4542 entry daha
  • dün yaklaşık 1 km. yol yürüdüm abartısız en az 50 tane köpek gördüm.
    artık bu iş çığırından çıkıyor.
    şehir içinde onlarca araba gidip geliyor, bir ona havlıyorlar bir buna havlıyorlar. hele kağıt toplayanların çektikleri arabalara havlamayan köpek yok. köpeklerin çoğu küpesiz, kısırlaştırılmış. sayılar sürekli artıyor. belediyeler bu işi maalesef önemsemiyorlar. ihbarda bulunuyoruz gelip bakan bile yok.
  • duyar kasmaya luzum yok. kimse hayvanlari alin oldurun demiyor lakin kisirlastirilarak durum kontrol altinda tutulabilir.

evimin orda yer alan migros’un etrafinda bir duzine kopek var ve ozellikle gec saatlerde saldirganlasip insanlara havliyorlar. alisveris arabalari veya torbalari olunca daha da ilgilerini cekiyor durum. cogu yerde oldugu gibi bu sorun da gormezden geliniyor. umarim cok gec olmaz...
  • tamam arada saldırıyorlar, havlıyorlar falan ama dünya sadece bizimmiş gibi davranmasak mı artık
    ülkede çocuklar ve kadınlar zaten rahat yaşayamıyorken en azından hayvanları rahat bırakalım
  • geçen bankta oturuyorum.
    bir tanesi geldi yanıma dikeldi.uysal uysal yaklaştı kafasını uzattı.

ben de elimle sevdim.ben onu sevdikçe o gözlerini kapatıp mutlu oldu.allahım dedim.ne kadar tatlı bir hayvan.ama boyu da kangal kadar büyük.götüm 3.5 atıyor.sonuç olarak yanımda oturdu.30 dakika arabaları izledik.sonra ,yapacağın işi sikerim muhabbet ettigin yok ben gidiyorum. dedi gitti.

ama gel gelelim insanlarımız çok saldırganlar diye şikayet ediyor.

hayvanın doğalarını bozan zaten biziz.bence rahat bırakalım da hayatlarını yaşasınlar.tabi yaşayabilirlerse.
  • hayvanların saldırmasının veyahut rahatsız etmesinin sebebi daha önce yolda görünce korkan, hoşt diyen ve hatta saldıran diğer insanlardır. köpekler doğaları gereği yırtıcı hayvan sınıfına girmezler. ama önüne gelen hayvana kötü davranırsa o hayvanda insanlardan korkar ve kendisini korumak için saldırabilir. dünya sizin dünyanız değil. kuşları da kaldıralım kedileri de kaldıralım ağaçları da keselim anasını satayım yaprak döküyorlar diye, eee sonra? tamam kısırlaştırıp cidden sayılarını azaltmak topluma faydalı olabilir belki bu konunun üzerine düşünün, konuşun tartışında köpekler insanın en iyi dostudur aynı zamanda bunu da unutmayın. karşınızdaki de bir canlı, insanlar kadar her şeyin bilincinde olmasa bile anlıyor, canı yanıyor, duyguları var ve üzülüyorlar. aptal aptal hepsini öldürelim diye fikir atanlara söylüyorum, o köpekte olan kadar vicdan yok sizde.

şunları izledikten sonra emin olun barınağa bir hayvanı göndermek istemezsiniz. hatta şunu okuyun, sonra konuşun.

olay şu: diyarbakırda hayvan barınağına gelen mamalar veteriner tarafından kendi kliniğinde satılıyor, hayvanlar açlıktan ölüyorlar, canlı kalanları ölüleri yiyor. ölmeyenleri de en kalitesiz zehir ile can çekiştirerek öldürüyor bu veteriner. sonra da böyle poşetlere koyup çöpe atıyor. buradaki haberlerde yazmıyor ama tamamını yazan bir haberi okumuştum zamanında bulamadım.

