şükela:  tümü | bugün
 • 1886 yılında makedonya'nın köprülü kasabasında doğdu. mülkiye mektebini bitirdi. çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptı. izmir'in işgalinden sonra burhaniye kuvayi milliye komutanlığı'na getirildi. 1. aznavur isyanının bastırılmasında görev aldı. 26 ocak 1920 gecesi gelibolu yarımadası'ndaki akbaş cephaneliğine baskın düzenliği sırada kuvayi milliye karşıtı ahmet aznavur'la giriştiği mücadele sırasında şehit düştü.

  (bkz: kurtuluş savaşı kahramanları)
 • biga'nın ünlü hamdibey mahallesine adını veren kahramandır.
 • mustafa kemal atatürk'ün nutuk'ta 'büyük şehit' olarak andığı kişi. demirköy kaymakamlığı sırasında ilçeyi ziyaretten dönen edirne valisine (bkz: hacı adil bey) saldıran ve valinin oğlunu öldüren bulgar çetecileri yanındaki memuru ile birlikte kurşun yağmuruna tutup, valiyi kurtarmıştır. malkara, keşan ve edremit'te de kaymakamlık yapmıştır. demirköy'de adını taşıyan bir mahalle ve bir de köy bulunmaktadır. çanakkale'nin yenice ilçesine bağlı bir köye de adı verilmiştir.
 • kurtuluş savaşının pekde adı geçmeyen büyük kahramanlarındandır. akbaş cephaneliği baskınında yüklü miktarda mühimmat ele geçirilmesini sağlamıştır. ittihatçı olduğu için görevden alınmış ve milli mücadele örgütlenmesine katkıda bulunmuştur. biga da görevliyken anzavur ahmet tarafından ılıcabaşı mevkiide şehit edilmiştir. bigada adını taşıyan bir mahalle ve girişinde görkemli bir heykeli bulunmaktadır.
 • arnavut kökenli bürokrat ve asker. hemşehrisi kazım özalp'ın en güvendiği subaylarından. bir dönem edremit kaymakamlığı yapan hamdi bey kuva-yı milliye'nin güzide kadrolarından biri, egedeki direnişin önde gelenlerinden. fakat özellikle 1919 ve 20 arasında kuva-yı milliye safları için biga ve civarındaki köylerden askere almak için adam ve silah toplama faaliyetlerinde bulunması büyük bir öfkeye neden olmuş. dahası köy muhtarlarını tahsiladar olarak görevlendirip her hafta köylerden belli bir meblağ ((bkz: #70143854) ) toplanmasını şart koşmuş. bütün bunlara ilaveten daha da stratejik bir hata yapıp ege bölgesinin çerkeslerden sonra en etkili silahlı güçlerinden biri olan pomakların lideri kara hasan'ı "bir kümeste iki horoz ötmez" diyerek adamlarıyla birlikte tutuklatmış. böylece daha önceden kanlı bıçaklı iki düşman olan pomaklarla çerkesler, ortak düşman olarak gördükleri kuva'yı milliyecilere karşı ahmet anzavur'un bayraktarlığında birleşirler. nitekim biga'daki ikinci anzavur ayaklanması sırasında ahmet anzavur'a bağlı olan ve liderliğini gavur imam fevzi'nin yaptığı pomaklı isyancılar tarafından 18 şubat 1920'de sopalarla dövülüp boynu kırılarak öldürülür.
  ayrıca (bkz: #70229458)
 • akbaş cephaneliği baskınını gerçekleştiren büyük kuvayı milliyeci ve gerçek bir vatansever. bugün vatan hainleri tarafından biga kırkgeçit yakınlarında alcakça şehit edilişinin yıldönümü. ruhu şad olsun.
 • hamdi bey’i ve davasını onun ağzından öğrenmek en doğrusudur.
  --- spoiler ---

  “kuvâ-yi milliye yalnız ben değilim. kuvâ-yi milliye bütün milletindir. o ölmeyecektir.”
  --- spoiler ---
  adını akbaş cephaneliğine yaptığı baskınla tarihe kazıyan, vatanseverdir. kurtuluş savaşı’nın aziz şehitlerindendir. ruhu şad olsun!

  tarihte bugün, 18 şubat 1920’de, gavur imam'ın çete reislerinden biri tarafından yakalanıp binbir işkence ile biga'ya getirilirken öldürülmüştür. hamdi bey'in cesedi bir araba ile çarşı ve sokak aralarında ayaklarından ipler takılarak sürüklenip teşhir edilmiştir. sokak ortasında kalan cesede korkudan kimse sahip çıkamamış ve ceset beş gün öylece sokakta kalmıştır. yusuf izzettin paşa sahipsiz bırakılan cesedi biga’ya, eski mezarlığa gömdürmüştür.