şükela:  tümü | bugün
 • köprülü mehmet paşanın oğlu.
  sadrazamlığı boyunca giritin alınaması, avusturya barışının gerçekleştirilmesi gibi faydalı işler yapmıştır.
 • 4. mehmet'in devlet meselelerine çok meraklı olmaması sebebi ile o dönemde ülkeyi yöneten asıl güçtür, köprülüler sülalesinden gelen sadrazamlardan biridir, köprülü mehmet paşanın oğludur.

  girit onun döneminde alınmış, venedik'e* karşı zafer elde edilmiştir. başka bir önemi ise sabetay sevi'nin onun döneminde yaşamış olması ve sabetaycılık akımını yakından izlemiş, yönlendirmiş olmasıdır.

  bir başka önemi ise ilk kez babadan oğula sadrazamlık değişimi onunla olmuştur, babası padişahtan ölmeden önce onun sadrazam olmasını istemiş ve bu isteği kabul edilmiştir.
 • avusturya ordusunun en önemli karargahlarından bir tanesi olan uyvar kalesini 38 günde alarak büyük başarı göstermiş sadrazam.(bkz: uyvar kalesi karşısında bir türk gibi güçlü)
 • osmanlı imparatorluğunun batıdaki en geniş sınırlarına ulaşmasını sağlayan bucaş antlaşmasını yapmıştır.
 • okuyamamış ve hatta rivayete göre okuma-yazma dahi bilmeyen babası köprülü mehmet paşa bu eksikliğini fazıl ahmet'î okutarak giderebileceği düşüncesinde bir insan olduğundan küçük yaşta çok önemli ve devrin ileri gelen ilim adamlarından dersler aldı. medreseden geçti. daha sadece 16 yaşında profesörvari bir makama ulaştığı söylenir. 23 yaşında erzurum'a, 25 yaşında şam'a vali olarak atandı. 1 sene sonra 26 yaşında da osmanlı'da sadrazam'lık mevkisine yükseldi. osmanlı'nın en genç sadrazamıdır. 15 sene sadrazamlık sonrası 41 yaşında yine bir sefer esnasında vefat etti.
 • (bkz: william pitt)` :genç`
 • alınmaz denen kaleleri (uyvar, kamaniçe), alınamaz denen adayı (girit) alan gelmiş geçmiş en büyük osmanlı devlet adamlarından. ne yazık ki yeteri kadar tanınmıyor. mustafa armağan'dan dinlemek gerekiyor kendisini.
 • osmanlı'nın en büyük sadrazamlarından biridir. hatta türk tarihinin en büyük yöneticilerinden biridir. 2. viyana kuşatmasından bir süre önce vefat etmiştir. kuşatma onun zamanında yapılsa neler olurmuş diye düşünmeden edemiyor insan.
 • osmanlı tarihindeki bence en başarılı sadrazam.
  öncelikle: köprülü mehmet paşa/@strumbannfuhrer2

  sadrazam (başbakan) denildiğinde genelde herkesin aklına sokullu mehmet paşa gelse de kendisinin sadarette olduğu dönem şartları ve yaptıklarına bakıldığında ondan üstün olduğu görülecektir. kendisini ve dönemini özetlersem:

  - babası köprülü mehmet paşa, şahsındaki okumamışlığı kendisinde telafi etmeye çalışmış ve ahmet de buna 16 yaşında müderris (profesör) olarak cevap vermiştir.

  - genç yaşında müderrisliğe erişmesi ve babasının sadrazam olması birtakım dedikoduları da beraberinde getirmiş, daha sonra mülkiyeye geçmiştir.

  - burada da hızla yükselmiş, 1659-1660 yıllarında erzurum ve 1660-1661 yıllarında şam valiliği yapmıştır. şam'daki karışıklığı giderip beyrut ve dolaylarını da itaat altına alıp devlete bağlamıştır.

  - devlet işleriyle ilgili olmayan ancak mevcut sadrazam köprülü mehmet paşa'dan memnun olan iv. mehmet, sadrazamın ölüm döşeğindeki nasihatine/referansına istinaden, köprülü fazıl ahmet paşa'yı ekim 1661'de sadrazam yapmıştır. osmanlı'daki en genç sadrazamdır. (26 yaşında)

  - ilk seferini avusturya üstüne yapmış, kanuni döneminde alınamayan uyvar kalesi'ni 18 günde fethederek avrupa'da "uyvar önünde bir türk kadar güçlü" sözünün doğmasına vesile olmuştur. bu seferi, 1606 zitvatorok antlaşması ile osmanlı aleyhine değişen dengeyi tekrar imparatorluk lehine getiren vasvar antlaşması ile kapatmıştır. (1664)

  - sonrasında 21 yıldır kuşatma altında olan girit'e yönelip 1666'da komutayı devralmıştır. kendisi tam 3 yıl aralıksız girit'te ordunun başında bulunmuş, kışı siperlerde geçirip askere olmuş, hatta padişahın destek veremeyebileceğini bildiren mektubu üzerine bile geri dönmeyi düşünmemiştir. neticede, 1669 yılında girit'i tam olarak imparatorluk topraklarına katmıştır.

  - daha sonra 1672'de lehistan seferi'ne çıkıp kamaniçe, bucaş gibi birçok önemli kaleyi fethedip lehler'i ağır bir vergiye mahkum etmiş ancak lehistan meclisi'nin bu ağır vergiyi reddetmesi üzerine 1674'te seferi tekrarlamıştır. 1674 seferinde hotin'i geri almış, sonrasında çehrin'e yürüyüp ukrayna'yı ruslar'dan temizlemiştir. seferi bucaş antlaşması kapatmıştır ki bu antlaşma osmanlı'nın batı'da ulaştığı en geniş sınırdır.

  - kasım 1676'da yine bir sefer hazırlığındayken ölen paşa, 15 yıllık sadaretinin 9 yılını bilfiil seferde geçirmiş ve sadece 41 yaşında vefat etmiştir. ölüm sebebi, aşırı çalışmaya bağlı yorgunluktur.

  - kendisi, osmanlı'da en uzun süre seferde kalan sadrazamdır. (3 yıl, girit)

  - zamanında o kadar savaş olmasına rağmen bütçenin her daim fazla vermesi takdire şayandır.

  - devlet adamlarına, özel günlerde hediyeleşmeyi yasaklamıştır.

  - ulemadan asla hazzetmemiş hatta kaldırmayı düşünmüştür ki bu tutumu tarihçilerce laiklik yönünde düşünce olarak değerlendirilmektedir.

  son söz: ömrü bilfiil savaşlarda ve zaferden zafere koşmakla geçen bu büyük adam, ola ki yaşasaydı ölümünden sadece 7 yıl sonra gerçekleşen ve merzifonlu kara mustafa paşa komutasında başarısızlıkla sonuçlanan viyana kuşatması acaba nasıl olurdu, merak etmemek elde değil. köprülü fazıl ahmet paşa ile savaş sanatı dahisi prinz eugen (bkz: #93681737) kapışması gerçekten ilginç olurdu.
 • osmanlı tarihinin en genç sadrazamıdır.
hesabın var mı? giriş yap