şükela:  tümü | bugün
 • delikanliliğin kitabi'nin başka türlüsü...
 • avrupa birliği'ne üye adayı ülkelerin değerlendirilmesinde kullanılan kriterler, 3 başlıkta incelenebilir;

  siyasi kriter: demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve azınlıklara saygı gösterilmesini ve korunmasını garanti eden kurumların varlığı

  ekonomik kriter: işleyen bir pazar ekonomisinin varlığının yanısıra birlik içindeki piyasa güçleri ve rekabet baskısına karşı koyma kapasitesine sahip olunması

  topluluk mevzuatinin benimsenmesi: siyasi, ekonomik ve parasal birliğin amaçlarına uyma dahil olmak üzere üyelik yükümlülüklerini üstlenme kabiliyetine sahip olunması
 • aday ulkenin tam uyelik muzakerelerine baslayabilmesi icin siyasi kriterlerini yerine getirmesi gereken kistaslar silsilesi.. bir de bunlara hazim kriteri eklenmistir ki, aday ulkeyle toplulugun birbirini hazmetmesini buyurur.. zira 20 yil icinde 85 milyonu bulmasi beklenen turkiye'nin toplulugun midesine oturmasi sorunu da vardir isin icinde..
 • (bkz: euro günü)
 • 22 haziran 1993 tarihinde yapılan kopenhag zirvesi'nde, avrupa konseyi, avrupa birliği'nin genişlemesinin merkezi doğu avrupa ülkelerini kapsayacağını kabul etmiş ve aynı zamanda adaylık için başvuruda bulunan ülkelerin tam üyeliğe kabul edilmeden önce karşılaması gereken kriterleri de belirtmiştir.
 • temel prensip noktası "demokratik ülkeler birbirleriyle savaşmazlar ve sorunlarını barışçı yöntemlerle işbirliği içinde çözerler" prensibine dayanan ve avrupa birliğinin bütünleşmesinin temelini oluşturan kriterlerdir.

  bunları yerine getiren ülkelerin iç ve dış siyasi konjonktürdeki konumu ve dinamikleri ne olursa olsun orta vadede (15 yıl) köşeyi döneceği her şart altında garanti edilmiştir.
 • aday ülkeler:
  demokrasiyi,
  hukukun üstünlüğünü,
  insan haklarını,
  azınlıklara saygı gösterilmesi ve korunmasını,
  işleyen bir piyasa ekonomisinin varlığını ve
  birlik içinde piyasa güçleri ve rekabetçi baskı ile başedebilecek kapasiteyi garanti eden kurumların istikrarını sağlamış olmalıdır.
  üyelik, aday ülkenin siyasal, ekonomik ve parasal birliğin hedeflerine katılma da dahil olmak üzere üyelik yükümlülüğünü üstlenme yeteneğine sahip olmasını da öngörür.
  birliğin, avrupa’nın entegrasyonu momentumunu muhafaza ederken, yeni üyeleri özümseme kapasitesi de birlik ve aday ülkeler için önemlidir.
 • türkiyenin avrupa birligine girmesi için bu kriterleri tamamlayıp üstüne bir de maastricht kriterleri üzerinden geçmesi gerekmektedir. yani ölme eşegim ölmedir. çıkmaz ayın son çarşambasıdır.
 • artist avrupa milletlerinin de sahip olmadigi kriterler butunu.