bu insanlıktan nasibini alamamış insan, sadece buz dağının görünen kısmı. sokaklarda köpekler tehlike yaratabilir ama bence böyle barınaklara gidip sıkış tepiş acı ve açlık içinde ölmesinden iyidir.

edit: linki bir arkadaş sağolsun attı özelden. haber linki
  • çıkmayın o zaman sokağa!
    senin psikolojik sorunlarin, takıntıların var diye köpekleri, kedileri, kuşları vs. kaldıralım sokaktan. niye? küçükken piskopat ebeveynlerin kedi köpek kuş vs görünce "yaklaşma, elleme ısırır. sana zarar verir. pis onlar" diye korkutup sende travma yarattı diye o hayvanlar mı(!) suçlu.
    insan dışında hiçbir canlı zevk için başka bir canlıya zarar vermez.
    (bkz: avcılık sporu). sokayım sporunuza...
  • ısırlan kadını 'avcılar' bulmuş. mahalleliye haber verebilmek için 'av tüfekleriyle havaya ateş açmış'...

yaşlı bir kadının yaralanması üzücü tabii. umarım böyle olaylar tekrar yaşanmaz ama bu olayların yaşandığı yerin bildiğimiz anlamda 'sokak' olduğuna emin değilim.

entry sahibi zaten köpeklerle kafayı bozmuş bir fanatikmiş ve olayı çarpıtmakta sakınca görmemiş (#97599404) , (#97807103) , (#97757678)
  • kopeksiz sokak isteyen arkadas kopeksiz sokaklari olan memlekette yasasa daha mantikli. en guzel ornek or; kayseri , konya vb. git yasa abi. sokak kopegi sokak insanindan daha zararsiz. sen once ikincisini cozmeye calis. hele hele izmir e falan gelme seni her kose basinda 10 tane kopek bekliyor. gerci birsey yaptiklari yok sevgi beklemek disinda ama senin icin bir planlari olabilir kardes.
  • ınsanların korkutup saldirganlastirdigi köpekler yüzünden istenen yanlış istek. onları korkutan biziz, acı çektiren biziz, yerlerini işgal eden, talan eden biziz, ac bırakan eziyet eden biziz, sonra köpekler saldırıyor deyip de hayvanları saçma sapan barınaklara, uyutmalara, yok erkelere başvuramayız. kısırlaştırmak belki ama, o bile hayvanın doğal üreme hakkını elinden almak değil mi? düşünsene, senden başka bir tur daha var ve sana sormadan seni kapıp götürüyor, ameliyat ettiriyor, bir yere kapatıyor vs. ınsan, yaratılmışların içinde düşünebilen (!) tek canlı olduğuna göre, hiç bir canlının yaşam ve özgürlük hakkını elinden alamaz. almamalı. olayın mantıklı kısmı bu, illa inanç yönünden bakacaksak da, inançsal yönü de bu. yapmayın. canlılara zarar verip, ruh hallerini, yasam alanlarını, huylarını bozup, sonra da bilmemnesiz sokaklar istiyoruz diyemezsiniz.
  • her canlının haliyle yaşama hakkı var ama şehir hayatına sonradan oluşturulmuş bir canlı türü olan köpeklerin ayak uydurması mümkün değil, sahipli bilinen köpekler neyse de başı boş sokak köpekleri tehlike oluşturuyor, herkes kocaman köpeklerden korkmayacak diye birşey yok, sonuçta kedi ne kadar saldırgan olsa da kapasitesi belli ama gözü dönen bir köpeği bir kadın veya çocuğun engelleyebilme şansı yok, tabi ki öldürülmesin veya o barınaklara atılmasın ama sorun da çözülmeli, sadece kısırlaştırmadan çok hayvan sahiplerine de yaptırımlar önemli, sokakta gördüğümüz başı boş hayvanların çoğu sahiplenilip sonra sokağa atılan hayvanlar
4868 entry daha
hesabın var mı? giriş yap