şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: vezirköprü)
 • (bkz: fuat koprulu)
 • osmanlı imparatorluğuna birçok sadrazam vermiş olan bir sülaledir, bu sadrazamlar döneminde büyük başarılar elde edilmiş olmasına rağmen merzifonlu kara mustafa paşanın 2. viyana kuşatmasında uğradığı bozgun, devletin içindeki bu sülaleye ait tüm unsurların temizlenmesine sebep olmuştur.
 • cumhuriyet döneminde ise demokrat partinin kurucularından fuad köprülü'de bu sülaledendir.
 • (bkz: taskopru)
 • ahmet refik alnay eseri. köprülüler dönemini köprülü mehmed pasadan itibaren anlatan güzel eser.
 • arnavutlardır.
 • değerli sadrazamlar çıkarmış olan bir vezir ailesi. bu meşhur ailesinin istanbul'daki haziresi çemberlitaş'tadır. zaten burası bir külliye olduğundan köprülü medresesi, köprülü mehmet paşa camii, köprülü çeşmesi, köprülü kütüphanesi hepsi yanyanadır. kökü bu aileye dayanan demokrat parti'nin dış işleri bakanı ve ord. prof. dr. fuad köprülü de bu hazirede yatmaktadır.

  aileden yetişen sadrazamlar: (köprülü mehmet paşa ile akrabalık ilişkisine göre):
  köprülü mehmet paşa
  köprülü fazıl ahmet paşa (oğlu)
  merzifonlu kara mustafa paşa (evlatlık ve damat)
  abaza siyavuş paşa (köprülü'nün damadı)
  köprülü fazıl mustafa paşa (oğlu)
  amcazade hüseyin paşa (amca oğlu)
  köprülüzâde damat numan paşa (torunu)
 • memlekete epey emekleri gecmis olan kahraman ve ilerici bir ailedir.köprülü mehmet paşa ve köprülü fazıl ahmet pasanın türbesi divanyolunda köprülü mehmet paşa caminin hemen caddeye bakan avlusunda,2.mahmut turbesinin tam karşısındadir. anneleri ile birlikte yanyana ve ne yazik ki bakımsiz,kirli bir haldedir mezarlıklari.mezarların topraği plastik su şisesi,mısır koçanı ve sigara izmaritleri ile doludur.
  kritik bir dönemde 4.mehmetin cocuklugunda bizzat padisahin annesi turhan sultan tarafından devletin yönetimine getirilen köprülü mehmet pasa ailenin babasidir.köprülü fazil ahmet pasa ve köprülü fazıl mustafa paşa oğullarıdır.osmanlıyı daha 17 yüzyılda yıkılmaktan kurtaran köprülü mehmet pasa gercek anlamda bir krizi ortadan kaldırmistir.devlet düzenini yeniden getirmistir.köprülü fazıl ahmet paşa osmanlıdaki en ilerici sadrazamlardan biridir.1664 vasvar da uyvar kalesinin fethi ile sonuclanan avrupalilarin dile getirdiği "uyvar önünde bir türk kadar güçlü "sözü sahsına söylenmistir.erkek kardesi köprülu fazıl mustafa paşa ise viyana bozgunun çok büyük kayıplarını ortadan kaldırmistir.vidin,niş,semendire ve belgradi geri almıstir.1691 yılinda yenilgiye ugrattıği avusturya ordusunu takip ederken salankamen palangasi (kücük kale) savaşında bizzat ileri hatlarda carpisirken alnına gelen bir kurşunla sehit olmustur.sehit olmasınin ardindan ne yazik ki panik icinde kalan ordu bozguna ugramistir.ve köprülu fazil mustafa pasanin cansız bedeni bozgun sirasinda kaybolmuş bulunamamıstir.
  bir yanılgi ise merzifonlu kara mustafa pasa ile ilgilidir.üstte bir yorumda bahseden arkadasimiz merzifonlu sonrasi köprüluler devlet yönetiminden cekilmistir gibi uydurma bir iddiada bulunmuş.merzifonlu köprüler ailesinin bir ferdi degil sadece damadıdır.köprülu mehmet paşanın kızı ile evlidir o kadar.ayrica merzifonlu kara mustafa pasadan sonra köprülu fazil mustafa pasa bir süre sonra bas sadrazam olmustur.
  ailenin bir diger fertleri amcazade huseyin pasa ve köprülü numan pasadir.onlarda devlet görevlerinde bulunmuslardir.
hesabın var mı? giriş yap