şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı'da duraklama dönemi içindeki yükselme dönemidir. 1656-1691 yılları arasında köprülüler'den dört kişinin sırasıyla sadrazamlık yaptığı dönemdir.
 • milli mücadele döneminde kastamonu mebusluğu yapan abdulkadir kemal bey, söz konusu mücadeleye halkın pek de istekli olmaması durumuyla ilgili olarak yapılması gerekenleri konuşurken köprülüler devri'ni örnek gösteriyor ve şunları söylüyor:

  "osmanlı devleti'nin tarihinde gayet mühim bir devir vardır. o devirde iş görenler binlerce insanı hiçbir meclisin iznini almaksızın öldürerek memleketi kurtarmışlardır. o devir köprülüler devridir. korkup çekinmeye lüzum yoktur. icap edere bu memleketi kurtarmak için beşyüz bin kişiyi idam etmeli ve bundan asla çekinmemelidir."*

  bu da işte "halka rağmen halk için devrim"ler gibi, "millete rağmen milli mücadele" gibi bir şey oluyor sanırım.

  * anadolu ihtilali, cilt 1, sebahattin selek
 • bu dönemde osmanlı toparlanarak viyanayı ikinci kez kuşatacak noktaya gelmiştir. sonrasında yaşananlar ise malum. dönemin ilki, köprülü mehmet paşa, sadrazam olurken şu "şart"ların kabulünü istemiştir: 1- verdiğim emiler aynen uygulanacak (yani bana karışmayacaksınız) 2- hakkımda yapılan dedikodulara itibar edilmeyecek (başkasının lafı ile beni görevden almayacaksınız) sonrasında ilk iş donanma ile açılarak çanakkale boğazını kapatan ve bir süredin istanbul için tehdit oluşturan venedik donanmasını dağıtmıştır.

  ilber ortaylı bu dönem için köprülü restorasyonu der. dönemin padişahı avcı mehmet ise lakabından da anlaşılacağı üzere köprülüler ülkeyi yönetirken başka işlerle meşgul olabilmiştir. yine de işi kendisinden daha iyi yürütecek kişilere müsaade ettiği için takdir etmişimdir. varsın avcılık yapmış olsun.

  (bkz: vezirköprü)
 • hatice turhan sultan saf dışı bıraktığı kayınvalidesi kösem sultan gibi iktidar hırsıyla yanıp tutuşmamış, 1656'da avcı mehmet daha çocukken köprülü mehmet paşa'yı saraya davet edip resmen kurtar bizi demiştir. çanakkale boğazı uzun süredir venedik kuşatması altındaydı ve devlet zor durumdaydı. köprülü mehmet paşa ise üzerine düşeni yapıp kuşatmayı kaldırdı. oğlu köprülü fazıl ahmet paşa ise apayrı bir entry konusu olmalıdır. alınamaz denilen adayı * ve alınamaz denilen kaleleri ** fethetmiştir.
 • osmanlı'nın osmanoğlu hanedanından sonra 35 yıl hüküm süren ikinci hanedan ailesidir. ardından osmanoğulları yeniden idareyi ele almıştır.
hesabın var mı? giriş yap