle olacaksa orada kalsınlar derim.
  • burda köpekler için vururum keserim diye klavye delikanlılığı yapanlardan daha samimi bulduğum olay. şunu anlayamıyorsunuz bi burda suçlu ne çocuk ne köpek.
    köpeği savunmuyorum oh olsun iyi yapmış demiyorum. keşke böyle olaylar yaşanmasa.
    kim böyle bir olayı savunur ki zaten.

ancak yanlış kişilere taraf alıp salak salak tartışmalar başlatıyorsunuz.

hiç bir hayvan sever köpeklerin sokaklarda aç sefil bir halde insan şiddetini yaşamasını istemez. keşke hepsinin evi olsa hepsi sevilse.

siz normal insan olsaydınız olayın o hiç bir bok yapmayan belediyelerde olduğunu bilirdiniz. gidin öfkenizi onlara kusun. bu kadar bütçe vs nereye gidiyor. ne kısırlaştırma yapıyorlar düzgün ne barınaklar iyileştirilip çoğaltılıyor.

bunun suçlusu da mı köpekler. barınak yapanı yok kısırlaştıranı yok diye o suçlu evet!

sıkıntılı bir köpek ya da çete gördüğünüzde yapmanız gereken belediyeyi arayıp ilgilenmesini istemektir. bu kadar. sen bir şey yapamazsın. bu hem suç hem de ağzınızdan düşürmediğiniz allah'ın da onaylamadığı bir şey.

sokaktan 4 köpek kurtardım ben travmalı. aylarca uğraşıp ponçik hale getirdim.
    ama yeri geldi mahallemde sıkıntı çıkaran köpek için de belediyeyi aradım. ama aradığımda ne olacak ne yapacaksınız nasıl bir yöntem izliyorsunuz diye sordum.

bir şeyle nasıl uğraştığınız kişiliğinizi belirliyor. insancıl çözümler üretmek yerine böyle "zehirlerim keserim bıçağı takarım kafasını keserim" deyince nasıl yarrak gibi bi psikopat olduğunuz ortaya çıkıyor.
  • hepimiz etrafı çevrili sitelerde yaşar ve dışarıya sadece arabayla çıkarsak (motosiklet olmaz hayvancağızlar sesinden ürküp sizi ısırabilir ya da panikle motordan düşürebilir) aslında çokta olmayan problemdir. hem mekanlarını işgal ettiğimiz hayvanlara özür mahiyetinde olur

bu arada biraz tenha veya varoşta oturuyorum burada çok fazla köpek var gece dışarı çıkmam imkansız oluyor arabamda yok diyorsanız siktirin gidin fakir olmak sizin suçunuz ama seni ısıracak ya da saldıracak köpek sürüsü tamamıyla içgüdüsel olarak bulunduğu alanı koruyor bunu unutma öngörülü olup önceden ihtiyaçlarını gör ya da kuryeyle söyle sana değil motorlu emekçiye saldırsınlar.

gördüğünüz gibi sokak hayvanları ile yaşam çok kolay
  • 153 belediye hattıdır ve yürürlükteki yasa gereği belediyeler köpekleri barınaklarda tutamıyor. yani aslında adına barınak dediğin yerler barınak değil bu yasadan beri. köpeklerin tedavi sürecinde konakladığı yerler buralar. siz barınak diyip duruyorsunuz ya barınak bile bir konsept olarak rafa kalktı. öldürmek falan zaten öyle bir durum yok. ha siklediğinden değil zaten de belediye nasıl azaltsın acaba köpek sayısını? pembe teorilere göre belediyelerin bütün köpekleri kısırlaştırma görevleri var ama bu pratikte tabii ki imkansız. tek tek köpekleri yakalayacaksın, o kadar kaynak harcayıp ameliyat edeceksin falan olacak işler değil. ki %10'u gözünden kaçsa yine beyhude çaba. bu safhada köpek popülasyonundaki eksponansiyel artışın önü alınamayacak. köpekler konusunda orta yolcu çözümler zombi beyinli köpektaparlar ve onları gazlayan rantçılar tarafından oyun dışı bırakılalı çok oldu. gerçekten huyu kötü ve vukuatı olan köpeklere bile dokundurtmuyorlar. bu aşamada bu işin gideceği yegane yer bıçağın kemiğe dayandığı noktada hükümetin yapacağı toplu katliamdır.
  • yasal dayanak yok.
  • allah belanızı versin! tiksinerek okuyorum yazdıklarını çoğunuzun.

belki de bu dünya onlarındı biz geldik çöreklendik?? lütfen artık bi bitin, lütfen bitin.

e: tüm gelen mesajlara tek bir cevaptır.
    bir kadın olarak şu an su saatte dışarı çıkamam, başıma bir şey gelmesinden korkarım, kim bilir kaç erkek tarafından nelere nelere uğrarım?? şimdiiii bütün erkekleri toplayalım mı? bence polis çağırmak çözüm gibi sanki ha ne dersin? sen de etrafında zarar verebileceğini düşündüğün köpekler için arasan belediyeyi?? hepsinden bu kadar nefret etmesen?
    aslında birçoğunun senin sadece sevgine, şefkatine ihtiyacı olduğunu hatırlasan? elini uzatip koklattığında düşman olmadığını anladığı o an önüne sadece sev diye yatsa mesela? çoğunuzun bu nefret sebebinin aslında çocukluktan geldiğini görüp bunu aşmak için emek verseniz? çok daha güzel bir dünya olmaz mı?

yazdığınız her seviyesiz ve akıldan yoksun mesajlarınız için teşekkür ederim.buranın gerçekten ama gerçekten ne kadar cahil insan kaynadığına ben de şahit oldum..

ve lütfen şimdi mesaj kutumdan bi defolup gider misiniz? siz yazdıkça ben utanıyorum.