şükela:  tümü | bugün
  • bir türlü istediği gibi türk kahvesi içememiş bir bünyenin ya kardeşim niye yapamıyorlar niye olmuyor nedir yani ya bunun bir yolu yordamı yok mu isyanının televizyonlardaki yemek programı formatında soru şekline dönüştürülmüş şeklidir bu.hazır soruyla alakadar olmuşken cevabını da verelim bari.en azından her öğlen ve her akşam kahve keyfi yapan bir aileye sahip olmaktan dolayı bu yaşıma kadar yaptığım kahveleri düşünürsek konu üzerinde kendimi az çok tecrübeli görmekteyimdir.öncelikle köpüklü türk kahvesinin malzemesi önemlidir.evet herkesin bildiği gibi su kahve ve şeker üçlüsü pişirilir ateşte.ama bu işin ayrıntıları işte o kadar basit değildir.öncelikle buzdolabından buz gibi su çıkarılmalıdır.eğer kahve sıcak ya da ılık suyla yapılırsa elde edeceğiniz köpük en fazla iki fincanı doldurur.hatta ikinci zorlanır.amma velakin buzdolabından çıkartılan suyla rahat 5 fincanı köpükten gözükmez yapar alkışı toplarsınız.şimdi gelelim diğer miktarlara.gerçi bunları bilmeyen yoktur belki de ve fakat önemli olan açılmış bir başlığa rastgelmiş olmamız ve onu olabildiğince ayrıntılı doldurmaya çalışmamız.kişi başına iki çay kaşığı kahve ve bir çay kaşığı şeker koyar kısık ateşte pişirmeye başlarız kahvemizi.kısık ateş de önemli bir ayrıntıdır ,demedi denmesin sonra.bu arada tam kaynama esnasında ateşten alınan cezve direk fincanlara dökülmeye başlanmaz.kaşıkla cezvenin tepesinde oluşan köpük tüm fincanlara eşit eşit paylaştırılır ve sonra fincanın yarısı olana kadar kahve dökülür.iki taşım sonucu tepside götüreceğiniz fincanların görüntüsü gerçekten çok güzel bir hal almıştır bile.gerisi ise höpürdete höpürdete içecek olanların keyiflerine kalmıştır.
  • (bkz: kopuklu kahve)
  • 60 li yillarda ilkokul beşinci sınıfta okutulan ev ekonomisi dersinin ana konularindan ve başlıca sınav sorularindan biri. gene de etamin uzerine caprazlar işlemekten daha yararli bir konuydu.
  • yaptığı türk kahvesinin köpüklü olmasını arzu eden kişinin arayış cümlesi. ya da bu cümleyi söyleyip sonrasında "..göstereyim size" diyerek aşağıdaki işlemleri uygular:

    şeker ve kahveyi soğuk suya koyar, iyice karıştırır sonra kısık ateşte karıştırmadan pişirir. kaynayıp köpürmeye başlayınca köpüklü kısmı fincanlara eşit olarak döker. sonra biraz daha pişirip kalan kısmı da paylaştırır. (bkz: serve hot)
  • (bkz: banane)
  • (bkz: bakır cezve)